Babišovu adeptku Válkovou pozdrželi. Dostane novou funkci, Hamáček chce slyšet vysvětlení

Autor: ČTK - 
1. 5. 2019
13:31

Vláda v pondělí odložila rozhodnutí o jmenování poslankyně Heleny Válkové (za ANO) zmocněnkyní pro lidská práva na návrh předsedy sociální demokracie a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček dnes ČTK a České televizi řekl, že chtěl od někdejší ministryně před jmenováním slyšet, jak skloubí výkon funkce, do které ji navrhl premiér Andrej Babiš (ANO), a svého poslaneckého mandátu.

Andrej Babiš navrhl jmenovat Helenu Válkovou k dnešnímu datu, vláda však rozhodnutí v pondělí neučinila. „Bylo to přerušeno na můj návrh. Já chtěl paní poslankyni položit některé dotazy, ale nebyla přítomna, tak jsme se dohodli, že bude jednodušší to přerušit a umožnit jí na vládě vystoupit,“ řekl dnes Hamáček na akci v Lidovém domě v Praze, kde ČSSD slavila 1. máj.

Hamáček dodal, že nezpochybňuje odbornost Válkové. „Té problematice se dlouhodobě věnuje. Ale mě zajímalo, jak chce a zda vůbec chce skloubit výkon této náročné funkce s výkonem poslaneckého mandátu a funkcí ve Sněmovně. Jen mě zajímá, zda bude tu funkci vykonávat na 50 nebo 100 procent, to je podle mě legitimní otázka,“ dodal.

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková v hovoru s premiérem Andrejem BabišemBývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková v hovoru s premiérem Andrejem Babišem | 

Válková je předsedkyní petičního výboru Poslanecké sněmovny. Místo vládního zmocněnce loni v červnu obnovila první Babišova vláda. Do funkce pak jmenoval tehdejší náměstkyni úřadu vlády pro lidská práva Martinu Štěpánkovou, která se rozhodla ke konci března z pozice odejít.

Zmocněnce měly už dřívější vlády. Poprvé vznikl v roce 1998. Před Válkovou úřad zastávalo pět mužů a dvě ženy. Některé vlády pak měly ministryni či ministra pro lidská práva. Válková ČTK řekla, že se náplň funkce kryje s její činností v Poslanecké sněmovně, v níž chce i v případě jmenování zůstat.

Exministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková ve štábu Babišova hnutíExministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková ve štábu Babišova hnutí | 

Jakožto zmocněnkyně by se chtěla věnovat právům dětí a seniorů, rovnosti žen a mužů, národnostním menšinám a sociálnímu začleňování. Součástí zmocněncovy agendy jsou i práva postižených, rovné šance pro všechny či problematika neziskových organizací. Dosud pod zmocněnkyni spadá i vládní agentura pro sociální začleňování. Válková by se v případě jmenování měla stát také místopředsedkyní příslušných vládních rad, jimž předsedá premiér.

Video "Reportéři" Hamáček a Poc: V dobrém rozmaru se chopili mikrofonu Blesku a řešili májku a svátek práce - Andrea Ulagová / Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

lihocech ( 2. května 2019 17:59 )

Sekta estėbáckýho mafiána

tomik007 ( 2. května 2019 02:38 )

VLADA ODBORNIKU - mozna nekdy pozdeji

pooresh ( 1. května 2019 20:20 )

Komunisti padali blbe,padali hrdinskymi smrtemi,v boji za vitezstvi! 

pooresh ( 1. května 2019 20:18 )

Nestastna to zena! Snad uz by ji meli dat duchodky a lahev griotky,na vic to

neni! 

pooresh ( 1. května 2019 20:15 )

Ne,ne,ne,ja jsem pro Ofcacka nebo Soukupa!Maximalne Jandaka! 

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa