Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Zeman hledá po „facce“ od Senátu náhradu za Gerlocha. K Ústavnímu soudu má dva kandidáty

31. března 2019
21:47

Prezident Miloš Zeman má další dva kandidáty na ústavního soudce poté, co mu Senát odmítl schválit do této funkce advokáta Aleše Gerlocha. Osobně je ale horní komoře představit nechce kvůli tomu, že Senát má za zbytečný a vyhlídky svého adepta na zvolení by tak mohl zhoršit. Zeman to dnes uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.

„Nejsem si úplně jist, zda by to ještě nezhoršilo situaci, protože vzhledem k mému postoji vůči Senátu jako zbytečné instituci u některých senátorů to vyvolává vůči mé osobě idiosynkrasii (přecitlivělost až nesnášenlivost), takže bych možná ještě přilil oleje do ohně,“ řekl Zeman.

Zdůvodnil tak svou absenci při obhajobě Gerlochovy nominace. V době jejího projednávání byl na návštěvě Karlovarského kraje.

Prezident neprozradil, o kom uvažuje jako o budoucím ústavním soudci. „Až se z dvou jmen, které teď mám na mysli, pro některé rozhodnu - a to vyžaduje i promluvit si s tímto člověkem - tak to oznámím v první řadě Senátu formou návrhu,“ uvedl.

Prorektor Karlovy univerzity Gerloch dostal minulý týden od senátorů v tajné volbě jen 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, kterou vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21.

„Pokud opoziční kluby si prožily pětiminutovku své herostratovské slávy, tak uškodily ne mně, ale uškodily především Ústavnímu soudu, protože ten mohl mít skvělého odborníka,“ komentoval rozhodnutí horní komory Zeman.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Pollo ( 1. dubna 2019 16:32 )

Tak tvůj nick fakt sedí.

aIIahakbar ( 1. dubna 2019 07:01 )

Myslíš Kisku? To je pěkná baba.

titen33 ( 1. dubna 2019 07:00 )

Ona ale jako politik ještě nic nepředvedla, vždyť ty troubo ještě ani nenastoupila do funkce.

qmurq ( 31. března 2019 22:24 )

pomnenko

qmurq ( 31. března 2019 22:20 )

Kdepak ropáku, chytrý, mladý a zdravý politik má bonus pokud je ke všemu pohledný!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa