Mistrovské zkoušky můžou být už příští rok, láká Havlíček studenty do učení

Autor: peb, ČTK - 
20. 5. 2019
12:50

Mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem by mohly začít fungovat od příštího roku. Ministerstvo školství na konci minulého týdne poslalo na ministerstvo průmyslu a obchodu návrh zákonného opatření. Do prázdnin by měl návrh dostat legislativní podobu, otázka přijetí na vládu pak bude rychlá, protože s tématem není zásadní problém, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na pondělním zahájení konference Hospodářské komory ČR a Evropské učňovské řemeslné aliance o rozvoji učňovského školství v ČR a EU.

Mistrovskými zkouškami řemeslník doloží, že má pro svou práci nejlepší vzdělání a je schopen garantovat kvalitu. Podle ministra je o ně zájem, přihlásilo se už několik set zájemců. Podle původních plánů ministerstva školství měla pokračovat příprava pilotního projektu, který měl trvat do roku 2021. Havlíček ale dnes řekl, že pilotní projekt nebude a přípravy zkoušek přejdou rovnou do zákonné podoby, jak to požadují i cechy. 

„Naším cílem není degradovat někoho, kdo nemá certifikát, nechť to nabízí, pokud to trh umožní. Ale naopak chceme vytáhnout ty, kteří ho mají a náležitě je odpromovat zákazníkům, aby si začali uvědomovat, že řemeslná práce má určitou kvalitu a je o určité míře bezpečnosti,“ řekl Havlíček.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý upozornil, že v Česku neexistuje učňovský program, který by zahrnoval smlouvu mezi žáky a zaměstnavatelem. Rovněž podle něj neexistuje sdílená zodpovědnost mezi firmami a školou při přípravě žáků, jako je tomu například v Německu či Rakousku.

O řemesla není zájem 

Zaměstnavatelé i školy si dlouhodobě stěžují na nedostatek zájemců o řemesla a jiné technické obory. Zatímco v roce 2005 se v ČR například vyučilo 705 zedníků, loni získalo výuční list 253 absolventů v tomto oboru. Podobně špatně jsou na tom podle Dlouhého třeba pokrývačské nebo nábytkářské podniky. Situaci by podle Havlíčka mělo zlepšit zavedení nového předmětu Technika do základních škol a vznikající duální systém vzdělávání pro střední odborné školy.

Loni v prosinci Hospodářská komora oznámila, že řemeslné cechy, které sdružuje, budou vydávat osvědčení o kvalitě a odbornosti svých členů. Chtějí tak bojovat proti neserióznímu či nepoctivému jednání. Jako první se od začátku letošního roku do projektu zapojily Společenstvo kominíků ČR, Cech obkladačů České republiky, sdružení pro umělecká řemesla Rudolfinea a Asociace Gremium Alarm pro oblast bezpečnostních služeb. Hospodářská komora zastřešuje 114 řemeslných cechů, asociací, svazů a klastrů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa