Poslanci schválili bič na množírny: Povinné čipování a hlášení větších chovů

Autor: ČTK, sova - 
17. prosince 2019
20:00

Pravidla pro chov psů se zpřísní. Štěňata bude nutné očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Veterinární správě bude třeba hlásit chov tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Zpřísnění v úterý Sněmovna opět schválila v novele veterinárního zákona bez senátních úprav. Nová pravidla nyní dostane k podpisu prezident.

Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž se v nevhodných podmínkách chovají psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Sněmovna na žádost ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) odmítla senátní úpravy novely. Horní komora Parlamentu se mimo jiné postavila proti povinnému dodatečnému vzdělávání veterinářů. Výhrady k tomu měla Komora veterinárních lékařů.

Podle ní je úprava příliš obecná. Povinné vzdělávání by ale musel hradit stát, což novela nijak nezaručuje. Senát chtěl také do novely doplnit chybějící zmocnění pro ministerstvo zemědělství, aby mohlo vydat vyhlášku ohledně ohlašovací povinnosti majitelů psů.

Útulků a zvířecích penzionů se novela zákona netýká

Chovatelé psů budou mít podle novely sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají nejméně tři feny starší 12 měsíců. Uhynutí některé z nich budou muset rovněž nahlásit do týdne.

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečnostní sbory nebo chovatelé vodicích a asistenčních psů. Veterináři evidují na 900 chovatelů pěti a více fen, za nesplnění nahlašovací povinnosti uložili od předloňského listopadu sankce ve 40 případech, uvedlo ministerstvo zemědělství.

Novela má také v souvislosti s epidemií prasečího moru na jižní Moravě stanovit, že informace, které jsou nezbytné k ochraně zdraví lidí nebo zvířat, budou muset být umístěny na letácích nebo plakátech na dobře viditelných místech. Vlastníci, nájemci nebo provozovatelé to budou muset umožnit.

agfor ( 18. prosince 2019 22:25 )

To je jen začátek. Za chvíli budou chtít pro kontrolu čipovat i lidi. V Litvínově to už jedna partaj měla jako předvolební trhák.

backsepur ( 18. prosince 2019 17:18 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

ljubaa ( 18. prosince 2019 12:52 )

Zákon má být ve smyslu = čipování před predáním novému majiteli a nebo do 3 mesiců. Nicméně hlášení více jak 3 fen je k ničemu. Tak se holt napišou tri na dceru, tři na maminku a je to...

mechitz ( 17. prosince 2019 21:34 )

Bič na množírny? Do 3 měsíců mají všechna štěňata dávno prodaná i bez čipu a do výkupů je prodávají asi v 6 týdnech, tak pro koho je ten zákon?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud