„Bohatneme a stále budeme.“ Babiš si mezi stroji pochvaloval budoucnost Česka

Autor: ČTK, tva - 
7. 10. 2019
19:50

České republice se daří dobře a dobře se jí povede i dál, řekl v pondělí na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně premiér Andrej Babiš (ANO). Stav českého hospodářství si pochvaloval už o víkendu po zveřejnění informace, že ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila hodnocení ČR. Zástupci pravicové opozice ale soudí, že vláda nedělá nic pro to, aby si země pozitivní hodnocení udržela i ve chvíli, kdy se jí ekonomicky tak dařit nebude.

„Rosteme, bohatneme a stále budeme. Jsem přesvědčen o tom, že se nám daří,“ prohlásil premiér. O stavu české ekonomiky v Brně mluvil na tiskové konferenci po otevření české národní expozice a také na sněmu Svazu průmyslu a obchodu.

Video  Premiér Andrej Babiš odpovídá na dotazy Blesku  - Jiří Nováček

Vláda nicméně podle Babiše plánuje opatření pro případ, že by na Česko dopadlo ochlazování ekonomiky patrné v Německu. „Na rozdíl od pravicových vlád nebudeme nic škrtit, naopak. Náš návrh rozpočtu znovu napumpuje do rozpočtu 130 miliard korun, budeme pokračovat v navyšování investic, v navyšování důchodů i platů. Pro případ krize máme národní investiční plán. Důležité je, že dnes nám lidé věří a díky tomu je velká spotřeba. Lidé věří, že se nám bude dařit,“ uvedl premiér.

Premiér Andrej Babiš bude v úterý od 12 hodin hostem pořadu Blesk Zpráv Ptám se, pane premiére. A dotazy mu můžete pokládat i vy, naši čtenáři:

Online chat

Zleva ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš hovoří s novináři při otevření české národní expozice The Country For The Future na brněnském výstavišti, kde začal 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) (7. 10. 2019)Zleva ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš hovoří s novináři při otevření české národní expozice The Country For The Future na brněnském výstavišti, kde začal 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) (7. 10. 2019) | ČTK

Havlíček: Řešíme nedostatek pracovníků a investujeme

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že vláda měnící se ekonomické klima v Německu vnímá. „Řešíme hlavně trh práce, protože dnes je jedna z největších bariér nedostatek pracovníků. Proto jsme uvolnili kvóty pro pracovníky z třetích zemí a snažíme se vytvářet nástroje pro rekvalifikaci a přechod na digitální technologie,“ uvedl.

Vláda také podle něj podporuje investice, a to nejen zvyšováním této položky v rozpočtu, ale i vytvářením alternativních investičních nástrojů.

„Investice podporujeme i tím, že rekodifikujeme stavební zákon, což by mělo rozvázat ruce investorům,“ řekl Havlíček. Zmínil i podporu inovací a snahu o snižování administrativy pro živnostníky a podnikatele.

Kalousek zmínil varování expertů: Není dořešené stárnutí populace

Pravicová opozice o víkendu v souvislosti s vylepšením ratingu ČR varovala před přílišným optimismem. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl, že ratingová agentura Moody's hovoří ve svém hodnocení i o nedořešené otázce stárnutí populace. Varuje také před tím, že struktura rozpočtu nezlepšuje odolnost Česka vůči možnému ochlazení ekonomiky. Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka nedělá vláda nic pro to, aby mělo Česko pozitivní rating i ve chvíli, kdy se mu nebude tolik ekonomicky dařit.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

satanas ( 9. října 2019 09:25 )

Nuzota z lidi lotry cini a vlka z lesa zene hlad!! Treba i do sparu ruznych mafii s koncem u exekutoru!!

satanas ( 9. října 2019 09:22 )

MArmat, ja mam rovnez dojem ze vam obcas preskocilo..;MUSIME SE STIM SMIRIT;;:CHCETE SNAD TVRDIT ZE ZA SOCIKU CESI MAKALI ZA ALMUZNY V SOVETSKYCH MONTOVNACH?

marmat ( 8. října 2019 21:06 )

satanas: Pokud nejste trpllí fotr zdenekk, tak jste se legálně zbláznil.....
Tohle není svéprávný příspěvek !!!

marmat ( 8. října 2019 21:03 )

satanas: Pětina si napůjčovala....a diví se, že to měli splatit ??? Mysleli, že vje to DÁREK ???
Já velkou spokojenost...opak je ROUHÁNÍ Nerozpíchávejte z Německa, co máme tady!!! Děkuji.

satanas ( 8. října 2019 18:19 )

TYs za sociku nekde videla Ruskej Kaufland nebo LIDL??

Zobrazit celou diskusi
Další videa