Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

„Mynářův“ penzion vracel milion z dotace. Alex zuří: „Z manžela dělají gaunera“

Autor: ČTK, sova - 
7. ledna 2020
13:57

Penzion v Osvětimanech, který provozuje firma hradního kancléře Vratislava Mynáře a kde při návštěvách Zlínského kraje přespává i prezident Miloš Zeman, musel vrátit téměř milion korun z dotace 13 milionů. Podle ministerstva školství (MŠMT) totiž porušil dotační podmínky, zjistil Český rozhlas Radiožurnál. Jeho redaktor však pořádně dopálil kancléřovu manželku Alex. Ta vyzývá: „Pište o Mynářovi, ale buďte fér!“

Kancléřova firma Clever Management si penzion pronajímá za 30 000 ročně od místního spolku Chřibák. Vznikl před lety s cílem rozvíjet místní, rovněž Mynářův, sportovní areál.

Spolek na výstavbu penzionu na Uherskohradišťsku před dvanácti lety obdržel dotaci 13 milionů korun od ministerstva školství, které nyní čerpání dotace podrobně zkontrolovalo. Kvůli porušení dotačních podmínek musel spolek 975 000 korun vrátit.

„MŠMT provedlo kontrolu poskytnutých prostředků spolku Chřibák a konstatovalo porušení jedné z dotačních podmínek uvedených v rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Budova byla i přes zákaz pronajímána

Spolek Chřibák v roce 2007 uspěl s projektem ubytovny pro sportovce, kterou měl postavit u lyžařské sjezdovky a sportovního areálu Vratislava Mynáře v Osvětimanech.

Ubytovnu však spolek nedokončil, na konci roku 2008, kdy měl být projekt hotový, stála na svahu jen hrubá stavba. Zároveň se v době, kdy spolek budovu stavěl, začala připravovat žádost o dotaci na to, aby Mynářova firma Clever Management mohla z nedostavěné ubytovny vybudovat penzion s wellness centrem, píše server.

Svatební hostina v Osvětimanech: Přípitek Vratislava a Alex Mynářových s Milošem Zemanem Svatební hostina v Osvětimanech: Přípitek Vratislava a Alex Mynářových s Milošem Zemanem | Foto pro Blesk - Radek Miča

Spolek Chřibák tak podle něho porušil podmínku předchozí dotace od ministerstva školství, když budovu přes zákaz pronajal, a to konkrétně Mynářově firmě Clever Management, která musela prokázat svůj vztah k objektu, na nějž dotaci žádala.

Vratislav Mynář i zástupci spolku se ve svých dřívějších vyjádřeních hájili právě tím, že kdyby nedostavěnou budovu dále nepronajali, veškeré investice, tedy včetně peněz od ministerstva školství, by se tak zmařily.

Ministerstvo při stanovení výše vratky přihlédlo ke skutečnosti, že poskytnuté prostředky byly použity v souladu s účelem, na který byly poskytnuty, a příjemce učinil kroky k nezmaření investice,“ doplnila mluvčí ministerstva školství.

Rozpálená Alex: Z manžela dělají gaunera

Informaci o vrácené dotaci komentovala na facebooku manželka hradního kancléře Alex Mynářová.

„Internet dnes zaplavila zpráva o dotaci na ‚Mynářův‘ penzion (znova opakuji, Mynář ho nevlastní),“ upozornila a pustila se do redaktora Radiožurnálu, který dle ní „vytáhl jen ty informace, které se mu hodily, aby z kancléře Mynáře udělal opět největšího gaunera“.

„Ostatně už to předvedl coby reportér Reportérů ČT v kauze rybník. Jinak by totiž férově uvedl, že stát neposkytl druhou část dotace, kterou prokazatelně přislíbil, a Chřibák se k tomu postavil jediným možným způsobem, aby nezmařil tu první část dotace ve výši 13 milionů. Jiná možnost prostě nebyla. MŠMT jasně uvádí, že žádná škoda nevznikla a neuděluje pokutu,“ upozorňuje Alex. „Pište o Mynářovi, ale buďte fér!“ čílí se Mynářova manželka.

Mynářova firma neuvedla, že podporu už čerpala

Firma Clever Management v roce 2009 získala evropskou dotaci šest milionů korun, s jejíž pomocí penzion s wellness centrem dokončila. Podle zástupců Regionálního operačního programu ale měla uvést, zda již byla na daný projekt čerpána jiná veřejná podpora. A Mynářova firma v žádosti uvedla, že nikoliv, píše iRozhlas.

Kvůli této skutečnosti podala na Mynáře trestní oznámení také protikorupční organizace Transparency International. Podle serveru Seznam Zprávy se věcí zabývá policie, která si k případu vyžádala od dotčených úřadů potřebné dokumenty. Podle informací Radiožurnálu i Regionální operační program, který přidělil na penzion druhou z obou dotací, zahájil v této věci podrobnou kontrolu.

Video  "Mynářův" penzion v Osvětimanech  - Blesk - Slávka Červená
Video se připravuje ...

aIIahakbar ( 9. ledna 2020 16:22 )

Jaká křivárna, hňupe? Pronájem může být klidně i za korunu, záleží na dohodě.

voqht ( 8. ledna 2020 17:31 )

Pokud nema predem uplacenyho ochrance nastupce.

voqht ( 8. ledna 2020 17:28 )

Klonuje.

marmat ( 8. ledna 2020 10:00 )

air: i když jste mnou posedlý/á jako Babišem(i víc?) zkuste před tím přečíst můj názor a NEZTRAPŇUJTE SE MNOHEM VÍC, NEŽ TO BĚŽNĚ DĚLÁTE ! viz kopie na "oživení paměti" zde níže
marmat­:Kon­traver­zních lidí okolo neprověřeného Mynáře (a prezidenta)
je ještě víc
Tak s tím už nehneme a vyčkáme 2 roky na novou garnituru!?
(07. 01. 2020 19:20)

aIIahakbar ( 8. ledna 2020 06:38 )

Kdyby všichni vrátili co nakradli na daních a na dotacích, tak polovina republiky nepodniká. Jen tak dál, jen do nich, ale do všech!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa