Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Slepý výstřel exministra Staňka: Kulturní šéfové z Olomouce vypadli z hledáčku policie

Autor: ČTK, kal - 
4. listopadu 2019
08:35

Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. V pondělí to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Trestní oznámení na ně podal před odchodem z funkce někdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Důvodem byly okolnosti kolem přípravy stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), které se chystá již více než deset let. Na projekt vláda uvolnila 600 milionů korun.

Trestní oznámení souviselo především s nákupem pozemků pro SEFO; podle ministra byly pozemky předražené. Předmětem vyšetřování mělo být také to, jak mohlo muzeum žádat o evropskou dotaci na projekt SEFO, když v té době nemělo vykoupené tři další parcely, na kterých se mělo stavět.

„Mohlo se tak jednat o uvedení v omyl a tím pádem podvodné jednání,“ řekla dříve tehdejší mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Policie to však odmítla. „Trestní oznámení bylo na konci října odloženo s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu,“ řekl mluvčí Hejtman.

Soukup i Zatloukal výsledek vyšetřování uvítali

Oba bývalí ředitelé muzea výsledek vyšetřování uvítali. „Vyjádření policie mě nemohlo překvapit, vždyť celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná,“ uvedl Pavel Zatloukal. Muzeum vedl v letech 1990 až 2013 a výrazně se zasloužil o vybudování Arcidiecézního Muzea v Olomouci. Podobně vnímá závěr vyšetřování Michal Soukup, který vedl muzeum od dubna 2013 až do dubna letošního roku, kdy jej z funkce odvolal tehdejší ministr Staněk.

„Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných závažných ekonomických pochybení nikdy nedopustili,“ uvedl Soukup, který je nyní zástupcem ředitele Muzea umění.

Odložení trestního oznámení přivítal také současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. „Je to první a zásadní krok k rehabilitaci nejen obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce,“ uvedl Ondřej Zatloukal.

Zaorálek je rád z uzavření „nešťastné záležitosti“

V tiskovém prohlášení muzea se k výsledku vyšetřování vyjádřil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Staňka ve funkci nahradil 27. srpna.

„Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci,“ uvedl ministr. Ten se za podané trestní oznámení již oběma bývalým ředitelům omluvil v září při návštěvě Olomouce s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili žádného trestného činu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud