Zeman drasticky zhubl i kvůli zákeřné poruše. Trpí jí mnoho českých seniorů

Autor: Mii - 
25. října 2019
05:10

Důležité sdělení obsahuje třetí strana lékařské dokumentace prezidenta Miloše Zemana, kterou ve čtvrtek zveřejnila Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ÚVN). Hlava státu podle ní trpí poruchou nazvanou sarkopenie, i kvůli které zhubla během dvou let 20 kilogramů. Výraz může znít neznámě, ale ve skutečnosti označuje úbytek svalové hmoty v pokročilém věku, kterým trpí podstatná část českých seniorů.

Patří to mezi problémy, o kterých by mohla povídat téměř půlka starší populace, přesto mnoho lidí neví, že existuje. Sarkopenie je skutečným strašákem seniorů, který podstatně zhoršuje kvalitu života každého člověka, kterého postihne. Lidem s touto poruchou postupně ubývají svaly a tím pádem i síla, což může mít za následek, že se stanou zcela závislými na svém okolí.

Lékařská zpráva o prezidentovi Miloši ZemanoviLékařská zpráva o prezidentovi Miloši Zemanovi | Ústřední vojenská nemocnice

Podle odborného časopisu Nature neexistuje číslo, kolik přesně seniorů celosvětově tímto problémem trpí, jasné ale je, že jde o desítky až stovky milionů. Nemoc vzniká kvůli kombinaci různých faktorů, obvykle se uvádí hormonální procesy, změny ve svalech spojené se stářím, špatná výživa a jisté neurodegenerativní vývoje. Léčba pak spočívá například v příjmu vyššího množství bílkovin.

Často k ní ale nedojde. Lidé úbytek svalové hmoty přisuzují přibývajícím letům a nenapadne je řešit ho s lékařem. Ve stáří navíc skutečně svaly přirozeně chřadnou. Sarkopenie je ale mnohem horší, osoba trpí čím dál větší slabostí a pohybuje se s velkými obtížemi. Nakonec může skončit až upoutaná na lůžko.

Prezident dostával proteinový pudink

Náznaky, že prezident touto poruchou trpí, tu byly. O unavenosti v minulosti mluvil často, i unaveně nezřídka působí během veřejných vystoupení. Pohybuje se s velkými obtížemi, to ale dosud vysvětloval neuropatií dolních končetin. Jestli je k tomu skutečně připojena sarkopatie, lze s jistotou konstatovat, že pro Zemana musí chůze představovat náročný úkon.

Lékaři ÚVN prezidentovy „nožičky“, jak je hlava státu sama nazvala, léčili zavedením výživy a speciální chůzí, která má pomoci posílit a rehabilitovat svaly na dolních končetinách. Bylo mu také podáváno několik léčiv. Nutriční specialista nemocnice navíc sestavil prezidentovi dietu s vyšším podílem bílkovin zahrnující mimo jiné pudink.

Zpráva, pod kterou se podepsal ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, hovoří i o dalších zdravotních problémech Zemana. Má trpět nechutenstvím, nízkým tlakem a dehydratací. Prezident byl v péči doktorů od čtvrtka minulého týdne do neděle odpoledne, pobyt s ním intenzivně prožívala dcera Kateřina. Ve středu Zeman vystoupil v Poslanecké sněmovně.  

Video  Zeman avizoval zveřejnění kompletní zprávy o zdraví  - abl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Vladimr eleznk ( 25. října 2019 20:01 )

Jestliže jsou jedním z možných faktorů příčiny vzniku sarkofenie jistý neurodegenerativní vývoj, tak to vysvětluje jeho chování.

nanometr ( 25. října 2019 19:12 )

Úbytkem svalové hmoty trpí především mládež. V tělocviku na hrazdě nebo na kruzích když jim dám za úkol se přitáhnout (shyby), tak z 20 kluků se přitáhne 3x za sebou jeden kluk. Zbylých 19 kluků se nepřitáhne ani jednou! Já starý učitel (přes 40 let) se přitáhnu 10x. Netvrdím, že shyby jsou základ života, ale o lecčems vypovídají...

Že je horší kondice 75 letého dědy - to bych neřešil. Že je tristní kondice mládeže - to bych řešil. Když máme v tělocviku běh 1500 m, tak polovina žáků ani do cíle nedoběhne, jdou chůzí, někteří ani nedojdou. Když jsem byl já žákem v 80. letech minulého století, nic takového neexistovalo. Kondice žáků jakákoliv silová i vytrvalostní je otřesná. Nikoho to nezajímá.

zdenekksevratil ( 25. října 2019 18:55 )

Spíš do penálu.

dama_s_kosou ( 25. října 2019 18:29 )

Podle me hubne do plavek.

e.lesanova ( 25. října 2019 18:20 )

Tedy shrnuto...vše v normálu a adekvátně věku...dnešní "mladí" jsou na tom se zdravím leckdy hůř....hlava stále funguje a to opozice zase neskou­sne.­...zd­ravot­ní karta takového Kalouska či dalších opozičních "morálních š***k" by byla rozhodně "zajímavější" ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud