Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Maláčová s minimální mzdou na tripartitě narazila. Spor o její zvýšení rozhodne vláda

Autor: ČTK, tva - 
18. listopadu 2019
20:10

Tripartita se v pondělí neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání zástupců koaličních stran, aby se na přidání dohodli co nejdřív. Babiš uvedl, že koaliční rada bude o věci jednat příští středu. Odboráři požadovali růst minimální mzdy o 1650 korun, tedy z nynějších 13 350 na 15 000 korun. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun.

Tripartita se dnes (v pondělí) neshodla na zvýšení minimální mzdy. Rozhodnout bude muset vláda. Hned po jednání jsem proto požádala pana premiéra o svolání koaliční rady. Není na co čekat,“ uvedla Maláčová.

Babiš očekává, že koaliční rada najde v diskusi o zvýšení minimální mzdy kompromis, řekl v pondělí novinářům před odletem na návštěvu Ukrajiny. „Já, k co nejvyššímu, samozřejmě,“ řekl na otázku, k jakému zvýšení se přiklání. Připustil, že minimální mzda v Česku je nižší než v okolních státech, poukázal ale na to, že průměrná mzda v Česku je vyšší než na Slovensku nebo v Polsku.

Maláčové ministerstvo připravilo tři návrhy

Nejlepší by bylo podle premiéra najít mechanismus, kterým by se minimální mzda každoročně zvyšovala pro následující rok na určitý procentuální podíl průměrné mzdy za třetí čtvrtletí. I zde se ale představy v tripartitě liší. Podle zaměstnavatelů by to mohlo být 40 procent, odboráři chtějí 50 procent, uvedl Babiš.

Minimální mzdu stanovuje vláda svým nařízením. Měla by vycházet z dohody odborů a zaměstnavatelů. Ti se ale na růstu obvykle neshodnou, takže částku určí kabinet. Ministerstvo práce připravilo návrh tří verzí s navýšením o 1150, 1350 a 1650 korun.

Minimální mzdu začala pravidelně zvedat v minulém volebním období tehdejší vláda. O navýšení rozhodovala ale vždy v srpnu či září, před volbami v roce 2017 jí to pak trvalo do začátku října. Babišův kabinet loni růst schválil 14. listopadu, letos budou koaliční strany o částce teprve jednat.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vystoupil na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR (18. 11. 2019) Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vystoupil na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR (18. 11. 2019) | ČTK/ Michal Krumphanzl

„Čekali jsme do dnešního dne, jak dopadnou jednání odborů a zaměstnavatelů. Rozptyl je skutečně zásadní. Zatím se pohybuje mezi 14 000 a 15 000 korun. Nečekali jsme, že se takto fatálně nedohodnou,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček (ANO).

Schillerová: Obě strany by měly ustoupit

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) si zaměstnavatelé a odbory nejsou ochotny naslouchat a najít kompromis. „Návrhy odborů by znamenaly dvakrát takový růst minimální mzdy než průměrné mzdy. Čili myslím, že by obě strany měly někde ustoupit, každopádně to se nestalo. Bude muset rozhodnout vláda, bude to předmětem koaliční rady během 14 dnů,“ řekla.

„Je potřeba si uvědomit, že je nutné zvážit, aby rostla přiměřeně, protože ekonomika zpomaluje a může to vytvářet potom tlak na propouštění,“ dodala ministryně.

Kabinet bude navrhované nařízení projednávat nejspíš nejdřív na konci listopadu. K předpisu se třemi variantami je možné totiž do 26. listopadu podávat připomínky, teprve po jejich vypořádání by měla vláda rozhodovat. Zaměstnavatelé kritizují to, že ani jedna ze tří verzí nezohledňuje jejich návrh. „Velice se nám nelíbilo, že ani jedna z variant není od zaměstnavatelů. Ani jedna z částek není také zdůvodněna,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Středula: Země budoucnosti? 15 tisíc je jediná možnost

Podle svazu by minimální mzda měla růst nejvýš o 700 korun. Zástupci výrobních družstev by nepřidávali nic. Stejný názor má hospodářská komora. Konfederace zaměstnavatelských svazů se kloní ke zvýšení o 500 korun. Zaměstnavatelé poukazují na to, že s minimální mzdou roste i zaručená mzda. Ta představuje nejnižší výdělek, na který má pracovník podle složitosti vykonávané práce a podle odbornosti nárok. Pohubuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Štředula vystoupil na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR (18. 11. 2019) Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Štředula vystoupil na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR (18. 11. 2019) | ČTKČTK/ Michal Krumphanzl

Podle odborů má Česko jednu z nejnižších minimálních mezd v Evropě, a česká částka je navíc také pod hranicí příjmové chudoby. „Česká ekonomika se přitom pyšní tím, jak je dobrá. Že je země budoucnosti. Ale zaplatit to mají zaměstnanci. Požadavek na 15 000 korun je z našeho pohledu jediný možný,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Poukázal na to, že Polsko a Slovensko s méně výkonným hospodářstvím budou mít minimální mzdu vyšší.

Maláčová se zatím klonila ke střední verzi s navýšením o 1350 korun na 14 700 korun. Schillerová už dřív řekla, že zvýšení minimální mzdy by mělo držet krok s růstem ostatních mezd. Podle prognózy ministerstva financí by výdělky příští rok měly růst o 5,9 procenta. Ministerstvo práce v podkladech uvádí, že by se průměrná mzda měla zvednout v roce 2020 o 5,5 procenta.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

silen ( 18. listopadu 2019 22:12 )

...nechápu, co furt ti nenažraní lidi šílej s tou minimální mzdou, kdy je jim třináct tisíc málo...! Já mám důchod devět tisíc, z toho mi vždycky zbudou zhruba čtyři tisíce a to pak rozdávám lidem, kteří to skutečně potřebují... Třeba loni, počátkem prosince jsem se náhodou seznámil s ženou, která se mi svěřila, že firma kde pracovala, zkrachovala, majitel jim dlužil platy už od léta a ona nemá ani na to aby svým dvěma malým dětem udělala aspoň jakéž-takéž vánoce. I zeptal jsem se jí, kolik peněz by ji asi tak zachránilo... I řekla, že asi 5-6 tisíc... I dal jsem jí deset litrů... a dodnes vidím ty dojaté oči plné slz a to mě duševně "masturbuje"... Tu paní už jsem víckrát neviděl, ale mám z toho dodnes dobrý pocit... a udělal bych to kdykoliv příště zas...

exitus ( 18. listopadu 2019 22:03 )

SOUKUP PAŘIL NA NÁRODNÍ DO NOCI CO VY NA TO KOBLIHY

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa