Zvýšení rodičovské na 300 tisíc uspělo ve Sněmovně. Opozice chce ale sadu změn

Autor: ČTK, kal - 
10. července 2019
18:35

Základní rodičovský příspěvek možná vzroste od příštího roku o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Sněmovna vládní návrh ve středečním úvodním kole podpořila, nyní jej posoudí sociální výbor. Vyšší rodičovskou by měli dostávat podle předlohy rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek ještě pobírat. Opoziční poslanci už ohlásili pozměňovací návrhy, byť má záměr kabinetu i jejich podporu.

V případě vícerčat se příspěvek zvýší podle novely ze současných 330 000 na 450 tisíc korun. Vyšší rodičovská ohledně vícerčat, konkrétně 1,5násobek základní, byla schválena v minulém volebním období.

Od ledna si na příspěvku polepší rodiny s novorozenci a rodiny s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka bude podle dřívějších informací záviset na předchozím příjmu a na potomkově věku, tedy na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. Navýšení rodičovské prohloubí příští rok rozpočtové výdaje odhadem o 8,6 miliardy korun.

Peněz se možná dočkají všichni rodiče dětí do čtyř let

Piráti se podle Olgy Richterové budou snažit prosadit pravidelnou valorizaci příspěvku na podobných principech, jako jsou u důchodů. „Reálná hodnota pevných částek se každým rokem snižuje,“ uvedla. Obdobnou úpravu bude navrhovat i SPD, vyplynulo z vyjádření poslankyně hnutí Terezy Hyťhové. Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zase bude chtít, aby mohl příspěvek pobírat i prarodič, jenž se o dítě stará.

Rodiče nedostali za 11 let „přidáno“. Oproti roku 2008 však vše zdražilo.Rodiče nedostali za 11 let „přidáno“. Oproti roku 2008 však vše zdražilo. | Infografika Blesku

Hned několik opozičních klubů – ODS, SPD a KDU-ČSL – bude navrhovat vyšší rodičovskou pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Lidovecká poslankyně Pavla Golasowská označila variantu vlády ANO a ČSSD za diskriminační pro desítky tisíc rodin.

„Trestá rodiče, kteří vyčerpali příspěvek dříve a vrátili se na trh práce,“ řekla. Podle Jana Bauera (ODS) jde zhruba o 20 procent z celkového počtu příjemců. Komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová ale uvedla, že by se jednalo o jednorázovou sociální dávku. Rodičovský příspěvek je náhrada za ušlou mzdu v době, kdy se rodič stará doma o dítě, podotkla.

Maláčová: Plošné zvýšení rodičovské by bylo nejspravedlivější

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že vyšší rodičovská pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let by byla nejspravedlivější. „Nicméně z rozpočtových a časových důvodů došlo na úrovni vlády ke kompromisu,“ uvedla. Příspěvek podle Maláčové pobírá kolem 280 tisíc rodin, vládním návrhem si přilepší zhruba čtyři pětiny z nich.

Rodiče nedostali za 11 let „přidáno“. Oproti roku 2008 však vše zdražilo.Rodiče nedostali za 11 let „přidáno“. Oproti roku 2008 však vše zdražilo. | Infografika Blesku

Maláčová také připomněla, že za 12 let se příspěvek „nepohnul ani o korunu“. U nejčastějšího tříletého čerpání příspěvku bude v případě schválení předlohy podle ní činit měsíční částka asi 9 700 korun místo nynějších zhruba 7 000 korun.

Novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou – by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cezar8 ( 11. července 2019 08:51 )

PPP150W - to je bohužel pravda, přesně napsané....

vaber ( 11. července 2019 08:12 )

rozdávání peněz ze státního rozpočtu soukromým osobám, je trestný čin a politici by měli být za takové rozdávání stíháni policií

tomik007 ( 10. července 2019 23:03 )

V MATICNI ULICI se jiste objevi mnoho novych vraku automobilu

PPP150W ( 10. července 2019 21:11 )

Zamyslete se nad tím, která skupina lidí bude z těchto peněz nejvíc profitovat, pokud nebudou vytvořeny nekompromisní podmínky, za kterých je tyto dávky možné čerpat. Je smutné, že absolutní absencí těchto atributů jsou zase nejvíc zvýhodnění ti, kteří do státního rozpočtu v podstatě nepřispívají, protože to malé procento těch, kteří pracují, nestačí pokrýt ani to, co ti ostatní flákači prodrbou v automatech, za chlast, drogy a kouření. Při tom nehnou ani prstem, jen si chodí pro dávky a vyřvávají po úřadech.

tomik007 ( 10. července 2019 21:07 )

DOMORODI INDIANI budou mit velkou radost

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud