„Křivá mrcha.“ Babiš zmínil placené demonstranty na Letné, Jana se s ním soudí

Autor: Nikola Forejtová, Mii - 
16. listopadu 2019
11:00

Řada osobností vystoupí v sobotu od 14 hodin na další protivládní demonstraci na pražské Letné, kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Ten chce představit své vize do budoucna a dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum. Hovořit budou například biskup Václav Malý, signatářka Charty 77 Dana Němcová či aktivistka Jana Filipová, jež se s Babišem soudí. Za svůj boj s premiérem si vysloužila i sprosté nadávky.

Vše začalo několika slovy Babiše v TV Barrandov. „Já vám říkám, že to jsou političtí odpůrci na objednávku,“ řekl premiér v rozhovoru  a rozčílil své odpůrce. Odkazoval se totiž na informaci, že demonstranti z Milionu chvilek pro demokracii, kteří byli 23. června na Letné, jsou placení.

O možnosti, že by protestující byli zaplaceni samotným spolkem, poprvé promluvil poslanec za ANO Pavel Růžička. Tvrdil, že se zapletl mezi několik demonstrantů a zřetelně slyšel, jak se domlouvají, kam si půjdou za tuto akci pro peníze. Premiér si od něj tuto informaci „vypůjčil“.

Zaplněná Letenská pláň během demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu.Zaplněná Letenská pláň během demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu. | Reuters

„Ubít lopatou!“ řvou na Janu

Řada demonstrantů se cítila tímto vyjádřením dotčena a jedna z nich, Jana Filipová, si to nenechala líbit a na premiéra podala žalobu k soudu. „Poškodil spoustu demonstrantů. Ta lež se natolik zakořenila, že bojujeme i s přáteli a rodinou,“ zmínila důvod svého rozhodnutí Filipová při rozhovoru s DVTV.

Filipová se netajila výhrůžkami a ostrými slovy, které na její adresu začali snášet pobouření obyvatelé. „Takhle křivou mrchu, aby člověk pohledal“ nebo „Křivá mrcha, ubít lopatou“ psali ženě.

Jana ale ve sporu nezůstala sama, postavili se za ni nejen ostatní dotčení demonstranti, ale předseda STAN Vít Rakušan.

„S paní Filipovou jsme v kontaktu, stala se registrovanou příznivkyní STAN (Vstoupila do STAN koncem srpna 2019, pozn. red.), sama podrobně popsala své důvody, takže tímto pro nás kauza nekončí, ale nepůjdeme cestou interpelací ani apelováním na svědomí premiéra Babiše. Rozhodně si nemyslíme, že tisíce nebo desetitisíce lidí chodí na demonstrace proto, že je za to někdo platí. A upřímně, pokud tomu někteří věří, je mi to velice líto,“ uvedl Rakušan pro Blesk Zprávy.

Předtím ale interpelaci předseda STAN zkoušel. „I kdybyste se neomluvil, protože je to prvoinstanční rozhodnutí, prosím vás o to, abyste na svá sociální média, která jsou hojně sledovaná, vyzval své příznivce k tomu, aby přestali vyhrožovat ženě, která je na pokraji psychického zhroucení,“ zastal se Rakušan 12. září aktivistky, tedy několik dní poté, co krajský soud v Praze nepravomocně rozhodl o tom, že se má premiér omluvit.

Předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal Vít Rakušan 13.4.2019Předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal Vít Rakušan 13.4.2019 | Blesk Jakub Poláček

Babiš: Nemyslím si, že prohraju

Babiš ale Rakušanova tvrzení považuje za nesmysl a odvolává se na prostou citaci svého straníka. „Opakoval jsem vyjádření našeho poslance pana Pavla Růžičky,“ napsal Rakušanovi 14. října v dopise. „Chcete mi říct, pane Rakušane, že pan Růžička, poslanec a hlavně válečný veterán, lže? A v případě že ano, jak to víte? Vy jste tam byl, když ten večer procházel okolo demonstrantů a přimotal se mezi ně?“ tázal se Babiš.

„Moji právníci se odvolali a já si myslím, že nemůžu prohrát. Ani paní soudkyně nemůže vědět, co pan poslanec Růžička slyšel. Ani ona přece nemůže tvrdit, že tenhle důvěryhodný pán lže. Ani nebyl k soudu předvolán. A opět. Já jen opakoval, co jsem slyšel od něj. O paní, kterou tu zmiňujete, jsem navíc nemluvil,“ brání se Babiš dál a zmínil argument, že jmenovitě nikoho neuvedl. 

Zároveň vyjádřil politování nad situací, kterou Filipová nyní zažívá. „I když vím, že mě ona asi nesnáší, já jí nic zlého nepřeju a mrzí mě, že se na ni snesly útoky ostatních. Myslím, že není potřeba dávat nic na sociální sítě, že bude stačit, abych tady řekl, že žádné osobní invektivy, výhrůžky a urážky určitě nepodporuju,“ dodal na konec.

Rakušan se nad odpovědí nepodivuje. „Zřejmě interpelovat dál nemá smysl, protože odpověď premiéra by nebyla dramaticky jiná ani méně arogantní,“ dodal pro Blesk Rakušan.

Demonstrace před výročím 30 let svobody

Celý spor vzešel z demonstrace na pražské Letné, která se konala koncem června. Byla vyvrcholením celé série menších akcí, skrze které se Milion chvilek pro demonstraci snažil domoci rezignace Babiše.

Po červnové akci následovala letní pauza, která nyní končí a v sobotu 16. listopadu se na stejném místě koná od 14 hodin další demonstrace. Témata jsou obdobná - spolek chce, aby premiér buď vyřešil svůj střet zájmů, definitivně vystoupil z holdingu Agrofert a jeho médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) či aby sám rezignoval.

Podle organizátorů by měli dorazit lidé z více než 1000 obcí v Česku. Svou účast již avizovali sedláci, kteří na místo přijedou v traktorech. Po celé Letné bude umístěn dvojnásobný počet LED obrazovek oproti červnu.

Na demonstraci bude dohlížet několik desítek policistů, omezena může být tramvajová i autobusová doprava. Provoz metra bude posílen. Milion chvilek vyzývá účastníky, aby pokud možno přišli pěšky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Hnuep ( 2. prosince 2019 19:03 )

prostě, že to nedá pokoj dokud bude ten Babiš premier.

Ať je jakej chce, něco dokázal a z těch premiérů co byli mi přijde jako jediný, který je fakt akční a něco řeší. Ti ostatní mi přišli jako košťata v kravatě.

Hnuep ( 2. prosince 2019 19:00 )

Milion chvilek pro demokracii. Já pamatuju video x roků staré, ještě žádná Chvilka nebyla, jak to zrzaté čekalo na Babiše na ulici a šli do něj se svou provokací. A to bylo v době, kdy nebyla na světě otázka střetu zájmů ani trestního stíhání.

Takže s odstupem doby mi to přijde, že je to zrzavé je bud nasazené, nebo nemocné, nebo stólker.

Hnuep ( 2. prosince 2019 18:57 )

Jana a Vít Rakušan. To je dvojka.

ženština se soudí kvůli demonstraci, ale že ji lidi nadávají, za to se nesoudí?? Tak potom by mě zajimalo, proč to tak je a proč se soudí s Babišem a ne s jinýma.

Až mi bude zle a půjdu blít, vzpomenu si na tu ženštinu a Rakušana, aby to bylo rychlejí za mnou.

altmanova ( 17. listopadu 2019 09:41 )

..ty už si z Bohnic venku, co?

altmanova ( 17. listopadu 2019 09:33 )

Tento člověk, komouš a estébák, dokázal zničit život svému synovi. Kvůli své moci obětoval své děti, udělal z nich kriply jen aby se mohl opíjet svou mocí. Jednou mu to jeho děti vrátí i s úroky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud