Poslanci zůstali s tresty pro tyrany zvířat na půl cesty. Pospíšil: Vykostili to, boj nekončí

Aktualizováno -
18. prosince 2019
11:30
Autor: ČTK, jt - 
18. prosince 2019
10:25

Soudy zřejmě budou moci uložit jako samostatný trest zákaz chovu zvířat až na deset let. Schválila to ve středu Sněmovna, což je dílčí vítězství projektu Blesk tlapky. Na podporu zákona dostávali poslanci od Blesku i „placky“ s logem projektu. Jenže trest za týrání zvířat a pytláctví nezpřísnila a nezavedla ani chov zvířat v nevhodných podmínkách jako nový trestný čin, jak to část poslanců navrhovala. Novelu trestního zákoníku nyní dostane k projednání Senát.

Skupina osmi desítek poslanců původně novelou chtěla zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren. Sněmovní ústavně právní výbor ale toto zvýšení o tři roky odmítl. Předkladatelé novely chtěli kompromisně maximální sazbu zpřísnit alespoň o rok na šest let. K přijetí tohoto návrhu, byť to výbor podpořil, ale dnes chybělo šest hlasů. Pro bylo jen 87 ze 184 přítomných poslanců.

Video Andrej Babiš o množírnách zvířat: „Je to šedá ekonomika.“ - Blesk TV

Tvůrcům novely se nepodařilo ani zavést nový trestný čin, kterým měl být chov zvířat v nevhodných podmínkách. Mělo za něj hrozit až deset let vězení. Podle kritiků včetně Marka Bendy (ODS) by se mohl zneužívat proti jiným zařízením chovajícím zvířata, než jsou množírny. Marek Výborný (KDU-ČSL) označil trest za nepřiměřený vzhledem k tomu, že stejná sazba hrozí i za týrání svěřené osoby.

Dodržování zákazu mají kontrolovat veterináři

Zákaz chovu zvířat až po dobu deseti let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy míří na provozovatele množíren. Dodržování zákazu měli podle původní předlohy kontrolovat pracovníci probační a mediační služby. Poslanci ale kontrolou pověřili veterinární správu.

„Boj za práva zvířat bohužel nekončí. Poslanci vykostili naši novelu trestního zákoníku proti týrání zvířat a z našeho návrhu přijali jen trest zákazu chovu pro tyrany. Tvrdší tresty za týrání a zákaz nelegálních množíren naopak Sněmovnou neprošly,“ posteskl si na twitteru europoslanec a bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

jardavozembouchak ( 19. prosince 2019 14:22 )

A ty komentare pani V. a pana B. i dalsich "chytrych" byly na facku.

jardavozembouchak ( 19. prosince 2019 14:19 )

Pos anci svhvali kdejakou pito ost ale neco uzitecneho ne.

alll ( 18. prosince 2019 18:16 )

Je to banda šmejdů a umí jenom hrabat. Jsou jim ukradený obyčejný lidi, natož zvířata. Přála bych jim, aby si zažili a prožili na vlastní kůži to týrání a bolest, kterou si spoustu zvířat musí beztrestně prožít. Ta bezmoc je hrozná. Je mi z těch papalášů na blití!!!

majojo ( 18. prosince 2019 18:12 )

Nad pravdou a láskou....

starypes ( 18. prosince 2019 17:38 )

Ne nadarmo jim lid přezdívá p o s r a n c i .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud