Přežije koalice ANO a ČSSD? Všechno jsme si vyříkali, tvrdí Babiš

Autor: ČTK, vei - 
10. 6. 2019
20:28

Špičky vládních stran ANO a ČSSD se příští týden znovu sejdou, aby jednaly o podobě vládní spolupráce. Debatovaly o ní už v pondělí. Vrátí se k ní na příští koaliční radě. Novinářům to po jednání koaličních stran před svým odletem na pracovní návštěvu Severní Makedonie řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

„Vyříkali jsme si všechno, celou tu naši spolupráci velice konkrétně. Domluvili jsme se, že se k tomu vrátíme příští týden. Závěr je takový, že si to všichni sepíšeme, tedy dvě strany, a vrátíme se k tomu za týden,“ uvedl Babiš. Podle premiéra se debata týkala hlasování ve Sněmovně, spolupráce v kabinetu, výstupů v médiích i názorů, které politici obou stran zveřejňují.

Menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů vznikla loni v létě poté, co první Babišův jednobarevný kabinet nezískal důvěru. Kritici poukazují na to, že ANO často ve Sněmovně hlasuje s komunisty a hnutím SPD, sociální demokraty k prosazení návrhů nepotřebuje.

Video  Hamáček o teoretickém konci vlády  - Blesk TV

V nedávných evropských volbách Babišovo hnutí získalo 21,18 procenta hlasů a sociální demokraté 3,95 procenta hlasů. Předseda ČSSD Jan Hamáček označil výsledek své strany za tvrdou ránu. Sociální demokraté uvedli, že budou volební výsledek analyzovat. Zjištění měla ukázat, zda za neúspěchem je výběr témat, jejich představení voličům či účast ve vládě.

Spory o rodičovskou i auditní zprávy

Spor obě strany vedly před nedávnem o zvýšení rodičovské, a to kvůli financování. Růst příspěvku prosazovala hlavně ČSSD, nalezení potřebné sumy v rozpočtu oznámil ale nakonec premiér.

České úřady obdržely nedávno také dvě předběžné auditní zprávy, podle kterých je český premiér ve střetu zájmů kvůli dotacím pro Holding Agrofert. Předseda vlády své firmy vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů kvůli tomu, že začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Česká strana se může k výsledkům kontroly čerpání evropských peněz vyjádřit. Babiš už dřív řekl, že ČR žádné peníze do Bruselu vracet nebude a auditní zprávu odmítne. Hamáček uvedl, že premiér má jeho důvěru a je potřeba vyčkat na závěrečnou zprávu auditorů.

Video  Babiš už má auditní zprávu od Evropské komise i s podpisy.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Lídři ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že chtějí s předsedy ČSSD a SPD jednat o jejich důvodech a mantinelech podpory koaličního kabinetu. Zmínili hlasování o důvěře vládě.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

pooresh ( 11. června 2019 12:44 )

Jiste,Havlicek neni hloupy,ale mluvi rychleji nez mysli,coz je na zavadu,a posloucha Babise,takze bezperspektivni.

pooresh ( 11. června 2019 12:41 )

hulipane,koblihy jsou aus,nebudou,mas to zbytecny! Vis jak je takovej koblih drahej,ted kdyz odpadly dotace?

pooresh ( 11. června 2019 12:38 )

Dle meho,a to naprosto spravneho nazoru,koalice prezije,ale CSSD pujde do ritzi! Jedine opozice ji muze zachranit.

anonym01 ( 11. června 2019 12:06 )

NEBUDE SI TAM PRECI AGROFERT DRZET NELOAJALNI ZAMESTNANCE. JE DOBRY BYT BLBY , NEBO DELAT ZE SEBE BLBCE ZA PENIZE DANOVYCH POPLATNIKU, NE? NO A TO TENTO PAN WAGENKNECHT NECHTĚL. DNES JE U PIRATU.

anonym01 ( 11. června 2019 12:03 )

važena ksčm. vzdyt vy jste z drobku toho tunelu zili a zijete do ted no lidicky jen mrknete kdo tu rozkradal SOUDRUH STB FILIP? http­://nr1­a.co­m/pri­vati­zace­.htm

Zobrazit celou diskusi
Další videa