Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Svaz Zemanova fanouška Vodičky zneužil dotace? Schillerová předala podezření finančáku

Autor: ČTK, sova - 
5. prosince 2019
22:28

Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové kázně. Uvedla to ve čtvrtek ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem je podezření ze zneužití dotací, které svaz dostal v minulých třech letech. Od poskytnutí rozpočtové dotace v obvyklé výši 6,3 milionu korun na příští rok je to ale podle Schillerové třeba oddělit.

Ministryně uvedla, že ministerstvo předá výsledky kontroly využití dotací finanční zprávě do konce týdne a že připomínky k nim byly vypořádány. „Do konce tohoto týdne se to předá na finanční správu, která zahájí řízení o porušení podmínek rozpočtové kázně,“ řekla Schillerová.

Protokol o výsledku kontroly obsahuje podle ministryně devět zjištění, z nichž tři se vztahují k dotaci a „indikují podezření na porušení rozpočtové kázně podle rozpočtových pravidel“. Další opatření se vztahuje k proplácení překročeného zákonného rozsahu práce, uvedla Schillerová bez dalších podrobností.

Chyby v hospodaření téměř za milion

Ministerstvo podle úterního oznámení České televize našlo v hospodaření ČSBS chyby za 900 tisíc korun, které svaz bude možná muset vrátit. „Jsou tam určité faktury za služby, které nebyly úplně prokázány jako efektivní,“ uvedla již dříve Schillerová. Předseda svazu Jaroslav Vodička se ČT k výsledku prověrky odmítl vyjádřit.

Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS v poslední době odmítají proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům.

Ministerstvo se svazem omezilo spolupráci

Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení ČSBS, nebo za projev předsedy svazu Vodičky na tryzně v Terezíně, který židovská obec označila za xenofobní. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že akce ČSBS jsou zneužívány k politické agitaci a útokům proti českému spojenectví v NATO. Ministerstvo proto omezilo se svazem spolupráci.

Video Zeman rozdal 42 vyznamenání: Jak to šlo prezidentovi od ruky? - abl

zemanbures ( 7. prosince 2019 18:38 )

ČSBS má ve vedení bývalé spolupracovníky s STB. Velmi podezřelá organizace.

krkoun ( 6. prosince 2019 10:24 )

Ucpanádržko,ty taky musíš bejt dobrej blb.

iIIyria ( 6. prosince 2019 08:07 )

Zeman dá abolici, kdyby něco neklaplo...

tomik007 ( 6. prosince 2019 03:55 )

POKUD se budou ted praskat mezi sebou, tak to je

hubaucpanakoblihou ( 6. prosince 2019 00:09 )

Když může dotace rozkrádat premiér, tak proč ne také tento šašek?

Zobrazit celou diskusi
Další videa