Piráti Babišovi vyhrožují žalobou. Kvůli plánu investic, který premiér tají

26. 4. 2019
16:45

Piráti pohrozili předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) žalobou, pokud bude nadále odmítat předložit Národní investiční plán. Právě z něj by měl vycházet při sestavování státních rozpočtů. Piráti to řekli v pátek ČTK. Premiér odmítl minulý týden materiál poskytnout poslancům s tím, že je to interní dokument.

Pro odepření tohoto materiálu není podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka žádný zákonný důvod, protože se nejedná o dokument podléhající zákazu jeho poskytnutí.

„Pokud bude premiér pokračovat v odpírání této informace mně jako poslanci, který má vládu podle zákona kontrolovat a znemožňovat mi tak výkon funkce v zájmu všech občanů, budu nucen podat na jeho nezákonné rozhodnutí žalobu ve správním soudnictví,“ uvedl Michálek.

Piráti vyzvali Babiše k tomu, aby plán předložil, už v březnu. Michálek pak o dokument požádal formou žádosti o informace. „Důvod, že jde o interní materiál, u kterého není připravena medializace, není legálním titulem podle platných zákonů,“ konstatoval Michálek.

Video Pirát Kolaja před eurovolbami: Na 20 procent hlasů máme. Babiš ve střetu zájmů je - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Babiš nechce dát plán ani ODS

Babiš odmítl minulý týden plán předat i předsedovi poslanců ODS Zbyňku Stanjurovi, přestože mu to koncem loňského listopadu přislíbil. V odpovědi na písemnou interpelaci tehdy premiér napsal, že Národní investiční plán „bude v nejbližší době předložen vládě ČR ke schválení“ a že po schválení vládou jej Stanjurovi poskytne.

Minulý týden ale Babiš postoj změnil. „Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál,“ uvedl mimo jiné premiér.

Babiš rámcově představil plán už loni s tím, že zahrnuje přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů.

hejhej ( 28. dubna 2019 15:52 )

Piráti se zmůžou akorát na podávání žalob a udávání do Bruselu. Jsou horší než STB za totality.

marmat ( 28. dubna 2019 12:50 )

stbakbures:...zdenkku -neblamujete se stejnými pindy dokolečka (do němoty!) Utvrzujete KOHO ??? Na diskuzi jste už sám se svými ubohými, neduživými klony a frky

marmat ( 28. dubna 2019 12:46 )

cezar8: na divoký prasata to taky nešlo IHNED....ryli, škodili, ale dočkali jsme se. "velké korekce"

marmat ( 28. dubna 2019 12:42 )

stbakbures/zdenekk: Za 5 let pečlivého tažení Chobotnice shrnuto ANTI-Babiš, se nenašlo nejen jeho jediné/jakékoliv udání na kohokoliv,ale ani ne-pracovní hlášení...Proto IHNED uveďte příklad. Piráti našeho premiéra UDÁVAJÍ do Bruselu !

ctrlcopy ( 28. dubna 2019 10:55 )

"Piráti" jsou stejná verbež, která kdysi v Číně dělala Kulturní revoluci. Novobolševici, ale bez jakéhokoliv sociálního cítění a ideologie, jediným cílem a smyslem jejich existence je hrabat pod sebe.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa