Obchodní rejstřík čeká změna? Havlíček z něj chce vymazat adresy šéfů firem

Autor: ČTK - 
29. října 2019
16:50

V obchodním rejstříku u jmen členů statutárních orgánů firem zřejmě nebude zveřejňována adresa jejich trvalého bydliště. O tuto informaci by zájemci museli požádat úřady. Vyplývá to z návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). „Řešíme to teď s ministerstvem spravedlnosti,“ řekl v úterý na setkání se živnostníky v Olomouci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něho tyto citlivé osobní údaje do veřejně přístupné databáze nepatří, jsou totiž zneužitelné.

„Jsme přesvědčeni, že trvalé bydliště nemá co dočinění s podnikáním a může to být zdroj pro spekulace a vydírání,“ zdůvodnil návrh Havlíček.

MPO navrhuje, aby informace o adrese bydliště členů statutárních orgánů byla v obchodním rejstříku skryta. „Pokud si někdo bude chtít tuto informaci zjistit, tak si ji bude moci elektronicky vyžádat a dostane ji. Ale bude tam zapsán, že si ji vytáhl. Pokud by došlo k nějakému excesu či problému, tak ten dotyčný bude dohledatelný, že si domácí adresu vytáhl,“ podotkl Havlíček.

MPO má podle Havlíčka připraven návrh paragrafovaného znění, o kterém bude jednat s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). „Troufám si tvrdit, že už je to jenom otázka rozhodnutí a během několika měsíců se to může dostat do reálu,“ uvedl Havlíček.

V obchodním rejstříku by podle ministra měly nadále zůstat základní informace o firmě, jako jsou například identifikační číslo, adresa sídla společnosti či účetní výkazy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 29. října 2019 20:46 )

tak přeci jen přesedáme na tvrdy kapitalismus ktery jsme tu chteli mit leta?

anonym01 ( 29. října 2019 20:44 )

k čemu je ti majitel firmy kdyz mas jmeno firmy, jednatele na ktereho se muzes v pripade potřeby obrátit e-mailem nebo telefonicky. leda že bys chtel vydirat nebo vykrádat, popr. sledovat. Pane Havlíčku

dannero ( 29. října 2019 17:27 )

už teď je problém dohledat majitele firmy co má sídlo jen někde na schránce cizího domu kdesi v Praze. Anonymita dává podvodníkům do rukou další zbraň.Havlíček by se měl spíš starat o to aby zatočil s dvojí kvalitou a ne je ještě podporovat úplnou anonymitou.

xyjh ( 29. října 2019 17:22 )

tak ono kdyby se všichni šéfové firem chovali poctivě a férově a neokrádali lidi tak by se neměli čeho bát.. ba naopak jejich adresy v rejstříku bych nechala pan Havlíček co toto chce změnit by měl řešit důležitější věci a né takovouhle ptákovinu...protože když si člověk šéfa firmy bude chtít najít tak si ho stejně najde..proberte se už tam v parlamentu a řešte co je důležité...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud