Miloš Zeman slaví 75. narozeniny. Podívejte se, jak šel čas s prezidentem

Autor: for, ČTK - 
28. září 2019
05:20

V české politice se pohybuje od sametové revoluce, ČSSD vrátil jako předseda po letech na vrchol, byl předsedou Poslanecké sněmovny i premiérem. Teď už druhé volební období „vládne“ na Pražském hradě. Miloš Zeman slaví na Den státnosti půlkulaté narozeniny, je mu 75 let. Oslavu chystá na zámku v Lánech, kde také odpoledne převezme dárek od Škoda Auto, zbrusu nový a vylepšený Superb. Blesk Zprávy Vám přináší velkou galerii prezidentových fotografií od útlého dětství po dnešek.

Zeman začínal jako prognostik, po roce 1989 vstoupil do vrcholné politiky. Od roku 1993 byl předsedou ČSSD, už o tři roky později se stal šéfem Sněmovny. V roce 1998 pak usedl do premiérského křesla. Menšinovou vládu mohl sestavit a následně vládnout díky takzvané opoziční smlouvě, kterou uzavřel s ODS.

Na Hrad se dostal až na druhý pokus. V roce 2003 mu prezidentská volba nevyšla. Tehdy hlavu státu ještě volili poslanci a senátoři a Zeman neprošel ani prvním kolem. Nízký počet hlasů ukázal, že pro něj nezvedli ruku ani všichni „jeho“ sociální demokraté. Zeman pak odešel do „důchodu“, většinu času trávil na chalupě na Vysočině, kde „objímal stromy“. Politický comeback ohlásil v roce 2012, v roce 2013 se stal českým prezidentem, mandát obhájil loni.

Maminka Miloše Zemana Marie s pětiletým synkem MilošemMaminka Miloše Zemana Marie s pětiletým synkem Milošem | Ladislav Křivan, archiv

Politika mu přinesla i novou rodinu. Po rozvodu s první manželkou se zakoukal do své sekretářky Ivany, kterou si v roce 1993 vzal za manželku. Na Nový rok 1994 se jim narodila dcera Kateřina. Ta dnes žije v Londýně, přesto má na prezidenta stále velký vliv. Byla to právě jeho dcera, kdo ho „dotlačil“ tento týden k lékařům na komplexní vyšetření. To podle Zemana ukázalo, že až na známé neduhy, tedy neuropatii, je v pořádku.

Prezident bude slavit narozeniny na zámku v Lánech. Minulý týden v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že se sejde s deseti až 15 přáteli a nechají si udělat zabijačku. Podotkl také, že za nejlepší dárek by považoval historické knihy. 

Video  Prezident Zeman promluvil o zdraví i bolesti. Narozeniny oslaví v Lánech.  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

11kareI11 ( 1. října 2019 06:31 )

Zeman půjde pod kudlu jen jednou. Na patologii.

11kareI11 ( 1. října 2019 06:28 )

A jaký? Ještě jsem žádný neslyšel.

pooresh ( 29. září 2019 11:37 )

Vosle,to co se vypravi u vas v sojuzu,to Cechy nezajima.

pooresh ( 29. září 2019 11:34 )

Joooo soudjuzi,se Zemanem to slo padem dolu! A to jak s nim,tak i s ceskou republikou,30 let brzdi demo­krati­zaci,­zusta­va za nim jen smrad a spina,spalena zem.Rusky hybridni rozvedcik,bude brzy umisten na Cerne tabuli ceske historie!

murQ ( 28. září 2019 19:43 )

Tak meleš jen ty, Zeman Havla miluje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud