ČSSD tlačí na ANO: Kvůli dětem zdaňme banky. Babiš odmítá a z ODS zní: „Odporné“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. 4. 2019
05:25

Kde vzít peníze na zvýšený rodičovský příspěvek 300 tisíc korun pro všechny rodiče s dětmi do 4 let? ČSSD má plán, konkrétně oprášila nápad na zavedení sektorové daně na banky. A vzkázala Andreji Babišovi, ať si vybere mezi podporou dětí a podporou bank. Premiér a šéf ANO však odmítá „marketingové výkřiky“ tohoto typu. A za „odpornost“ a populismus nejhrubšího zrna to pak rovnou označuje ekonomický expert ODS Jan Skopeček. 

Chtějí rodičovský příspěvek 300 tisíc (místo současných 220 tisíc) pro všechny rodiče s dětmi do 4 let. Nejen pro novopečené maminky, které porodí 1. ledna 2020 či později, což se stalo terčem kritiky ze strany rodičů, kterým se nelíbí dělat mezi nimi rozdíly.

ČSSD se kvůli vyššímu „rodičáku“ dostala do sporu s ANO. I kvůli financování svého nápadu, kdy Andrej Babiš (ANO) šije do ministryně Jany Maláčové (ČSSD), že slibuje věci, na které nemá peníze. Podle Jana Hamáčka však ČSSD jasně říká, kde na to vzít. „Přicházíme s možností sektorové daně na banky a uvidíme, jak se k tomu postaví hnutí ANO,“ uvedl Hamáček v pondělí.

Marketingový výkřik, kontruje premiér

Premiér Babiš na to pro Blesk Zprávy zareagoval nyní. „Já jsem jasně řekl sociální demokracii, že nejsem ochoten vyjednávat rozpočet přes média. Rodičovský příspěvek je součást rozpočtu, jedna z položek. Ne zásadní, ale velká. My máme v programovém prohlášení vlády, že zavedeme rodičovský příspěvek 300 tisíc. Není tam napsané ani kdy, ani pro koho. To, že tam byly nějaké přísliby? Ano, já tomu rozumím, že tady někdo vzbudil velké očekávání. My se tím zabýváme, je to součástí rozpočtu a do konce května to vyřešíme,“ slíbil v reakci pro Blesk Zprávy Babiš.

ČSSD však najela na lákavé heslo „děti, nebo banky“. „To já potom řeknu, že ty banky poškodí všechny - i děti, i rodiče, i staré rodiče, všechny. Tyhle marketingové výkřiky, já myslím, že to už máme za sebou. My jsme se domluvili, že nebudeme vyjednávat přes média, já nechci vyjednávat přes média,“ reagoval Babiš na apel Hamáčka.

Skopeček: Nejodpornější populismus

O to větší kritika však zní z opoziční ODS. V případě hesla „děti, nebo banky“ jde čistě o populismus, čílí se ekonomický expert strany Jan Skopeček. „Nepřijatelná rétorika předsedy ČSSD, kterou bych spíše čekal od Semelové, Grebeníčka a spol. Stavět proti sobě děti a bankéře? To je ten nejodpornější populismus,“ rozčílil se na twitteru.

Skopeček přitom míní, že ministryně Maláčová funguje jako „dávkomat“. „Je jasné, že když naslibují hory doly, tak v době ekonomického zpomalení na to nemají peníze,“ řekl Blesk Zprávám. Apel vybrat si mezi dětmi a bankami mu vůbec „nevoní“.

„Považuji to za naprosto neuvěřitelnou a neakceptovatelnou rétoriku a vyzývám velmi vážně pana předsedu Hamáčka: Bojujme o to, jak u nás mají daně vypadat, ale nesklouzávejme k populismu toho nejhrubšího zrna. Je to opravdu odporná rétorika. Banky potřebujeme, pro tržní ekonomiku jsou jednou z velmi důležitých institucí. Bez bankéřů by naše ekonomika klekla. Potřebujeme úvěry, potřebujeme banky a nemá smysl stavět takové příkopy,“ uvedl pro Blesk Zprávy Skopeček.

Video ODS se pustila do ČSSD: Fialovi vadí návrh na vyšší zdanění bank. Udženija šila do Maláčové kvůli důchodům - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Chvojka: Když chceme dávat, musíme i brát

Nápad odmítl mj. i guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Já jako ekonom jsem přesvědčen, že specifické sektorové daně nejsou dobrý nápad. Ještě bych bral tyto nápady, pokud by odvětví mělo oligopolní strukturu. A to pro naše banky nepochybně neplatí,“ řekl týdeníku Euro.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka však pro Blesk Zprávy plán ze sociálnědemokratické dílny hájí: „Když chcete něco dávat, tak někde musíte brát. Určitě tady chybí větší zdanění bank. Prostor pro to, vybrat peněz do státního rozpočtu tady je.“

Babiš nesouhlasí. „Zkušenosti jsou takové, že ty banky to, co zaplatí navíc, si vezmou na občanech. Dopad by byl negativní pro celou společnost,“ uvedl pro Blesk Zprávy a podotkl, že spíše uvažuje o zdanění pojišťoven.

Fiala: Experimenty socialistů zaplatí běžní lidé

Nápad na zdanění bank vyvolal i další reakce. „Když jsou peníze, tak socialisté uspořádají závody o to, komu ty peníze slíbí, komu rozdají. A když se peníze rozdávají, tak se samozřejmě hledá, komu by se mohlo sebrat, aby na to všechno bylo,“ pustil se do kritiky předseda ODS Petr Fiala ve Sněmovně.

„Socialisté mají představu, že na to všechno, co teď naslibovali, získají peníze tak, že to zaplatí nějací zlí virtuální bankéři. Ale kdo má všech pět pohromadě, tak chápe, že žádní zlí, ani hodní, ani virtuální, ani skuteční bankéři to nezaplatí, ale že to zaplatí normální lidé. Lidé, kteří chodí do práce, podnikají, platí daně, starají se o rodiny. Ti lidé budou všechny ty socialistické experimenty platit,“ dodal Fiala.

Dražší služby pro klienty?

A poslanec Skopeček v reakci pro Blesk Zprávy toto varování rozvíjí dál. Souhlasí při tom de facto s Babišem, neboť by i dle něj doplatili na zdanění bank klienti. „Stane se to, že se to dostane jinou cestou do peněženek spotřebitelů. Banky, které budou chtít zvýšit svoji ziskovost buď zvýší poplatky, nebo omezí svoji úvěrovou schopnost. Peníze, o které banka přijde, někde bude muset vzít. A může tak zdražit služby klientům,“ varuje Skopeček.

Dle něj není problém veřejných financí v Česku v tom, že by byly nízké příjmy. „Přesto se socialističtí přerozdělovači snaží vytahat z kapes daňových poplatníků více peněz. Ze strany ČSSD je ten návrh na sektorovou daň na banky možná i náplast na špatné svědomí. Byla to právě ČSSD, která naše banky, které byly objektivně v problémech, oddlužila, ale poté je za hubičku prodala zahraničním majitelům. Myslím si, že ta cena z privatizace mohla být řádově vyšší. Možná je to tedy špatné svědomí za to, že prodali levně banky do zahraničí a teď se snaží získat nějak ty peníze zpět,“ říká také Skopeček.

Ani on to proto nevidí jako šťastnou cestu. A nechce vyvolávat nenávist vůči bankám. Hamáček a spol. by si měli dle něj uvědomit, že banky patří již nyní mezi největší přispěvatele v rámci daní do rozpočtu.

Skopeček vyzývá, aby se primárně hledaly prostředky na důležité věci, jako je právě třeba vyšší rodičovská, jinde. „Plošné slevy na jízdném budou stát 6 miliard korun. Je to naprosto zbytečná věc ve chvíli, kdy není zamířena na skutečně sociálně potřebné, např. na studenty z chudých rodin. Je to plošné bez ohledu, kam student jede a zda pochází z chudé, nebo bohaté rodiny. Ať konečně socialisté začnou vnímat to, že existuje i výdajová strana rozpočtu a že ji neustále nafukují. Ať se zamyslí nad tím, jestli takové návrhy jsou optimální. I těchto 6 miliard by mohli využít na rozumnější věci, jako je rodičovská,“ upozorňuje Skopeček.

Video Babiš: Důchody navýšíme v průměru o 900 korun. Maláčová se raduje: Už to hořelo - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kradlous ( 4. dubna 2019 12:52 )

To co zní ze zločinecké ODS asi nikoho moc nezajímá.Možná ty co využívali toho co tady vlády ODS napáchali.Slušný a poctivý občan na to nejvíce doplatil.Na jména Novák,Oulický,Hrdlička,Rittig,Hřebíček,Jurečko,Dlouhý...se již k dobru ODS tak nějak zapomnělo.

vihor ( 4. dubna 2019 12:48 )

Jedna česká státní banka by se stala okamžitě dalším zdrojem zdanění obyvatel nenasystným státem. Vedení účtu by stálo tak 1000 Kč měsíčně s tím, že by elektronické bankovnictví mělo časté výpadky, bylo strašně pomalé a pobočky by měly otevřeno jen v úřední dny pondělí a středu. Už asi nepamatujete bývalý SPT Telekom, co to bylo za šílený boj dosáhnout šikokopásmového připojení k internetu na přelomu tisíciletí. A pořád se to ještě táhne v podobě jedněch z nejdražších dat v Evropě, protože na páteřní sítě má monopol stále jedna firma CETIN.

anonym01 ( 4. dubna 2019 12:41 )

TO JE JASNY, BANKY SI ZE SVYHO ZISKU NEUKROJÍ. STEJNE TAK SLUZBY A PODNIKATELE, VYROBCI, DOPRAVCI. VZDYCKY SE TOHO VYUZIJE . TY RODINY TAKY PLATI HYPOTEKY. TAK ZE OD NULY K NULE.

anonym01 ( 4. dubna 2019 12:39 )

U NAS SE BIJI ZA KELLNEROVU BANKU HOME CREDIT A TD.

anonym01 ( 4. dubna 2019 12:36 )

TAK BAXA MEL PODPORU VETSINY I Z HNUTI ANO A NAKONEC SE UKAZALO, ZE NEPROSEL. TO JE VIDET JACI PODVRATSCI SE NACHAZI V HNUTI ANO. TOMU BAXOVI TO NEREKLI DO OCI, ALE ZA ZADY NUZ DO ZAD. NO JE TOHLE NORMALNI. BAXA /ODS/ MEL VYSTRIDAT KLAUSE .

Zobrazit celou diskusi
Další videa