Zvýšení rodičovské ohrožuje „půlnoční kovboj“? Filip u Moravce řekl přezdívku Stanjury

Autor: kal - 
27. října 2019
13:05

Dočkají se rodiny v Česku od ledna nárůstu rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun? Ještě na konci října to není jisté, protože příslušná novela zatím neprošla Sněmovnou, kde je společně s ní také série daňových změn, jejichž schválení blokuje opozice. V neděli se kvůli tomu v České televizi pohádali šéf komunistů Vojtěch Filip a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předseda „rudých“ na Stanjuru prozradil i přezdívku, kterou neznal ani moderátor Václav Moravec.

I když jsou tzv. „daňový balíček“ a zvýšení rodičovské vládními návrhy, u předsedy KSČM mají jasnou podporu. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by normy měl s komunistickou podporou ve Sněmovně prosadit. Problém je ale v jednacím řádu dolní komory, který limituje jednací dny o návrzích v závěrečném třetím čtení na středu a pátek od 9 do 14 hodin. Technicky by o tom poslanci mohli diskutovat i v jiné dny, musela by to ale podpořit opozice.

A zatímco se zvyšováním léta neměnného rodičovského příspěvku nemá mezi sněmovními kluby problém žádný, u daní už to neplatí. ODS se například nelíbí, že by měly být zdaněny technické rezervy pojišťoven. „Jsem přesvědčen, že je tady možné jednání,“ uvedl Filip v ČT. Odmítl ale, že by zákonodárci nejdřív projednali rodičovský příspěvek. Přímo se sice zdráhal říct, že bez daňových změn neprojde ani vyšší rodičovská, jeho vyjádření k tomu ale směřovalo.

Video  Zeman podpořil rozpočet.   - abl

„Na to, aby stát mohl něco vyplácet, musí něco vybrat. Předřazení jasně ukazuje: My budeme rozdávat, protože máme přeci lepší sociální návrhy. Copak jim někdo uvěří, té ódéesce? Nikdy takhle nepostupovala,“ zlobil se předseda KSČM, podle kterého sice projde obojí, ale záleží na tom, jak dlouho to bude trvat. A vytkl ODS, že změny blokuje.

I Stanjuru jeho vlastní přezdívka překvapila

Na konto šéfa poslanců ODS pak šéf komunistů poznamenal: „Pan předseda Stanjura měl krásnou přezdívku, vy to víte, pane doktore, že se mu říkalo půlnoční kovboj.“ A Moravec opáčil: „Tak to jsem nevěděl. To víte víc, než vím já.“ Překvapený byl i samotný Stanjura: „To jsem taky nevěděl.“

Filip proto přidal vysvětlení, které opět souvisí s jednacím řádem poslanců. Ti, pokud si to speciálně neodhlasují, nemůžou jednat a hlasovat o zákonech po 19. hodině. „On byl ten, který jako předseda klubu vždycky, když vládla ODS, navrhoval jednání po 19., 21. a po 24. hodině,“ zmínil.

Moravec v zápětí prohlásil, jak je Stanjura pracovitý, a šéf KSČM dodal: „My jsme také pracovití. Ale když to navrhneme, oni to nechtějí. Nechtějí v úterý nebo ve čtvrtek jednat o třetím čtení. Shodli se na tom, že nic takového nebude.“

O daňovém balíčku jednali poslanci naposledy v pátek, k hlasování se ale nedobrali a mají v tom pokračovat příští týden.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jardahl87 ( 27. října 2019 16:47 )

moravak77: výstižné a naprostá pravda !!

xxxx678 ( 27. října 2019 16:39 )

Pan Stanjura asi nemůže spát. Mně je docela sympatický, je s nim aspoň sranda, žádný - suchar. Jen, co to měl dnes s těma vlasama? Jako by je měl k hlavě přilepené Chemoprenem..

agfor ( 27. října 2019 16:05 )

Rodičovská sem, odičovská tam. Hlavní je, že nezbrdil pidání 1500 Kč úřednickým povalečům.

vilda696 ( 27. října 2019 15:40 )

moravak77: lépe to vyjádřit nelze

Huron ( 27. října 2019 15:29 )

Staňura asi doma musí držet ústa proto se tak rád předvádí ve sněmovně i když se ty jeho kecy nedají poslouchat.Tito lidé trpící touto nemocí nevnímají ty druhé a melou stále to stejné a nedochází jim že je nikdo neposlouchá.Moravec je v podstatě to samé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud