Babiš je ve střetu zájmů, shodla se senátní komise. Šéfa ANO si pozve na kobereček

Autor: ČTK - 
23. října 2019
21:09

Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO) dospěla k předběžnému závěru, že předseda vlády je ve střetu zájmů. Chce si ho pozvat na některé z příštích jednání, řekl předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS. Termín zatím nebyl stanoven. O svých zjištěních chce komise příští týden informovat Senát a požádat ho o prodloužení svého mandátu.

„Komise na základě jí dostupných informací dospěla k předběžnému závěru, že pan premiér je ve střetu zájmů,“ uvedl Nytra. Komise podle něj požádá předsedu vlády o zaujetí stanoviska a pozve ho na své jednání. Babiš dosud vždy střet zájmů odmítal, od loňska kvůli tomu nepředsedá a neúčastní se vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.

Předběžné závěry poukazují podle Nytry i na skutečnost, že ministerstva financí, zemědělství a pro místní rozvoj odmítla komisi poskytnout návrhy auditů. O správní žalobu na ministerstva ale komise Senát žádat nebude, byť to původně zamýšlela, uvedl Nytra s odkazem na konzultace s právníky.

Ministerstva se hájila dřívějším stanoviskem Evropské komise, podle něhož audity nemají být poskytnuty třetím osobám. Nytra ale argumentoval nedávným stanoviskem EK, podle něhož by Senát mohl předběžné audity získat při zachování neveřejnosti jejich obsahu.

Prodloužení mandátu o tři čtvrtě roku

Komise chce podle svého předsedy požádat Senát o prodloužení svého mandátu, který by měl skončit v závěru ledna, až na říjen příštího roku. Důvodem je podle Nytry především to, že finální verze auditů bude hotova až po Novém roce.

Komise má shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

8vox8 ( 25. října 2019 14:22 )

správný názor

robin5 ( 25. října 2019 09:37 )

Tak ta parta darmožrout co dřepí, nebo chrápe v senátu skutečně nemá nic jiného na "práci" než řešit Babiše? Bakala je pošle do ***, ostatní gauneři dtto, tak by bylo vhodné senát zrušit, ať dědkové schůzují na lavičce v parku a užívají důchodu. Ovšem to platí i o poslancích, do práce nechodí, žerou zadarmo, je jich tam jak mravenců, ovšem, když se o něco jedná, všichni jsou v bufetu. I to jejich hlasování,proč to není buď ano, nebo ne, žádné zdržel se nebo opustil sál. Ale ono koryto je koryto a i když nemám názor tak se od něho nehnu.

satanas ( 25. října 2019 08:42 )

ANTIBABUSKOVE--Vy jine Gaunery neznate?? PRoc odmitate podporu i slusnych lidi a vystacite si jen s Babisem!! KuWa, copak v kapitalismu muze byt u moci slusnej clovek?? Kde to zijete vy pubertaci!! VZdyt ten "srab" je sama podstata kapitalismu,,proc byse tedy mel "vyhrabavat"??

anonym01 ( 24. října 2019 22:14 )

joo babos sa vyzna

hejhej ( 24. října 2019 22:11 )

Senátní komise je k ničemu! Dědci - senátoři nejsou ani policie ani soudci.
Senát je naprosto zbytečný !!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud