Komentář: Babiš dostal špinavé pleny. Maláčovou musí kvůli „rodičáku“ milovat

Autor: Petr Holec - 
26. 3. 2019
06:15

Ani týden nepřežilo vládou schválené zvýšení rodičovského příspěvku, které ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) původně označila za vítězství. Vládu ANO a ČSSD stihla zloba matek, jimž by rodičovská zůstala stejná, protože vládní návrh dával víc peněz jen dětem narozeným od roku 2020. Rodičovskou teď musí milovat zvlášť premiér a šéf ANO, jemuž matky přinesly do úřadu vlády špinavé pleny. Trumfly tak i někdejší čuníky naštvaných zemědělců.

Nebo spíš Babiš musí milovat Maláčovou, jež to vlastně celé způsobila. Vláda sice má zvýšení rodičovské pro všechny děti i v programovém prohlášení, jenže ministryně práce a sociálních věcí ČSSD najednou přišla i se zálohovaným výživným, které ANO nechtělo.

Lídři obou stran si proto na poslední koaliční radě dopřáli brainstorming, jak zaplatit něco, na co nemají peníze. A šéf ČSSD Jan Hamáček vymyslel, že rodičovskou 300 tisíc místo stávajících 220 tisíc dají jen dětem narozeným od příštího roku, jak tvrdí ANO. Sociální demokraté se brání, že chtěli zabránit tomu, aby změna spadla pod stůl úplně.

Vláda každopádně zle podcenila politickou sílu nejen použitých plen, jež se jí hned vrátila jak bumerang. Po týdnu proto couvla a o rodičovské znovu rozhodne do konce května, jak rodičům na schůzce slíbil Babiš. Jenže rodičovskou vládní spor o rozdávání peněz nekončí, spíš naopak: naostro teprve začíná. Vláda sice přidává skoro všem, Maláčová si ale řekla, že v rámci záchrany ČSSD trumfne i dosavadní štědrost. Od příštího roku proto chce na sociální dávky ještě o dalších 40 miliard korun navíc. Ty samozřejmě nemá a navíc zpomaluje i ekonomika.

Video Ministryně Maláčová k rodičovským příspěvkům: Ten výsledek není konečný - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Začíná se tak opakovat historie, jen v jiném personálním obsazení. Zatímco v předchozí vládě Babiš nejvíc bojoval s místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem, nyní má terč v její nové místopředsedkyni Maláčové. Právě ona totiž začala diktovat agendu sociální demokracie. A navíc odmítá i Babišovy návrhy na revizi hojně zneužívaných sociálních dávek nebo to, aby peníze na své drahé nápady našla hlavně ve vlastním ministerském rozpočtu.

A nejde jen o vládu. Ve stejný den, kdy Babiš dostal špinavé pleny, to schytal na tripartitě od ministerstva práce a sociálních věcí i šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. On i ANO kývli ČSSD na zrušení karenční doby s tím, že se od letošního července zavede elektronická neschopenka. Jenže Maláčová nyní říká, že žádná dohoda není. Nejen ve vládě tak končí období vzájemného hájení a vrací se i stará dobrá „válka“. Ostatně už bylo načase.

V politice platí, že kromě spojenců potřebujete i perfektního nepřítele, a tím je nyní pro ANO právě Maláčová. Zatímco Babiš nedávno vyhlásil státní šetření, protože ani žádná žranice za cizí peníze netrvá věčně, Maláčová začala rozpočtu ještě víc pouštět žilou. Navíc se ANO i ČSSD vydávají spíš opačným politickým směrem: Babišovo hnutí chce zpátky živnostníky a liberálnější voliče, ČSSD ale po svém posledním sjezdu rázně vykročila „levou“ nohou. Obě strany tak začínají znovu počítat cenu za další společnou vládu.

anonym01 ( 26. března 2019 10:34 )

AVINO, HLAVNE ZE TY NEJSI POSTIZENA, ZE? COPAK DETI VYCHOVAT, ALE VYROBIT. PORADIS JAK SE TO UPATLA Z TESTA?

anonym01 ( 26. března 2019 10:31 )

A Z CEHO? COPAK NA ZAPADE PREZIDENT A KOMOUSI JDOU DOHROMADY VYKRADAT KASU? JEDEN PRO HRAD A DRUHY PRO AGROFERT NA REPKU

avina ( 26. března 2019 10:26 )

Komouš anonym01 je postižený komplexem, závistí-nevyléčitelný mrzáček-bývalý soudruh.

avina ( 26. března 2019 10:24 )

anonym01 je bývalý komouš, dnes bez výhod a tak zasvěceně blábolí. Sám děti nemá, neuměl by je ani vychovat- je to dobře. Ony h,,,,,matky by měly šetřit klima, neužívat jednorázové pleny. Prát, vyvařovat-uchránily by přírodu. Nejvíce- ty vulgární- se předváděly příživnice. Nemají chlapa, aby jim s mateřskou pomohl.

schwertrans ( 26. března 2019 10:13 )

Dejme prosím našim matkám rodičovskou jako na západě, Vždyť se stále oháníme západem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa