Babiše nepotápí audit ani stíhání. ANO dál vládne, TOP 09 a STAN padají ke dnu

Autor: ČTK, sova - 
20. prosince 2019
14:20

Největší podporu voličů si podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dál udržuje hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Nyní by je volilo 29,5 procenta lidí, tedy zhruba stejně jako o měsíc dříve. Obsazení následujících dvou pozic se proměnilo. ODS si mírně pohoršila o 1,5 bodu na 12,5 procenta, a posunula se tak na třetí místo, Piráti se stabilní podporou 14 procent jsou druzí. Výsledky průzkumu v pátek CVVM poskytlo ČTK.

CVVM provedlo průzkum mezi tisícovkou lidí starších 15 let od 30. listopadu do 11. prosince, tedy v době, kdy se veřejnost dozvěděla o existenci závěrečné auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů Babiše a o pokračování jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. „Při srovnání období před obnovením trestního stíhání a po obnovení trestního stíhání nejsou v míře podpory stran žádné statisticky významné rozdíly,“ uvedli autoři průzkumu.

Více než pět procent, nutných pro vstup do Sněmovny, by nyní ještě získaly ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Těsně nad touto hranicí by skončila SPD. STAN, TOP 09 a Trikolóra získaly podporu mezi 3,5 až čtyřmi procenty, to podle CVVM ale nutně nevylučuje jejich šance na případný vstup do Sněmovny.

Voleb by se zúčastnilo 62 procent Čechů

Sociální demokraty by v prosinci ve volbách podpořilo deset procent voličů, komunisté by získali osm procent hlasů a lidovci 6,5 procenta. V porovnání s listopadovým průzkumem se podpora žádné ze stran statisticky významně nezměnila.

Jednání o Babišově auditu ve Sněmovně: Šéf KSČM Vojtěch Filip (5. 12. 2019)Jednání o Babišově auditu ve Sněmovně: Šéf KSČM Vojtěch Filip (5. 12. 2019) | ČTK/Krumphanzl Michal

Parlamentních voleb by se v prosinci podle svého vyjádření zúčastnilo 62 procent Čechů, 32 procent lidí svoji účast vyloučilo. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Volební model CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

mascula ( 22. prosince 2019 15:38 )

když vám tam vládne gestapo, ak se odtamtud odstěhuj sem nebo někam jinám

hejhej ( 22. prosince 2019 15:33 )

marmat:
A že těm, kteří titulují pana premiéra estébákem nevadí agenti: Drahoš - Bas, M. Kocáb - MUK, P. Huťka - Raketa a klouček Minář, otec Stb - střelec?????
Fandím panu Babišovi, štvavá politika opozici nevychází.
Včera byl na Novinkách rozhovor Kalouska z pidi strany a diskuze byla famózní,jak je " oblíbený", tak ji raději zrušili. Nadávat se v naší demokracii může jenom na prezidenta a premiéra.

dobrycIovek ( 22. prosince 2019 11:05 )

už aby toho hayzla estébáckýho zavřeli

marmat ( 22. prosince 2019 10:08 )

Doplníme autora titulku :......
Nepotápí HO ani vypilovaná udávání ....
Nepotápí HO ani MCH/profi-demonstranti....
Čím víc útoků, tím víc sympatií a % ..........

marmat ( 22. prosince 2019 10:02 )

Schizofrenii je nutno ihned léčit....Vaši Bleskově

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud