Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Piráti ženou Babiše k soudu. Žalobou se chtějí dostat k „porcování“ bilionů

Aktualizováno -
28. srpna 2019
10:48
Autor: ČTK - 
28. srpna 2019
10:29

Předseda poslanců Pirátské strany Jakub Michálek podal žalobu, kterou se domáhá, aby premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil Národní investiční plán. Piráti to dnes uvedli v tiskové zprávě. Michálek ke správní žalobě přistoupil poté, co neuspěl se žádostí podle jednacího řádu Sněmovny ani s následným odvoláním. Zveřejnění dokumentu podle něj nebrání zákonné důvody, lidé a obce naopak mají vědět, které projekty dokument obsahuje.

Babiš rámcově představil plán loni s tím, že zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Babiš zveřejnění odmítl, podle něho jde o interní materiál.

Piráti už v dubnu Babišovi pohrozili, že o vydání dokumentu budou usilovat žalobou, pokud neuspějí s předchozími postupy. „Pro odepření informace není zákonný důvod, protože jejímu poskytnutí nebrání ani zákony upravující mlčenlivost, ani zákaz zveřejnění ve smyslu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, podle kterého byla žádost podána,“ uvedl Michálek v tiskové zprávě.

Neobstojí podle něj ani slova, že plán není hotový. „Nejsou věrohodná, když jej předseda vlády představil již loni v listopadu a letos v březnu jej přinesl vytištěný na jednání Sněmovny,“ dodal Michálek. Pirátům vadí, že občané a starostové nemají informace o tom, zda vláda plánuje uskutečnit projekty, které jim Babiš spolu s ministry slíbil na svých cestách po krajích.

Vytvořit investiční plán je podle Michálka dobrý nápad, musí se ale jednat o veřejný dokument. „A měly by být známé postupy, podle kterých vláda vybírá projekty k realizaci a investuje peníze daňových poplatníků,“ uvedl.

Babiš v dubnu odmítl žádosti Pirátů či předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury o zveřejnění materiálu. „Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál,“ uvedl tehdy.

venceslava ( 29. srpna 2019 11:06 )

Slušnost je jak vidím Vaše priorita inteligente.

venceslava ( 29. srpna 2019 11:03 )

Děkuji je zde dost málo chytrých lidí, kteří chápou situaci.

marmat ( 28. srpna 2019 20:26 )

Zajímavý , že Piráti jsou tak fádní...mimo AB je nezajímá ani Šuman, ani Chovanec, ani Tuhý­....Sl­onko­vá..­..je­dou jak umanutý...Nabízí se, že jsou mimo řady udání leda tak "autory" MCH

marmat ( 28. srpna 2019 20:21 )

pooresh: KOLIK TI JE ??? max.12 let ....jinak je to na svěrací kazajku

Uz_brzo ( 28. srpna 2019 16:45 )

Bingo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud