Nové limuzíny na Hradě mají, i tak nakupují. Auta pro úředníky: Pět vozů za 4 miliony

Autor: Jakub Kopřiva - 
14. 1. 2019
05:02

Nabouchané luxusní káry za skoro 4,5 milionu korun. Takové se už brzy budou prohánět po sídle prezidenta. Správa Pražského hradu si objednala u mladoboleslavské Škodovky 5 limuzín, jenže ne pro hlavu státu Miloše Zemana (74). Kdo se v nich bude vozit?

Hrad se při pořizování nových škodovek, podle všeho superbů, pořádně plácne přes kapsu. Jedna limuzína vyjde kasu na 767 tisíc korun a pořizovací cena všech 5 vozů už dělá hezkou sumičku 4,423 milionu korun.

Jak ale přiznává mluvčí správy David Šebek, »bouráky« nejsou primárně určeny pro hlavu státu. „Přepravu prezidenta republiky zajišťuje policie, která má pro tento účel vozidla zapůjčená,“ sdělil Blesku (Zeman jezdí speciálním superbem třetí generace).

Podle Šebka se jedná o standardní výměnu vozového parku. „Pět obměněných reprezentativních vozů využije Správa Pražského hradu stejně jako v minulosti k zajištění přepravních potřeb kanceláře prezidenta a správy,“ snažil se přiblížit nákup zbrusu nových automobilů Šebek.

Sveze se Mynář?

Jestli jsou nové limuzíny určeny pro hradního kancléře Vratislava Mynáře (51) či nějakého jiného konkrétního zaměstnance, Šebek na přímý dotaz Blesku říct nechtěl. „Požadavky na přepravu vyplývají z provozních potřeb Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu,“ vzkázal.

Limuzíny se tak využijí i při různých státních návštěvách. Vždyť jedním z požadavků Hradu na nová auta je i zámek s nosičem vlajek v pravém předním blatníku. Automobilka má podle smlouvy na dodání limuzín tři měsíce, konkrétní datum, kdy si je správa převezme, mluvčí Šebek upřesnit nechtěl. Je tak možné, že na nové miláčky si budou muset ještě chvíli počkat.

Co s ojetinami?

Stará a dosluhující auta ze své »stáje« nabídne Hrad k odkupu. Přednostní právo má podle zákona Úřad vlády a další státní instituce. Pokud se ale o vozidla nikdo z nich nepřihlásí, mohou být prodána i do autobazarů. Může se tak stát, že si koupíte limuzínu, v níž na mobilu pilně pracoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček (40).

Klaus chtěl »cizince«

O prezidentovi Miloši Zemanovi je známé, že si na škodovky potrpí a je toho názoru, že česká hlava státu má jezdit v českém autě. To jeho předchůdce Václav Klaus (77) měl raději německé audiny. Dokonce ve své Audi A8 přijel na inspekci do závodu v Kvasinách, kde se vyráběl nový superb. A ačkoliv měl Klaus vlajkovou loď české automobilky k dispozici, svěřil se, že raději bude jezdit audinou. Prý přece jen o něco méně drncá.

Nakupovalo se už v létě

Už na jaře poptávala policie 9 limuzín, z čehož jedna měla být pancéřovaná, pro ochranku prezidenta Zemana. Nakonec si ochránci vybrali luxusní bavoráky za bezmála 39 milionů korun. V interiéru mají bouráky různé vychytávky. Podle smluv bude v autech televize, DVD přehrávač, nebo lampička na čtení.

Co všechno má mít hradní limuzína

✔ spotřeba max. 7,3 l/100 km

✔ automatická převodovka

✔ pohon kol 4x4

✔ zrychlení 0 – 100 km max. 7 sekund

✔ barva černá, doplňky v barvě vozu

✔ v interiéru černá nebo tmavě šedá látka, případně v kombinaci obou barev

✔ klimatizace s elektronickou regulací, min. dvouzónová

✔ vestavěná GPS navigace

✔ parkovací senzory vpředu i vzadu

✔ zadní sklo a zadní boční okna zatmavěná

✔ na podlaze interiéru vkládané textilní koberce

✔ letní i zimní sada pneumatik na litých discích pro daný typ vozu

✔ minimálně airbag řidiče, spolujezdce, hlavové, boční i zadní airbagy

✔ 3bodové bezpečnostní pásy na všech sedadlech

✔ zámek s nosičem vlajek v pravém předním blatníku

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

prolhany.bulvar ( 14. ledna 2019 21:51 )

To je Krakonoš?

Kalousek-Hospodin ( 14. ledna 2019 19:18 )

Jak to, zdenekk tady nadává od ráno do noci.

anonym01 ( 14. ledna 2019 19:03 )

NORMALNE DISK. PRISPET NEMUZE. V ROZPORU S PRAV. DISK.

bohatymrdnikateI ( 14. ledna 2019 18:04 )

BĚŽ SI NA ČT24, HROUDO QMUR-ZDENEKK. Bible (z řec. τὰ βιβλíα ta biblia - knihy, svitky) které křesťanství a zčásti i judaismus považují za posvátné a inspirované Bohem. Proto se nazývá také Písmo svaté (lat. Scriptura sacra nebo Scriptura sancta) nebo krátce jen Písmo. Přezdívá se jí také Kniha knih. Křesťanská bible se skládá ze dvou částí, které se označují jako Starý a Nový zákon.Ačkoliv nejstarší části Starého zákona snad pocházejí až z 9.−12. století před našim letopočtem, bible jako celek, jak jí známe dnes, je výsledkem dlouhého procesu kanonizace. Výběr i uspořádání jednotlivých knih nebylo kritické, dokud se psaly na samostatné svitky, kdežto ve vázané knize (kodexu) už muselo být přesně určeno. Vznik pevného kánonu židovské bible se obvykle klade do počátku 2. století. Nejstarší doklad kánonu Nového zákona je patrně tzv. Muratoriho fragment, jehož text se klade do počátku 3. století. Oficiální křesťanský kánon snad vyhlásil z podnětu císaře Konstantina I. tzv. Nikajský ekumenický koncil 20. května 325 ve snaze sjednotit různé náboženské proudy. Bible je nejpřekládanější a nejvydávanější knihou, první Gutenbergovo vydání z roku 1452 je první tištěnou knihou na Západě. První český překlad celé bible vznikl kolem roku 1360. Kumránský svitek s textem knihy Izajáš, 2. stol. př. n. l. Obsah 1 Označení 2 Starý a Nový zákon 2.1 Starý zákon 2.2 Nový zákon 3 Text bible 3.1 Jazyky 3.2 Závazný soubor knih (kánon) 3.3 Dělení na kapitoly a verše 4 Význam bible 4.1 Vztah církví 4.2 Poselství bible podle křesťanů 4.3 Kultura 5 Biblické překlady 5.1 Antické překlady 5.2 Moderní překlady 5.3 České překlady 6 Odkazy 6.1 Reference 6.2 Literatura 6.3 Související články 6.4 Externí odkazy 6.4.1 Biblické texty a překlady 6.4.2 Další odkazy 6.4.3 Biblický software 6.4.4 Historické bible Označení Řecká majuskulní bible Wulfilova bible v gótštině (6. stol.) Alcuinova latinská bible Zdenkkova bible(samý zvratky)

tomik007 ( 14. ledna 2019 18:03 )

ZA kazdou chybejici provjerku - jedna nova meluzina

Zobrazit celou diskusi
Další videa