Svaz Zemanova fanouška Vodičky zneužil dotace? Schillerová předala podezření finančáku

Autor: ČTK, sova - 
5. prosince 2019
22:28

Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové kázně. Uvedla to ve čtvrtek ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem je podezření ze zneužití dotací, které svaz dostal v minulých třech letech. Od poskytnutí rozpočtové dotace v obvyklé výši 6,3 milionu korun na příští rok je to ale podle Schillerové třeba oddělit.

Ministryně uvedla, že ministerstvo předá výsledky kontroly využití dotací finanční zprávě do konce týdne a že připomínky k nim byly vypořádány. „Do konce tohoto týdne se to předá na finanční správu, která zahájí řízení o porušení podmínek rozpočtové kázně,“ řekla Schillerová.

Protokol o výsledku kontroly obsahuje podle ministryně devět zjištění, z nichž tři se vztahují k dotaci a „indikují podezření na porušení rozpočtové kázně podle rozpočtových pravidel“. Další opatření se vztahuje k proplácení překročeného zákonného rozsahu práce, uvedla Schillerová bez dalších podrobností.

Chyby v hospodaření téměř za milion

Ministerstvo podle úterního oznámení České televize našlo v hospodaření ČSBS chyby za 900 tisíc korun, které svaz bude možná muset vrátit. „Jsou tam určité faktury za služby, které nebyly úplně prokázány jako efektivní,“ uvedla již dříve Schillerová. Předseda svazu Jaroslav Vodička se ČT k výsledku prověrky odmítl vyjádřit.

Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS v poslední době odmítají proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům.

Ministerstvo se svazem omezilo spolupráci

Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení ČSBS, nebo za projev předsedy svazu Vodičky na tryzně v Terezíně, který židovská obec označila za xenofobní. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že akce ČSBS jsou zneužívány k politické agitaci a útokům proti českému spojenectví v NATO. Ministerstvo proto omezilo se svazem spolupráci.

Video  Zeman rozdal 42 vyznamenání: Jak to šlo prezidentovi od ruky?  - abl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 8. prosince 2019 12:39 )

http­s://ww­w.id­nes.cz­/zpra­vy/do­maci/­matku-masinovych-pohrbili-do-hromadneho-hrobu-s-detmi-vezen­kyn.A0­80311_­101459­_doma­ci_adb ZVIRATA Z KSČM VEDENY SYNY VRAHU, NEMATE PRAVO ZIT ! TI KTERI JIM POMAHALI A OPIRAJI SE O JEJICH HLASY, NEMAJI PRAVO ZIT V TETO ZEMI!!!! NATOZ PODNIKAT. TI Z VUMLU A JEJICH DETI MUSI Z TETO ZEME VEN! A TEPRVE NASEMU LIDU BUDE LIP! POMOZTE. DEMONSTRACE MILIONCHVILEK ZA DEMOKRACII!

zemanbures ( 7. prosince 2019 18:38 )

ČSBS má ve vedení bývalé spolupracovníky s STB. Velmi podezřelá organizace.

barda ( 6. prosince 2019 15:46 )

Hroudo, zeptej se Babiše nebo Šilerky a tady neblábol.

krkoun ( 6. prosince 2019 10:24 )

Ucpanádržko,ty taky musíš bejt dobrej blb.

satanas ( 6. prosince 2019 09:42 )

A dotace pro Sudetonemecky lamdsmadschaft se budou setrit kdy? Potazmo klerofasisti z KDU_CSL nebo TOP 09?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud