Petříček nevidí důvod k oduznání Kosova. Babiše chce přesvědčit argumenty

Autor: ČTK - 
17. 9. 2019
12:59

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nevidí důvod k tomu, aby Česko vzalo zpět uznání Kosova. Podle něj je třeba, aby česká zahraniční politika byla kontinuální a čitelná. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně v reakci na pondělní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), že by se téma mělo probírat na říjnové schůzce nejvyšších ústavních činitelů.

„My jsme uznali Kosovo de iure. Pokud bychom přistoupili k tomu oduznání, tak by to muselo být na základě toho, že by se změnily nějaké okolnosti, především by Kosovo přestalo mít nějaká kritéria státnosti, která vedla k uznání v roce 2008,“ řekl Petříček.

„Jsem připraven se s panem premiérem i ústavními činiteli o této záležitosti bavit, představím argumenty. Jsem přesvědčen, že naše zahraniční politika by měla být kontinuální, čitelná,“ uvedl ministr.

Prezident Miloš Zeman minulý týden při návštěvě Srbska uvedl, že bude chtít s nejvyššími ústavními činiteli probrat možnost, aby Česká republika přestala uznávat Kosovo jako nezávislý stát. Babiš bezprostředně poté prohlásil, že nevidí důvod, aby česká vláda svůj přístup ke Kosovu měnila. V pondělí premiér po schůzce s prezidentem řekl, že se o věci bude jednat na koordinační schůzce pro zahraniční politiku, které se vedle něj a Zemana zúčastní předsedové Senátu a Sněmovny i ministr vnitra a ministr zahraničí. Podle Babiše o tom bude i debata v kabinetu.

Kosovo, které po rozpadu Jugoslávie vyhlásilo v únoru 2008 nezávislost na Srbsku, postupně uznalo 116 zemí. Srbsko přesvědčuje země uznávající kosovskou nezávislost, aby od svého postoje ustoupily. Dosud se mu to podle některých zdrojů podařilo u 15 zemí, hlavně z Afriky a Latinské Ameriky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Schlafenberg ( 17. září 2019 19:39 )

Tady máte srbskou svadbu. Nepřipomíná vám to Chánov ? http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=hPC_­4zVBa­XA

Schlafenberg ( 17. září 2019 19:33 )

Aha a ta "realita" je to co tvrdíš ty, Křivánku ? Ty především myslíš na toho srba co ti vzal věneček.

Schlafenberg ( 17. září 2019 19:31 )

Zbabělí a neschopní Srbové věchny války prohráli. Stačí si třeba vzpomenout jak jim Chorvati s generálem Gotovinou nakopali zadele. Pelášili jako zajíci a byli tak vystrašení že se dodnes nevrátili.

petr366 ( 17. září 2019 18:31 )

Svoloč zbabělá jsi leda ty sudeťáku. Srbové nejsou cajzli. Ti šli do boje vždy i proti přesile. Kosovo je Srbsko.

satanas ( 17. září 2019 18:27 )

Milovat nemusis, noumo! Staci mit prehled o realite! A-predevsim -myslet!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa