Přijal Zemanovu nabídku. Šámal je novým adeptem na ústavního soudce

Autor: ČTK, sova - 
11. prosince 2019
18:10

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. ČTK a České televizi to ve středu řekl po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě. Zeman předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora Parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.

Šestašedesátiletý Šámal dostal od Zemana nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. Ve středu řekl, že rozhodování o kandidatuře na ústavního soudce pro něj bylo těžké, protože Nejvyšší soud považuje za svou srdeční záležitost. „Zároveň tady byla velká výzva stát se členem Ústavního soudu, nejvyšší soudní instituce v České republice. Myslím, že každý právník, který takovou výzvu dostane, tak o ní velmi vážně uvažuje. Po poradě s odborníky i s přáteli a rodinou jsem se rozhodl, že nabídku prezidenta přijmu,“ řekl.

Soudce zdůraznil, že souhlas s kandidaturou neznamená automaticky, že by se členem Ústavního soudu stal. „Musím samozřejmě absolvovat řízení o získání souhlasu Senátu. Já to nijak nepodceňuji, vím, že to není nic lehkého, a proto se na to budu připravovat,“ řekl.

Kdo na jeho místo?

Šámal se Zemanem diskutoval i o tom, kdo by ho měl nahradit v čele Nejvyššího soudu. Podle něj by to měl být někdo ze současných členů soudu, o jménech ale nechtěl spekulovat, protože to považuje za předčasné. „My jsme i o těchto otázkách hovořili a nakonec jsme se shodli a pan prezident jednoznačně řekl, že chce tuto otázku se mnou řešit až poté, co získám případně souhlas Senátu,“ řekl.

Šámal předsedá Nejvyššímu soudu od roku 2015. Je specialistou na trestní právo, stejně jako Musil, který počátkem letošního roku rezignoval na funkci ústavního soudce. Jeho místo je od té doby volné, Zemanův kandidát Aleš Gerloch nezískal podporu v Senátu a poté už prezident dalšího adepta nenavrhl. Zbývajících 14 ústavních soudců tak má více práce.

Za 4 roky by Šámal ve funkci končil

Jako soudce by Šámal musel za čtyři roky skončit kvůli věku. V roce 2023 mu totiž bude 70 let, což je zákonná hranice. U Ústavního soudu ale žádný věkový limit není.

Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž ústava nezakazuje opakování mandátu. Ústavním soudcem se může stát bezúhonný český občan, který je volitelný do Senátu - tedy je mu nejméně 40 let. Musí mít vysokoškolské právnické vzdělání a musí být nejméně deset let činný v některé právnické profesi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Pollo ( 13. prosince 2019 11:29 )

Fakt je nutné, aby se 30 let po revoluci stávali ústavními soudci předlistopadoví komunisti?

pooresh ( 12. prosince 2019 12:24 )

Fakt jooo? A ja si porad myslel,ze ten Samal je Zemanuv kamarad a partak!

junkiexl ( 12. prosince 2019 07:51 )

Tak to zas bude bezcharakterni zkorumpovany uslintany buran, kdyz jej navrhuje Zeman Zemanovic Ping Pong. A 14 dni na rozmyslenou? Neni divu, ze dockat se v Cesku rozsudku trva nekolik generaci a jeste to zku rvej.

tomik007 ( 12. prosince 2019 00:51 )

Shaman, Urputne Hovado a Eman - trojice byvalych KSC to jisti ze bude jesce LEPE

zdenek43 ( 11. prosince 2019 23:39 )

prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. -(* 24. září 1953 Náchod[1]) byl v minulosti členem KSČ, a to od roku 1981 do roku 1989. Před tím byl přibližně 2 roky kandidátem KSČ.....

Mafiokracie je unikátní společenský systém, který vznikl v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od demokracie i komunismu. Jeho hlavními znaky jsou:

- několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím;

- zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci;

- absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů;

- potlačení tržních mechanismů.

+++ absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů;.... Nejvyšší soud zasáhl do dotační kauzy. Zrušil rozsudek nad bývalým náměstkem hejtmanky 2019 - Nový verdikt Nejvyššího soudu se týká také klíčového svědka v kauze ROP Severozápad Petra Kušnierze.
Článek
Nejvyšší soud zvrátil případ bývalého náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudy obžalovaného v rozsáhlé dotační kauze na severozápadě Čech.
Podle písemného znění rozsudku, který tento týden dostal, zčásti zrušil verdikt, podle kterého byl Kouda odsouzen k tříleté podmínce.
Zároveň Nejvyšší soud vrátil zhruba po šesti letech případ opět k ústeckému krajskému soudu. .... Kouda podle Sabotinova uspěl v dovolání například s tím, že bez důkazu vrchní soud uvedl, že je napojen na podnikatelsko-politické skupiny.
„V tomto směru Nejvyšší soud apeluje na soudy nižších stupňů, aby se tohoto i dalších obdobných pochybení, na které je v tomto rozhodnutí poukázáno, v novém řízení vyvarovaly,“ uvedl předseda senátu Pavel Š á m a l .

DOTACNI PODVOD ZA 2,5 MILIARDY KORUN .....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud