„Babiš a Maláčová se hádají jak na trhu.“ Fiala si rýpl, Filip zmínil rozchod

Autor: Jaroslav Šimáček - 
27. 3. 2019
06:05

Dva se perou a třetí se směje. ANO a ČSSD řeší spory kolem rodičovského příspěvku a nyní čerstvě i kolem karenční doby a e-neschopenek. Šéf ODS Petr Fiala se s gustem pustil do koalice - jmenovitě Andreje Babiše (ANO) a Jany Maláčové (ČSSD), kteří se dle něj hádají jako na tureckém trhu. A předseda KSČM Vojtěch Filip, tedy šéf strany, která vládu podpořila, Blesk Zprávám řekl, že je nyní na nich, jak spory urovnají. Nebo zda se rozejdou. Jan Chvojka (ČSSD) však míní, že i spory a hledání jejich řešení ke společné vládě patří.

„V posledních dnech tady sledujeme jeden návrh vládní koalice v oblasti sociální politiky za druhým, doslova jeden za druhým,“ podotkl v úterý ve Sněmovně Petr Fiala (ODS). „Ono se vlastně ani nedá říct, že jsou to vládní návrhy. V pondělí se vládní koalice na něčem domluví, pak se na sociálních sítích přetahuje pan premiér s paní ministryní Maláčovou, kdo to vlastně vymyslel, aby se ve středu od toho zase oba distancovali, protože se ukázalo, že to nedomysleli a že se lidé proti tomu staví,“ rýpl si šéf ODS.

Za typický příklad označil debatu o rodičovském příspěvku. „Nejprve se pan premiér s ministryní Maláčovou doslova jak na tureckém trhu hádali, kdo s tím vlastně přišel a kdo to zařídil. A když se zjistilo, že na to nejsou peníze a spousta rodičů by byla diskriminovaná, tak se zase hádají, kdo za ten další zmetek v té řadě vládních věcí, které se nepovedly, může. A to je jen další příklad neschopnosti této vlády v oblasti sociální politiky,“ míní Fiala a navezl se do „sociálních experimentů“ vlády.

Maláčová o rodičovské: Máme tři varianty

Jaký bude rodičovský příspěvek od 1. ledna 2020, přitom stále není jasné. Původně se koalice domluvila na tom, že 300 tisíc korun (tedy o 80 tisíc více než nyní) dostanou jen novopečené maminky, kterým se dítě narodí právě na Nový rok a dále. Bylo to však v rozporu s tím, co slibovala ministryně Jana Maláčová, která chtěla tuto částku i pro všechny matky s dětmi do čtyř let.

Okamžitě přišly protesty rodičů i přestřelky v koalici, ze kterých si nyní utahuje Fiala. A právě kolem „rodičáků“ bylo v koalici pořádně dusno. Výsledek? Vláda je probere znovu.

„Za nás platí za ČSSD, že my chceme prosazovat takovou verzi, která je nejspravedlivější ke všem rodinám,“ podotkla v úterý ministryně Maláčová. ČSSD proto připravila tři různé verze a doufá, že se s ANO i posléze ve Sněmovně domluví. „Já jsem ráda, že pan premiér svůj postoj k podpoře rodičovského příspěvku postupně mění,“ uvedla Maláčová, zatímco z ANO zní, že svůj postoj mění hlavně ona.

Video Ministryně Maláčová k rodičovským příspěvkům: Ten výsledek není konečný - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

Udženija: Maláčová slibuje a pak prý nejsou peníze

Rodičovský příspěvek označila Maláčová každopádně za „klíčový krok“. A statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka si přisadil: „Hra na to, jestli máme dostatek finančních prostředků, je pro sociální demokracii také nepřijatelná.“ 

ODS však do Maláčové šije také. „S velkými obavami sledujeme, co se děje na ministerstvu práce a sociálních věcí, kdy paní ministryně Maláčová naslibovala všem všechno a pak jí někdo sdělil, že na to nejsou peníze,“ rýpla si první dáma ODS Alexandra Udženija.

Chvojka: Je to občas vyhrocené. A bude dva a půl roku

Kvůli rodičovskému příspěvku se sešla Maláčová se zástupci facebookové skupiny, která sdružuje již přes 64 tisíc lidí, požadujících spravedlivou rodičovskou. Andrej Babiš pak v Olomouci jednal se členkami petičního výboru petice, která požaduje totéž. Vláda již v pondělí bude řešit, jak dál.

Spory mezi ČSSD a ANO ohledně sociálních otázek přitom přerostly v dotazy, zda skutečně ohrožují samotnou existenci vládní koalice.

K atmosféře v ní šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka Blesk Zprávám řekl: „Já si myslím, že ta atmosféra je věcná. Že je občas vyhrocená, to je pravda, já jsem na té koaliční radě minulý týden v pondělí byl. Ale my jako ČSSD to vnímáme tak, že plníme, co jsme slíbili.“

„Že jsme tím levicovým rebelem ve vládě s hnutím ANO, kde hnutí ANO má občas různé pravicové choutky a my jsme ti, kteří korigují ty pravicové choutky a nějakým způsobem se snaží, aby vláda ČR fungovala spíše na levém principu, než tom pravém. Samozřejmě tohle nás bude čekat dalšího dva a půl roku, pokud vláda vydrží,“ dodal Chvojka.

Programové střety s hnutím ANO však šéf poslanců ČSSD považuje za správné. Budou dle něj pokračovat dál. „Tak je to správně a neznamená to, že když se v něčem neshodneme, že nemůžeme najít kompromis, který pro nás bude dobrý,“ dodal.

Filip: Je na nich, jestli se rozejdou

Situaci, zda vláda vydrží současné a případně i další spory, vyhlíží s očekáváním i komunisté.

„Je to jejich krize, my jsme řekli, že podpoříme jednorázově vznik a pak budeme vládu pouze tolerovat. Tedy nevyvoláme my ze své iniciativy hlasování o vyslovení nedůvěry, ale nemáme žádnou povinnost nehlasovat pro vyslovení nedůvěry, pokud to navrhne někdo jiný. My nejsme teď na řadě a oni mají před sebou jasné rozhodnutí. Buď dál pokračovat jako menšinová vláda, a nebo se rozejít. Ale to už je jejich odpovědnost,“ řekl Blesk Zprávám předseda KSČM Vojtěch Filip.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 28. března 2019 08:12 )

SLIBOVALA PREDEVSICH SILEROVA A HECOVALA LIDI ZE ODS JE FUJ, KALOUSEK CHLASTA. TED V V TY SVY BRANZI MA ZLODEJE FALTYNKA A PODVODNIKY JAKO RAF-J. HRAD TY DAREBAKY ZASTRESUJE . DRBANI TU KALEJI DO DISK. PLACENI KRMLEM NEBO RUSKOU MAFII JAK JINAK.

anonym01 ( 28. března 2019 08:06 )

TEDY POKUD JSME V ANONYMITE A PRISPIVAME, JSME JEN PRO BEZNY OBCAMN. ZEMAN A BABIŠ JE INFORMOVAN A VEDE SI SPIS KDO JE PROTI NIM. TOMU TO TI ESTEBACI PEKNE OSLADI. OSTATNI JSOU PRISLUHOVACI A NEJHORSI Z NICH JE KLAUSOVA RODINA CO SLOUZILA HITLEROVI A POSILALA DO KONCENTRAKU ZIDY. POZDEJI V STB BYLI ZAP.

anonym01 ( 28. března 2019 08:03 )

REKL, ZE MALACOVA A BABIS SE HADAJI JAK NA TRHU. NO A KDE JE TEN BABIS KTEREJ SI DUPE ? bABIŠ CHODI PRO RADY NA HRAD A ZEMAN ZAS DO KREMLU JAK LIDEM ZAKROUTIIT KRKEM PO BOLSEVICKU. LIDE BY TO MELI VYCITIT POKUD BUDE JMENOVAT ESTEBAKA JAKLA DO RADY, MYSLIM, ZE SE VUBEC NEMYLIM A ZAS BUDU MIT NADELANO PRED PRAHEM A VZKAZ: HO. NO OD BABIŠE.

anonym01 ( 27. března 2019 18:04 )

V SPD JE NEJBRUTALNEJSI SPODINA.

anonym01 ( 27. března 2019 17:57 )

U NAS ZADNE UZAVRENE ODDELENÍ NEEVIDUJEME. A CO U VAS ? DEN OTEVRENYCH DVERI NEBO PROPUSTKA OD PROTOPOPOVE?

Zobrazit celou diskusi
Další videa