Zemanovi rivalové se loučili s Fischerovou: Drahoš, Franz a Dienstbier se poklonili Táně

Autor: simao - 
8. ledna 2020
11:37

Byla herečkou, divadelní kolegyní Dagmar Havlové, ale také političkou. S Táňou Fischerovou (†72), která o Vánocích podlehla rakovině, se tak do strašnického Krematoria přišli ve středu rozloučit i bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Vladimír Franz a Jiří Dienstbier ml.

Vladimír Franz se společně s Táňou Fischerovou ucházel o hlasy voličů v historicky první přímé volbě prezidenta. Na poslední rozloučení přinesl Fischerové červenou růži.

„Táňu Fischerovou jsem měl rád a vážil jsem si jí vždycky. Vždycky, když si na ni vzpomenu, tak se mi tady rozleje takové pěkno,“ říkal Franz po obřadu. „Prezidentská kandidatura? V podstatě to byla spřízněná duše,“ podotkl.

Mezi smutečními hosty byl i další bývalý prezidentský kandidát Vladimír Franz.Mezi smutečními hosty byl i další bývalý prezidentský kandidát Vladimír Franz. | Pavel Machan a Martin Hykl

Drahoš: Nezapomenutelná osobnost

Květinu položil i senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), přišel rovněž senátor a prezidentský kandidát z druhé volby Jiří Drahoš. 

Jiří Dienstbier na pohřbu Táni Fischerové (8.1.2020)Jiří Dienstbier na pohřbu Táni Fischerové (8.1.2020) | ČTK/Šulová Kateřina

„Přicházím se vzpomínkami na Táňu Fischerovou jako na skvělou herečku a osobnost. Naposledy jsme se viděli v Činoherním klubu na představení S úsměvem idiota. Byla už pohublá, ale drželi jsme jí stále palce,“ říkal Drahoš při příchodu a dodal: „Byla to pro mě nezapomenutelná osobnost.“

Jiří Drahoš na pohřbu Táni Fischerové (8.1.2020)Jiří Drahoš na pohřbu Táni Fischerové (8.1.2020) | Foto Blesk - Pavel Machan, Martin Hykl

Mezi smutečními hosty strašnického krematoria se objevili i Pirát Ivan Bartoš s manželkou Lydií Frankou.

A také poslanec ODS Marek Benda. „Já jsem ji znal jako malé dítě,“ uvedl Benda. „Myslím, že to byla nesmírně poctivá žena,“ podotkl.

Fischerová působila coby poslankyně od června 2002 do června 2006. „Tam možná jsem měl pocit, že je to trochu naivní. A ona to také říkala – že je to svět, do kterého úplně nepatří. Příliš moc vycházela ze svého přesvědčení a příliš málo z možností, které je v politice možné prosadit,“ podotkl Benda po pohřbu.

Pohřeb Táni Fischerové: Pirát Ivan Bartoš s manželkou Lydií Frankou (8.1.2020)Pohřeb Táni Fischerové: Pirát Ivan Bartoš s manželkou Lydií Frankou (8.1.2020) | Foto Blesk - Pavel Machan, Martin Hykl

V prezidentské volbě skončila Fischerová šestá

Fischerová se účastnila prezidentských voleb v roce 2013. Stejně jako Franz či Dienstbier nepostoupila z 1. kola. Získala 3,23 procenta hlasů a skončila šestá.

První kolo tehdy vyhrál Miloš Zeman (24,21 %) před Karlem Schwarzenbergem  (23,4 %), třetí skončil expremiér Jan Fischer (16,35 %) a čtvrtý právě Dienstbier (16,12 %).

Franz byl pátý se ziskem 6,84 % hlasů voličů. Před Fischerovou se dostala ještě kandidátka lidovců Zuzana Roithová (4,95 %), naopak až za Fischerovou skončili Přemysl Sobotka (2,46 %) a Jana Bobošíková (2,39 %).

Fischerová byla s prezidentským úřadem spjata v minulosti i jinak – byla svědkyní na svatbě Dagmar Havlové (za svobodna Veškrnové) s prezidentem Václavem Havlem.

Těsně po obřadu. Mikeska, Tříska, novomanželé, Nina a Fischerová.Těsně po obřadu. Mikeska, Tříska, novomanželé, Nina a Fischerová. | Foto: K. Kopáč a archiv T. Mikesky

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hnuep ( 11. ledna 2020 13:49 )

Jo to je fakt to jsem si nevšiml , ted mi to taky tak přijde že má protáhlou hubu, uplně jak ta příšera z filmu Vřískot. Pane Drahoš, vy jste bombardák. To už není povaha pane drahoš, to je prostě svrab

karambol ( 9. ledna 2020 11:44 )

přesně tak brečeli,knučeli jako při volbách prezidenta když jim Zeman napráskal ještě ted má Drahoš protáhlou hubu!

Hnuep ( 9. ledna 2020 10:05 )

Ten drahoš, ten je jak svrab nebo veš, vetře se všude. Doufám že půjde Kajínek kandidovat na prezidenta, protože jestli tahle svrabí povaha se prokouše až na hrad, bude mi 4 roky nonstop na zvracení.

Jak je někde neco, hned je tam.

Kde jsou kamery, tam je drahoš.

Jinak by mě zajimalo ten tzv. pirát bartoš, co měl s tou paní Fišerovou společného, že ji šel na pohřeb.

santusof ( 9. ledna 2020 03:55 )

at se Tána nedělá, kam mizely peníze pro zavřené politické...tzv disidentské....jo a Bartoš jupodinu nedorazil v satanistickém....

stbakbures ( 8. ledna 2020 21:19 )

Nikdo není směšnější figurka než ten smradlavý a ješitný dědek soudruh Milouš Ovar Eman. Polovina národa jím pohrdá!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud