Vláda náhle odvolala šéfa kybernetického úřadu. Pospíšil žádá vysvětlení, zmínil Čínu

Aktualizováno -
16. prosince 2019
17:33
Autor: ČTK - 
16. prosince 2019
13:56

Vláda na pondělním zasedání odvolala z funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušana Navrátila. Informoval o tom Deník N. Zprávu o několik minut později potvrdil premiér Andrej Babiš, podle něj byly důvody manažerské. Europoslanec a bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v reakci uvedl, že vyžaduje vysvětlení. A záruku, že v tom nefigurovalo varování NÚKIB před aktivitami Ruska a Číny. 

Mluvčí NÚKIB Radek Holý řekl, že s vyjádřením úřad čeká na tiskovou konferenci po zasedání kabinetu. Navrátil se podle něj jednání nezúčastnil. Babiš pondělní krok ve zprávě vysvětloval nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi dosavadního šéfa.

Navrátilova nástupce vybere nová sedmičlenná komise obsazená mimo jiné šéfy zpravodajských služeb. Se dvěma místy v ní počítá pro opozici. Dočasně NÚKIB povede statutární náměstek Jaroslav Šmíd.

„Vláda jednomyslně přistoupila k odvolání Ing. Navrátila z důvodu, že funkci ředitele NÚKIB nevykonával v požadované kvalitě a s potřebnou odborností a projevovaly se jeho nedostatečné manažerské a komunikační schopnosti,“ napsal Babiš. Šmídem bude podle premiéra zajištěna kontinuita práce úřadu.

K důvodům svého odvolání se Dušan prozatím nechce vyjadřovat. „Mohu potvrdit, že vláda mě dnes podle zákona o kybernetické bezpečnosti odvolala z funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. K důvodům mého odvolání, které na tiskové konferenci přednesl předseda vlády a které mě značně překvapily, se prozatím nemíním vyjadřovat,“ uvedl Navrátil. Premiér Andrej Babiš (ANO), ale také například vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) kritizovali mimo jiné Navrátilovy manažerské a komunikační schopnosti.

„Mým hlavním zájmem je pokračování činnosti NÚKIB, který se za dobu svého fungování pod mým vedením - jak jako samostatný úřad, tak i dříve jako součást Národního bezpečnostního úřadu - stal profesionálním a nestranným úřadem respektovaným nejen doma, ale prakticky po celém světě. Pevně věřím, že úřad, který jsem spolu s dalšími lidmi vybudoval, si tuto pověst udrží i do budoucna a bude nadále přispívat k bezpečnosti české republiky,“ dodal Navrátil.

Navrátila kritizoval i prezident Zeman

Babiš kritizoval NÚKIB loni v prosinci poté, co úřad vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Premiérovi vadilo, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Metodiku, na jejímž základě mohou správci kritické infrastruktury a významných informačních systémů analýzu rizik užívání technologií zmíněných firem provést, NÚKIB vydal až o tři týdny později.

Navrátila společně s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou kritizoval také prezident Miloš Zeman, podle kterého ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně.

Na tento fakt na twitteru narazil Pospíšil. „Vláda právě odvolala z funkce šéfa NÚKIB. Premiér by měl takový krok jasně vysvětlit a zároveň vyvrátit spekulace, že se jedná o trest za činnost úřadu, který se nebojí poukázat na novodobé hrozby z Ruska a Číny nebo na nezájem vlády řešit kybernetickou bezpečnost státu,“ napsal. 

Navrátil (62) byl v čele NÚKIB od jeho zřízení v létě 2017. Úřad měl za úkol vytvořit, když byl vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost. NÚKIB legislativně vznikl vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu, zabývá se mimo jiné ochranou utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

onanym01 ( 17. prosince 2019 07:37 )

Původně stavaři chtěli odstranit pouze horní čtyři nejpoškozenější patra paneláku, který minulý týden zdemoloval výbuch plynu. Po první dnu bouracích prací to však vypadá, že se dům zachránit nepodaří ani z části. „V této chvíli to vypadá tak, že dolů půjde celý dům,“ připustil statik Jozef Polák.

Šest dní po výbuchu začala česká firma v Prešově demolovat poničený panelák.
Šest dní po výbuchu začala česká firma v Prešově demolovat poničený panelák.
Foto: Milan Kapusta, ČTK/AP
Podle statika jsou horní podlaží natolik degradovaná požárem, že v průběhu prací se vše sypalo a padalo dolů. „Došlo k přetížení stropů od materiálu. Některé spadly až dolů. Stav je kritický i na dolních podlažích,“ cituje Poláka deník Korzár. V tomto stavu podle něj nemá význam spodní podlaží technicky zachraňovat.

Začala demolice paneláku v Prešově
Evropa
Začala demolice paneláku v Prešově
Speciální stroj české společnosti Cannoneer pracoval v pondělí od rána až do čtvrté odpoledne. „Práce probíhaly, musím říct, naprosto úžasně. Opravdu se za nás modlí celý Prešov,“ vyslovil spokojenost technický ředitel firmy Jiří Raszka.

„Po pondělí se nám ulevilo a riziko, které zde bylo, jsme snížili minimálně o 70 procent,“ dodal Raszka, který průběh demolice sledoval ze střechy nedalekého paneláku.

Tělo nenašli
Po výbuchu se stále pohřešuje jedna žena. Policisté pomocí dronu ještě před demolicí prohledali každou místnost zničené budovy. Tělo se ale najít nepodařilo. Oficiálně tak má výbuch plynu a následný požár ze šestého prosince na svědomí sedm životů.

Rozebírání poškozeného prešovského paneláku zajistil speciální jeřáb české firmy.
Rozebírání poškozeného prešovského paneláku zajistil speciální jeřáb české firmy.

Foto: Milan Kapusta, ČTK/AP

Obyvatelé okolních domů byli z bezpečnostních důvodů evakuováni. Do svých domovů se mohli vrátit až vpodvečer, po ukončení prací. Zítra se scénář zopakuje a bourací práce budou pokračovat.

Speciální stroj české firmy začne po víkend

1912 ( 17. prosince 2019 07:03 )

ty jsi napojen na CIA??

1912 ( 17. prosince 2019 07:01 )

POspíšil potřebuje podat hlášení pro EU a zločince USA??

anonym01 ( 17. prosince 2019 00:09 )

VY PACIENT BUDETE LEZET NA OPER SALE ONO SE STANE TOTOh­ttps:/­/www­.idnes­.cz/te­chnet/­softwa­re/be­nesov-nemocnice-ransomware-paralyzovana-kryp­tovi­rus.A1­91211_­085601­_sof­tware_­kuz A BURES SI DOVOLI ODVOLAT SEFA KYBER. URADU ZA TO, ZE UPOZORNIL?

hradnihulvat ( 16. prosince 2019 23:39 )

Vláda bývalého agenta Biureše sklopila hlavu a zbaběle se podřídila direktivám z Číny a Ruska. Jako by nestačilo, že pro tyto dvě mocnosti horuje Zeman s jeho Ovčáckým psem. Zeman dlouhodobě špiní a dehonestuje naše bezpečnostní služby a nahrává tak cizím velmocem. Nyní se zřejmě přidává i Babišova vláda. A čeští komunisti si mnou ruce. Jejich strana je sice na pokraji nezvolení do parlamentu, ale jsou díky Babišovi a Hamáčkovi prakticky třetí vládní stranou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud