Kalousek rozcupoval rozpočet, se snížením schodku ale narazil. Vládní návrh podrželi komunisté

Autor: ČTK - 
9. 10. 2019
13:52

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu i přes kritiku opozičních stran doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má být stejný jako letos, tedy 40 miliard korun. První čtení ve Sněmovně se má uskutečnit za dva týdny.

Pro doporučující stanovisko hlasovalo 11 z 18 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Pro návrh bylo osm přítomných poslanců ANO, dva poslanci ČSSD a jeden poslanec KSČM. Dva poslanci SPD se zdrželi stejně jako poslankyně STAN, proti hlasovali jeden občanský demokrat, dva Piráti a jeden lidovec.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek neúspěšně navrhoval usnesení, kterým by Sněmovna vrátila vládě návrh rozpočtu k přepracování. Chtěl, aby vláda snížila výdaje i schodek o 20 miliard korun a aby zvýšila poměr investičních výdajů k celkovým výdajům na deset procent.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun, tedy stejným, jako byl schválen na letošek, úřad počítá i v letech 2021 a 2022.

K hlavním výdajovým prioritám vláda řadí zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a růst rodičovského příspěvku o 80.000 korun na 300.000 korun. Kabinet vyzdvihuje také vyšší objem peněz na platy ve školství nebo meziroční zvýšení částky na investice téměř o 24 miliard korun.

Pokud poslanci v prvním čtení základní parametry rozpočtu schválí, nebudou je už moci měnit. Budou moci navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu. Rozpočet může předložit jen vláda. Sněmovna ho nemůže zamítnout, může případně pouze vrátit vládě k dopracování. Závěrečné schvalování rozpočtu i s návrhy na přesuny peněz má přijít na řadu 4. prosince.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

robin5 ( 10. října 2019 13:48 )

Kalousek je ožrala s vychlastaným mozkem, který bude, i když sám nic porádného nedokázal, stále. Ovšem je pozoruhodné, že i když stále blekotá komu ubrat víc, komu níň, nikdy se, i když je na šrot, nesplete natolik, aby prohlásil za nutnost snížit platy poslancům, zdražit poslanecké žrádlo, zrušit senát, neproplácet knížety pleny... Tak to s tím norkem není bohužel ještě tak zlé.

tekyla ( 10. října 2019 10:08 )

flaška Kalousek napraný jak rus rozcupoval toaletní papír na víc ikona zlodě­jin,po­drazu,­udáva­ní,špí­ny nemá!!

Antonn Blha ( 9. října 2019 21:24 )

Co mu chudakovi zbývá než prudit, jinak po něm už ani pes nestekne nebýt ČT tak už o něm nikdo ani nevi😂😂😂

jardahl87 ( 9. října 2019 20:44 )

hejhej: Ten politický blbec vychlastanej Kalousek nikdy nic
dobrého nenavrhnul,protože je uplně blbej na všechno a jenom kritizuje a škodí celému státu,za což bere od daňových poplatníků nehorázné peníze hnuj !!!

marmat ( 9. října 2019 19:08 )

Musí být pro něj vrchol pekla JEN dýchat v PS se Schillerovou stejný vzduch

Zobrazit celou diskusi
Další videa