Transparency žene na Mynáře policii kvůli dotaci na penzion. „Naivní,“ směje se kancléř

Aktualizováno -
26. 4. 2019
14:19
Autor: ČTK - 
26. 4. 2019
08:04

Nevládní organizace Transparency International (TI) podala trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli údajnému podvodu s dotacemi za 32 milionů korun na stavbu penzionu. TI to uvedla dnes v tiskové zprávě. Podle pořadu České televize Reportéři ČT získal Mynář na svůj penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dotace od ministerstva školství a Evropské unie. Příjemci peněz byly spolek, který Mynář založil, a firma vlastněná kancléřem. Podle TI Mynářův spolek i jeho firma porušily podmínky pro získání dotací. Mynář odmítl jakékoliv pochybení. Trestní oznámení označil v tiskovém prohlášení za naivní pokus o diskreditaci, sám chystá žaloby a trestní oznámení.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ sdělil k trestnímu oznámení právník TI Jan Dupák.

Mynář míní, že TI nejde o věc samotnou, ale o vlastní zviditelnění. „Jedná se o naivní pokus o mou diskreditaci, který se obrátí proti jeho původcům. Máme listinné důkazy, které jasně dokazují, že jsme se žádných pochybení nedopustili. Naopak jsme zachránili prostředky státu před jejich zmarněním,“ uvedl. Kritizuje, že organizace o trestním oznámení informovala v době, kde je s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvě v Číně.

Nejprve získalo podle TI v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které v roce 2006 založilo několik lidí z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak spolek Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky dotace přitom ale podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny.

Mynářova firma Clever Management poté získala ještě dotaci šest milionů korun z evropských peněz z Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP). Za tyto peníze byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP měli žadatelé podle TI uvést, zda na dotčený projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů. „Ale firma Clever Management nás o tomto neinformovala,“ řekla ČT vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Koplíková.

Mynář také podle ČT v Osvětimanech vybudoval rybník, aniž by k tomu měl potřebná povolení. Kancléř prezidenta z rybníka navíc částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, a ani na to podle ČT nemá povolení. Kancléř tvrdí, že má souhlas na čerpání vody od správce toku, ale přiznal, že na vybudování rybníka povolení neměl a nemá.

Mynář také podle ČT v Osvětimanech vybudoval rybník, aniž by k tomu měl potřebná povolení. Kancléř prezidenta z rybníka navíc částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, a ani na to podle ČT nemá povolení. Kancléř tvrdí, že má souhlas na čerpání vody od správce toku, ale přiznal, že na vybudování rybníka povolení neměl a nemá.

Mynář uvedl, že ČT neposkytl příslušné dokumenty mimo jiné proto, že nemá v pořad Reportéři ČT důvěru. „I kdybych s nimi mluvil, stejně by to v reportáži zase bylo jinak, než bych jim řekl. V první reportáži se dopustili osmi závažných porušení závazného Kodexu ČT, v druhé reportáži porušili minimálně tři ustanovení,“ napsal.

Až bude záležitost prošetřena, chystá sám právní kroky. „Jednou pro vždycky bude jasné, jak to bylo a že jsme se ničeho špatného nedopustili. Pak podám zase já žaloby pro poškození dobrého jména a trestní oznámení za křivá obvinění na všechny, kdo stojí za touto špinavou diskreditační kampaní. Na ten okamžik se velmi těším,“ uvedl.

satanas ( 26. dubna 2019 17:45 )

Napred je treba pozavirat ty uz odsouene a pak misto v satlave zadne nebude!

AliAlice ( 26. dubna 2019 15:10 )

Žádný strom neroste do nebe...

marmat ( 26. dubna 2019 14:18 )

Tento krok TI Ondračka oddaloval,ale PROČ ?Když je národ naruby z jeho akcí Anti-Babiš s Piráty a spol.(udání do Bruselu) vyvažuje to zas někým jiným,nebo co? Asi je dotace TI už"namydlená"a je mu to fuk?Hrdinou z posledních sil?Mynář toho jinak mnoho.

pooresh ( 26. dubna 2019 14:17 )

Soudruzi,padne Zeman a bude mezinarodni zatykac na tohoto osvetimanskeho slizouna.Ale mam obavy,ze Rusove ho nevydaji.

osinek ( 26. dubna 2019 11:56 )

Co to blábolíš čučkaři!!!
Mynář opakovaně podvodně získával milionové dotace z české státní kasy a z Evropské unie, což je skandální!!!
Třeba poděkovat Transparency International , že poukazuje na lumpárny různých vykuků typu Mynáře rozkrádajících veřejné peníze!
Je velmi smutné, že Zeman drží na Hradě podvodníka hrubě porušujícího české zákony a finanční direktivy EU, který patří na Hrad Mírov!!
Níže je link ČT - pořad reportéři ČT , který detailně popisuje finanční podvody Mynáře a vedení městysu Osvětimany, které šlo Mynářovi na ruku
Mynářův penzion v Osvětimanech vznikl díky veřejným penězům ...
https://ct24.ceskatelevize.cz/.../2788886-mynaruv-penzion-v-osvetimanech-
Doufejme, že se lumpárnami Mynáře, které mají charakter trest. činů začne, v brzké době zabývat policie!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa