Vyšší rodičovská i zdražení cigaret je zatím u ledu. Rozhádaná Sněmovna to neschválila

Aktualizováno -
25. října 2019
14:45
Autor: ČTK, for - 
25. října 2019
14:10

Sněmovna nerozhodla o zvýšení daní ani o navýšení rodičovského příspěvku. Debatu provázela kritika a spory mezi opozicí a koalicí o zvyšování daní. Během rozpravy byla dokonce opoziční ODS obviněna z obstrukcí. To ale občanská demokracie razantně odmítla. Projednávání tzv. daňového balíčku z pera ministryně financí Aleny Schillerové poslanci odložili na středu 30. října. V pátek by se pak měli dostat k rodičovskému příspěvku. 

Projednávání daňového balíčku a zvýšení rodičovského příspěvku se opět ocitlo na mrtvém bodě. Poslanci se při páteční mimořádné schůzi na přijetí balíčku nedohodli a další rozpravu posunuli na schůzi ve středu 30. října. 

Návrh z pera ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je nyní ve třetím čtení. Ve třetím čtení je i návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) o zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc, který se také nestihl projednat. 

LinkANO se opřelo do ODS

Baliček především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, zvyšuje zdanění hazardu nebo poplatek za vklad do katastru. Obsahuje sporný návrh na vyšší zdanění technických rezerv pojišťoven.

Poslanci ANO se přeli s poslanci ODS o to, kdo v minulosti zvyšoval daně a kdo je zvyšuje nyní. „Zajímavé je, že ODS má v genech, že když je volební kampaň, tak slibuje snižování daní, a když vládne, tak daně zvyšuje a v opozici navrhuje snížení,“ pustil se do ODS Jaroslav Faltýnek (ANO) a označil ekonomického experta občanských demokratů Jana Skopečka za mladého chlapce.

Hnutí ANO také obvinilo ODS z obstrukcí a protahování, což opoziční strana razantně odmítla. „Jestli necelé dvě hodiny probíhající věcné debaty ministryně financí má za obstrukce, tak je to smíchu. Náš návrh na snížení daní všem zaměstnancům jsme podali v říjnu roku 2018 a vládní většina blokuje projednání v prvním čtení už více než rok - to je obstrukce," řekl předseda poslaneckého klubu Zdeněk Stanjura. 

Link

Mimořádná schůze Sněmovny: Zbyněk Stanjura (ODS) (25. 10. 2019)Mimořádná schůze Sněmovny: Zbyněk Stanjura (ODS) (25. 10. 2019) | ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci na kritiku pravice uvedla, že nynější i bývalá vláda snížily daně celkem o 98,8 miliardy korun.

Až vstoupí v účinnost novela zákona o evidenci tržeb, se kterou je spojena i novela zákona o dani z přidané hodnoty, sníží se daňové zatížení o dalších 3,4 miliardy korun. Toto snížení o víc než 100 miliard si vláda podle ní mohla dovolit i díky tomu, že umí daně vybrat.

Poslanec Jan Skopeček (ODS) obvinil Schillerovou, že s návrhem na změnu daní přišla pozdě. Podle něj měli o nich poslanci jednat ještě před schválením základních parametrů státního rozpočtu, které Sněmovna podpořila ve středu.

Schillerovou pak přirovnal k mamince Otesánka. „Stát je Otesánek a potřeboval by redukční dietu a odsát tuk. Ten tuk jsou státní zaměstnanci, zbytečné výdaje a dávky, které si lidé nezaslouží,“ uvedl.

Bartošek: O příspěvek se nebojím

Lidovec Jan Bartošek až do konce jednání věřil, že zákon neprojde. Během pátku to řekl Blesk Zprávám. Podle něj atmosféra ve Sněmovně napovídala, že se balíček přes třetí čtení nedostane.

Na otázku, zdali se nebojí o osud rodičovského příspěvku, namítl, že strach nemá. „Je k němu mimořádná schůze v pátek a věřím, že bude přijat bez problému,“ doplnil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 25. října 2019 18:46 )

PANI SCHILLEROVA MA PRAVDU A MOJI PLNU PODPORU!!!!! A MUZU RICT, ZE CIM DAL TIM VICE ČASTEJI!

al.bunda ( 25. října 2019 18:29 )

Roztrhat a hodit do koše obojí,ta skupina obyvatel co nejvíce rodí,zároveň i nejvíce hulí takže je to vylej - nalej

anonym01 ( 25. října 2019 18:06 )

VYSTAVA V KRUMLOVĚ PRO ČINANY BYLA FAKT VYŽIVNÁ!!!! V ČT SE NEPOHORSOVALI OBYČEJNI LIDE, ALE DUVERNICI KTERI DOPROVAZELI TURISTY.

sees ( 25. října 2019 17:44 )

Šílená Šil machna,škatule.

dannero ( 25. října 2019 16:32 )

pokud žijeme ve svobodné zemi jak stále tvrdí, měla by být volba na každém zda bude kouřit, pít alkohol, nebo pečovat o dítě, neměl by to regulovat stát protože potom je to diktatura a omezení svobody rozhodování. Pak je tu rodičovský příspěvek, jaký má vlastně pravý účel? Má to být umělá regulace počtu populace za účelem zisku pro ekonomiku a důchodový systém? Znamená to že tu nejde o žádný dobrosrdečný záměr,ale jen o prachy.Ale větší populace znamená větší spotřebu a zátěž pro životní prostředí, to znamená opět velmi drahá řešení jak tuto zátěž regulovat takže výsledek celé té akce je nulový, jenom s tím rozdílem, že vlk se nenažral a koza nezůstala celá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud