Zemřel poslední československý premiér Jan Stráský (†78). Přítel Klaus truchlí

Aktualizováno -
6. listopadu 2019
21:43
Autor: for, ČTK - 
6. listopadu 2019
20:19

Dvojnásobný ministr a poslední premiér federální vlády Československa Jan Stráský zemřel. Někdejší ředitel Správy Národního parku Šumava zesnul ve věku 78 let. Na Štědrý den by přitom oslavil narozeniny. O smrti Jihočecha informoval Deník.cz. Dlouholetý přítel Stráského, exprezident Václav Klaus, uvedl, že ho zpráva velmi rozesmutnila.

Jan Stráský byl posledním premiérem ve federální vládě v roce 1992. Během své kariéry vystřídal také post ministra dopravy a ministra zdravotnictví. Působil i jako poslanec. 

O smrti bývalého šéfa Správy Národního parku Šumava informovala strakonická mutace Deník.cz. Bojoval proti kůrovci v dobách kalamity a  nařídil užívání chemických prostředků, aby se tohoto škůdce zbavil. 

Posledních několik let chodil Stráský jen s námahou. Po prodělání mozkové mrtvice byl totiž částečně ochrnutý. I přesto si svůj důchod užíval jako vášnivý turista.

Sám potvrdil, že cestování je jeho životní zálibou. „I v těžkých podmínkách pro vycestování z Československa v té době se mi podařilo navštívit desítky zemí – od návštěvy severní Afriky na motorce v roce 1969 až po horolezeckou expedici do Himálaje v roce 1979 skříňovým autem Avia, které nám mimochodem velmi pomohlo při přestavbě opuštěné školy na Libínském Sedle,“ napsal o sobě Stráský, když kandidoval do komunálních voleb v Prachaticích, které se staly jeho bydlištěm. 

Díky působení Stráského v různých sportovních funkcích se povedlo i v době železné opony stovkám sportovců dostat do zahraničí. Aktivně se účastnil i obnovy Klubu českých turistů. 

„Bylo to tóčo“

Deník.cz rovněž zavzpomínal na jeden z rozhovorů s Janem Stráským. „Bylo to tóčo,“ komentoval léto a podzim posledního roku společného fungování státu Čechů a Slováků. „Nikdo nevěděl, jak dlouho ještě bude federální uspořádání trvat,“ vzpomínal.

Jan Stráský vstoupil do vrcholové politiky až v červnu 1991, do té doby pracoval ve Státní bance československé. Ve vládě České republiky Petra Pitharta byl místopředsedou.

Narodil se 24. prosince 1940 v Plzni. Vystudoval obchodní akademii v Plzni a následně v letech 1963–1970 studoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě UK. Do roku 1998 byl členem ODS. Následně přešel do Unie svobody.

Popelník měl i u Klause

Stráský se nikdy netajim tím, že byl vášnivým kuřákem. „Kouřím trvale od šestnácti, teď už nemá cenu něco měnit,“ řekl v roce 2013 bývalý premiér, o kterém se říká, že měl jako jediný vždy k dispozici popelník i v bytě nekuřáka Václava Klause.

S Klausem, který výrazně ovlivnil jeho kariéru, se Stráský potkal po roce 1968 v pobočce SBČS v Praze 1. „Dva roky jsme sdíleli kancelář. Byli jsme stejně staří, měli jsme podobné zájmy,“ vzpomínal Stráský na začátek 70. let, kdy se s budoucí výraznou postavou české polistopadové politiky seznámil.

Exprezident ve středu večer prozradil, že ho zpráva o úmrtí Stráského zasáhla, byť o ozdravotním stavu svého přítele věděl. „Byl to člověk, o kterém jsem opakovaně říkal, že kdybych měl s někým sám putovat na severní pól, vybral bych si jeho,“ uvedl Klaus v prohlášení, které zaslal Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

„Honza Stráský byl po celá desetiletí jedním z mých nejbližších přátel a kamarádů. Osud nás svedl dohromady do jedné kanceláře, když nás po roce 1968 vyhodili z našich zaměstnání. Prožili jsme spolu mnohé,“ dodal Klaus.

Připomněl i chvíli, kdy se cesty dávných kamarádů a blízkých spolupracovníků rozešly - v roce 1997 patřil Stráský mezi členy ODS, kteří vyzvali Klause k odchodu z čela vlády. Později také vstoupil do Unie svobody. „Mrzí mne, že po takzvaném sarajevském atentátu odešel do tehdy se rodící Unie svobody. Ale dlouho tam nevydržel,“ napsal exprezident. 

Smutek Vojtěcha i Fialy

Po uveřejnění smutné zprávy se začaly snášet kondolence i z řad nejvyšších politiků. Jedním z nich je i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

„Slušnost, která mu byla vlastní, dnes v politice tolik postrádáme. Upřímnou soustrast jeho nejbližším,“ přidal se také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Kondelnici přidal i současný šéf ODS Petr Fiala.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 7. listopadu 2019 15:31 )

PSYCHOPAT JSI TY SAM KDYZ PORAD TOUZIS NEKOHO SVAZOVAT A DIKTOVAT MU CO MA DELAT NEBO NEMA . ONO VAS JE TOTIZ VICERO

satanas ( 7. listopadu 2019 10:57 )

anonym01, ty udelas nejlíp kdyz se nechas lecit. jakožto psychopat ktery se citi svobodne dobře, mel by ses nechat zavrit do bohnic s ostrahou!

anonym01 ( 7. listopadu 2019 10:29 )

ČLOVĚK NENÍ dokonalý , není co vyčítat, nezabil, neumučil nikoho na rozdil od jinych ktere se nehodí jmenovat .Dostali za to jeste metal od Zemana. Necht je mu země lehká!

anonym01 ( 7. listopadu 2019 10:26 )

LEGISLATIVA NEBYLA, LEGISLATIVCI MELI BOBKY CO KDYBY SE NAHODOU JESTE RUDEJ GREBENICE SPLASIL! NOA RUDI KSČ ZLATOKOPOVE MĚLI NASKOK PRED OSTATNIMI. MAME JE ZNOVU VE VLADE!

anonym01 ( 7. listopadu 2019 10:22 )

miliardari jsou v poradku. to jsme jeste nevedeli ze se vytvori dotacni miliardari. to nema s byznysem nic společného. Privatizace se povedla, uspesne a pracovite podnikatele mame taky Třeba BOTEX KTERY DOTACE NEBERE ŽADNE, BERNARD PIVOVAR..nA DRUHOU STRANU MAME VYTEČNIKY KTERY BEZ DOTACI Z NASI KAPSY A LICHVY ANI KROK. NAVIC NAS TAHNOU NA VYCHOD A LEZOU ŠTĚNICE DO POLITIKY!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud