Zeman chce, aby prezident mohl navrhovat zákony. S Valachovou řešil ústavní úpravy

Autor: ČTK - 
15. října 2019
18:50

Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky projednávání zákonů v Senátu z 30 na 60 dnů či takzvaný klouzavý mandát, při němž by ministři, kteří byli předtím zvoleni poslanci, přerušili či pozastavili výkon poslaneckého mandátu. Po úterním jednání se Zemanem o možných změnách ústavy to řekla poslankyně a předsedkyně sněmovní stálé komise pro ústavu Kateřina Valachová (ČSSD). Zeman by podle ní měl zájem o to, aby prezident republiky mohl podávat návrhy zákonů.

„U prezidenta jsem nalezla velkou podporu pro rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu z hlediska jeho kontroly nad všemi veřejnými prostředky,“ uvedla Valachová. Klouzavý mandát prezident též podporuje.

„Na druhé straně upozorňuje politiky, že ďábel se skrývá v detailu. Určitě bude třeba promyslet všechny důsledky této změny,“ řekla. Jednoznačnou Zemanovu podporu podle ní má prodloužení lhůty pro projednávání zákonů v Senátu.

„Dotkli jsme se i pravomocí prezidenta republiky včetně debat, které jsou z hlediska toho, zda nějaké kompetence mají být zpřesněny, nebo naopak zda má být změněna žaloba vůči prezidentovi republiky u Ústavního soudu. Prezident republiky nějaké zásadnější změny neočekává, nepodporuje,“ řekla Valachová.

„Prezident má mít zákonodárnou iniciativu“

Co ale zaznělo jednoznačně  prezident by měl zájem z hlediska historie naší ústavy o to, aby prezident republiky měl možnost podávat návrhy zákonů. Aby rozhodoval parlament, ale prezident, který je přímo volený, by měl možnost zákonodárné iniciativy,“ doplnila.

Valachová se Zemanem si pak pouze vyměnili názory na další záležitosti, jako jsou možné lhůty pro úkony prezidenta republiky, změny konstituování vlády v situaci, kdy je po volbách, nebo změny v souvislosti se jmenováním či odvoláváním ministrů.

„Informovala jsem ho, jak na to nazírají poslanci a senátoři a že ústavní komise obou komor se sejdou během listopadu a budou hledat shodu,“ uvedla Valachová. Do konce roku by se chtěla se Zemanem sejít znovu a probrat možné volební změny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jjusa ( 17. října 2019 13:50 )

To víš pooreshku že to znám,ale u náš v Czechii se dá platit převodem(kartou) to tam v destinaci opic ještě nemáte zavedeno?Nemáš to daleko do Czechii? No jóó nepomůže ani to tvé soukromé letadlo,musíš čekat na autíčko co dostaneš pod stromeček,tam v destinaci těch stromečků ale je,najdeš ho vůbec???

pooresh ( 17. října 2019 11:40 )

husak,musim kontrolovat najemniky jestli plati! Cehuni by chteli vsechno zdarma,no znas to ne,ty starej bolseviku!

jjusa ( 16. října 2019 19:40 )

Ty dementní howádko,starej se o sebe a svou rodinu a nestarej se o druhé NEMÁŠ NA TO jsi jen uzlíček nervů,klepne tě a bude pokoj

stbakbures ( 16. října 2019 18:37 )

Ty stará ště.ko, běž raději vykonávat svoje řemeslo na silnici u hranic a neotravuj nás tady svými bludy.

stbakbures ( 16. října 2019 18:33 )

Co tady hanobíš pana prezidenta Havla, kterého úctíval celý svět, oproti tomu ožralovi, hulvátovi, ješitnému a odpornému dědkovi Milouši Emanovi, který je celému světu i polovině našeho národa jen k smíchu a pohrdá jím.Havel nemusel žebrat o přijení u amerického prezidenta jako Eman, natož aby přijel americký prezident na návštěvu do ČR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa