Další protesty za odstoupení premiéra Babiše. Lidé pro něj chtěli od Ježíška páteř

Autor: ČTK, vei - 
16. prosince 2019
20:20

V mnoha menších městech Česka se v pondělí v podvečer sešly desítky až stovky lidí na demonstracích za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). V úterý večer se lidé znovu sejdou v Praze, ve čtvrtek se demonstrace přesunou do 13 krajských měst. Protestní akce svolal spolek Milion chvilek, na začátku týdne se podle organizátorů mělo zapojit více než 200 měst a obcí. Demonstrace byly poklidné, zpívaly se i koledy.

Asi 100 až 150 lidí bylo podle pořadatelů v Domažlicích. Lidé nejen poslouchali řečníky, ale také s nimi diskutovali. K většímu zapojení do politiky, veřejného života a k zájmu o veřejné dění vyzvala účastníky Jana Filipová z Kolovče. Žena Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu se jí má premiér omluvit za své výroky o tom, že byli demonstranti na loňských protestech proti vládě zaplacení. Na odvolací jednání se stále čeká.

Prosba k Ježíškovi: Páteř pro Babiše

Lidé v Táboře skandovali větu „Je to zloděj“, jeden muž držel poutač s nápisem Odmítám vás s portrétem premiéra, jiný nápis Demisi. Promluvili učitel Jiří Kálal, překladatel Ladislav Nagy, ekolog Jan Piňos či starokatolický kněz Alois Sassmann. V Berouně vystoupili mimo jiné politolog Vratislav Doubek nebo ředitel Transparency International David Ondráčka.

Video Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Řečníci v Čelákovicích připomínali myšlenky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii. V rukou drželi transparenty vyzývající premiéra k odstoupení, k vidění byl třeba i poutač s nápisem „Ježíšku, prosím o svědomí a páteř pro Bureše“. Ve Vyškově na jihu Moravy účastníci uspořádali „poslední zvonění“, zvonky a klíčky tak dali premiérovi najevo své přání, aby odstoupil.

Výzva ke změně premiéra

Demonstranti na Vysočině kritizovali i pravicové politické strany, vyčítali jim nejednotnost. Podle Jiřího Doležala, který protesty organizuje ve Velkém Meziříčí na Žďársku, je neschopnost opozičních stran domluvit se důvodem, proč někteří lidé dali ve volbách hlas Babišovi. V Děčíně v Ústeckém kraji zas lidé vyjádřili i svou nespokojenost se současným děčínským primátorem Jaroslavem Hroudou (ANO). Organizátoři z neformálního sdružení občanů Opavska Milion chvilek Opava vyzvali zase regionální politiky z hnutí ANO, aby se podle svých možností uvnitř hnutí zasadili o změnu ve funkci premiéra. Opavskou výzvu adresovali jmenovitě poslanci Pavlu Juříčkovi, opavskému primátorovi Tomáši Navrátilovi a jeho náměstkovi Igoru Hendrychovi.

Kuriózní byla demonstrace v Přerově v Olomouckém kraji, konala se na stejném místě jako vánoční akce pro děti pořádaná za generální podpory někdejší Babišovy skupiny Agrofert.

Spolek Milion chvilek a jeho příznivci řadu měsíců požadují na demonstracích i formou petic demisi premiéra či zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Uvádějí také, že hájí nezávislost justice i médií. Tvrdí, že Česko nemá mít v čele vlády politika, který je ve střetu zájmů a je trestně stíhaný kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiš respektuje právo lidí demonstrovat, odstoupit ale nehodlá. Všechna obvinění odmítá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Milan mid ( 19. prosince 2019 10:05 )

TOTO TADY ASI CHTĚJÍ NE ?? EU a Češti kolaboranti???
Budoucí eurokomisař Schmit chce zavést evropskou minimální MZDU Zavedení evropské minimální mzdy, větší podpora zaměstnanosti mladých či pomoc sociálně znevýhodněným lidem patří mezi klíčové body programu, s nímž chce vstoupit do úřadu budoucí eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit. Je to jen první krok finty - cílem je přesídlit k nám co nejvíce migrantů. Že nechápete souvislost ? Ale chápete – však jste se s tím setkali už mnohokrát – pamatujete např. na požadavky homosexuálů na „registrovaná partnerství“, pak „manželství“ a nakonec možnost „osvojení dětí“? No, a to je to samé. Salámova metoda, kdy po jednom kroku následuje logicky krok druhý, třetí,....i když nám tvrdí, že k dalším krokům nedojde. Prostě = napřed nám něco „dají“ – a to pod záminkou, jak je to pro nás výhodné, tvrdí nám před čím nás to ochrání, co určitě bude nebo naopak nikdy nebude následovat a podobné „oblbovačky“ - a pak už to nezastaví žádná síla. Tady to je : 1. KROK: STEJNÁ minimální mzda pro všechny v EU – vyvolá obrovské nadšení = hurá, to chceme, konečně stejné peníze jako v Německu, atd, atd… Nadšení pracujících nebude mít konce a vláda to, s patřičným halasem, schválí – je to přece pro lidi v ČR SUPER věc, že lidi ?! 2. KROK: STEJNÉ soc. dávky ….….všem v celé EU…….. Už chápete? 3. KROK: Všichni migranti dostanou napříč EU stejné peníze – tak proč by žili v Německu, Francii, … kde je tak draho ? …..když si mohou v ČR za ty stejné peníze užívat jako králové - že ?!?I NAŠI PŘEPLACENI EUROPOSLANCI TO MOC DOBŘE VĚDÍ !!!

Kazin ( 18. prosince 2019 14:53 )

Tak Českému národu pomůže už jen kouzelný prsten a vrátit sem pevnější ruku Národe Ty máš v hlavě opravdu až na výjimky nasrano

Jan Brandis ( 18. prosince 2019 09:44 )

Ty jseš úplně mimo. A proč bychom to dělali ??? O co vám vůbec jde? Vás trápí že revoluce byla sametová? Možná je to o tom že neznám žádného "demokrata" co byl na vojně. Napíšu vám to jinak. V armádě máme lidí schopných "vládnout" zbraní asi 2500. Přitom neznám nikoho kdo by chtěl dělat převrat. Spíše naopak. Jak to mají policisté netuším. Pravda je taková že kdyby k něčemu opravdu došlo, tak lidi umlátěj naší armádu i s policii čepicema 😂🤣😂

kobyla1 ( 17. prosince 2019 20:15 )

Jako fašoun se chováš ty prase

kobyla1 ( 17. prosince 2019 20:12 )

Fašistická verbež nedá pokoj ani před svátkama.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud