Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Zeman dělá z ústavy trhací kalendář, zuří opozice. Fiala se bojí o ČR, Pospíšil zmínil tragikomedii

Aktualizováno -
4. července 2019
17:13
Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
4. července 2019
15:37

Prezident Miloš Zeman pohrdá ústavou, ocitl se mimo ústavní rámec, shodují se předsedové opozičních stran. Na situaci doplácí Česká republika, uvedli předsedové ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marek Výborný. Podle šéfa hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana je premiér Andrej Babiš (ANO) slaboch. Podobný názor má i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Opozice tak reagovala na čtvrteční schůzku Zemana s Babišem a s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, která se týkala výměny ministra kultury.

Sociální demokracie požaduje, aby Antonína Staňka (ČSSD) v čele resortu nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. Ani po čtvrtečním jednání ale není jasno a vláda nyní visí na vlásku. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci poté, co skončilo jednání o ústavní krizi (4.7.2019)Předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci poté, co skončilo jednání o ústavní krizi (4.7.2019) | Blesk:Daniel Cernovsky

„Prezident se ohledně ministra kultury definitivně nevyjádřil. Setrvání Antonína Staňka na postu ministra kultury nepřipouštím. Nominant bude ten, se kterým sociální demokracie souhlasí a ne naopak. A na rozdíl od jiných ctíme dokumenty, které jsme podepsali. Jsme připraveni podat demisi. Jelikož je toto ale tak zásadní věc pro ČSSD, musí o tom rozhodnout předsednictvo strany. Tedy tak, jak je to běžné u demokratické strany. Ale jedno je jasné. Bude to o tom, jestli padne vláda, nebo ne. A jak jsem řekl po schůzce v Lánech, já velký optimista opravdu nejsem,“ uvedl předseda Hamáček na svém facebookovém účtu. Zklamáni jsou i další členové ČSSD. 

Zeman má z ústavy trhací kalendář, míní opozice

Prezident tak opět na čtvrtečním jednání vládní krizi nevyřešil a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Předsedové především opozičních stran reagovali převážně negativními postoji k výsledku čtvrtečního jednání. 

„Prezident Zeman pohrdá ústavou, když nekoná ve věci odvolání ministra Staňka,“ napsal ČTK Rakušan. „Vidí pánové Babiš a Hamáček, že v této zemi opravdu nehrají první housle? Silný prezident nerespektující ústavu a slabá vláda, slaboch Babiš - to je smutná realita dneška,“ uvedl také.

„Předčasné volby nepreferuji, jakkoliv se jich neobávám, vidím i jiná řešení, která mohou tomuto kroku předcházet. A toto je oddálení řešení problému. Prezident si užívá svou představu ideálního horkého léta,“ doplnil.

Předčasným volbám se vyhýbá také premiér Andrej Babiš, řekl to na tiskové konferenci k výsledku jednání. Na předsedu vlády se také snesla kritika. 

„Ani premiér Babiš nepřesvědčil prezidenta Zemana, aby přestal ohýbat Ústavu. Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží,“ zuřivě odpověděl na výsledek schůzky také šéf TOP 09 Jiří Pospíšil na svém účtu na sociální síti.

„Miloš Zeman se ocitl mimo ústavní rámec, premiér mu nedokáže nebo nechce čelit, ČSSD znovu odkládá řešení. Neposunuli jsme se nikam, doplácí na to ČR,“ uvedl také Petr Fiala za ODS.

Přisadil si i předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který se rozlítil na twitteru. „Andrej Babiš sliboval rychlé vyřešení situace, ale nic se nestalo. Je to důkaz jeho neschopnosti. Výsledek jednání je také důkaz naprosté podřízenosti Jana Hamáčka. Kolikrát ČSSD ještě ustoupí? A kdy prezident pochopí, že Ústava není trhací kalendář?“ napsal. 

Schůzka o vládě v Lánech se nevyvedla tak, jak si Babiš i Hamáček představovalSchůzka o vládě v Lánech se nevyvedla tak, jak si Babiš i Hamáček představoval | Archiv Blesku

Prezident se ale brání a prostřednictvím tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka posílá své stanovisko, ve kterém trvá na tom, že by měla být vláda vedena odborníky na svůj rezort, což podle něj Michal Šmarda (ČSSD), který měl vést resort ministra, kultury není. 

„Vidím, že tato hra na kočku a myš pana prezidenta musí bavit. Což ovšem vládě, České republice ani občanům nepřináší žádný užitek a kromě kauz pana premiéra Babiše je to jen další bariéra k tomu, aby tato vláda skutečně již začla plnit sliby z programového prohlášení, ale i závazky, které vzešly z volebních programů ANO a ČSSD,“ vyjádřil se také předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Pirát rovněž dodal, že jej jednání Babiše překvapilo, myslel si totiž, že dokáže vládní krizi vyřešit, což se ale nestalo. 

„Vnímám vážnost dané situace v složení vlády. Rozumím i skutečnosti, že pan předseda Hamáček chce, aby situaci a další kroky ČSSD posoudilo její předsednictvo. Nicméně odpovědnost za složení a fungování mají obě koaliční politická uskupení. Myslím si, že prezident republiky má právo znát názor představitelů obou stran a jejich důvody pro výměnu ministra kultury. Myslím si také, že se dalo očekávat, že rozhodnutí prezidenta republiky dnes nezazní,“ napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Další jednání o osudu ministerstev bude 12. července, tedy v den, který Zeman původně předsedovi navrhoval. 


Jan Brandis ( 6. července 2019 08:56 )

Asi tak 👍

Jan Brandis ( 6. července 2019 08:39 )

O tom vypovídá počet příspěvků pod jedním článkem 😁

salto ( 5. července 2019 08:26 )

adamice ( 5. července 2019 02:51 )

Krást by chtěla opozice, ale nemůže. Proto jí Babiš vadí.

murQ ( 5. července 2019 00:22 )

To jseš ty marmat ta iFrnda?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud