Rychetský: Zeman se nechová podle ústavního pořádku. Ústava je nekompromisní

Autor: peb, ČTK - 
4. 7. 2019
14:35

Pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, česká ústava nedává prezidentovi žádný prostor k vyjednávání či zvažování pro a proti - hlava státu má povinnost takovému návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský to řekl v rozhovorech pro Český rozhlas Plus a týdeník Respekt. Nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který ani po měsíci nerozhodl o návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), není podle něj v souladu s ústavním pořádkem.

„To není založení pravomoci prezidenta, to je založení povinnosti prezidenta,“ poznamenal Rychetský ke zmíněnému článku ústavy v ČRo Plus. 

Otázku, zda Zeman v této chvíli už překročil onu podmínku „bez zbytečného odkladu“, Rychetský odmítl odpovědět vzhledem k tomu, že by ji mohl řešit Ústavní soud v případě podání takzvané kompetenční žaloby. Dosud nikdy se ale premiér na Ústavní soud v otázce odvolání ministra neobrátil, neexistuje tedy žádný precedens.

Pokud by Ústavní soud musel vyložit, co znamená bez zbytečného odkladu, nebylo by podle Rychetského rozhodnuto stejně jednou provždy - vždy by záleželo na okolnostech dané situace.

„Slova bez zbytečného odkladu se nedají interpretovat v obecné rovině hodinami, dny, týdny nebo měsíci. Je třeba je vždy posoudit podle okolností konkrétní kauzy a zvažovat, zda existoval důvod pro zpožděné rozhodnutí. Je třeba je vždy posoudit podle okolností konkrétní kauzy a zvažovat, zda existoval důvod pro zpožděné rozhodnutí,“ řekl Respektu.

Video Vláda nad propastí: Hamáček a Babiš od Zemana odešli s nepořízenou - abl

Odvolání prezident přijmout musí 

Zatímco demisi ministra prezident republiky přijmout nemusí, což se v případě Staňkovy rezignace také stalo, návrh na odvolání ministra podle Rychetského i podle ústavních právníků přijmout musí. „Absolutním pánem vlády je premiér a premiér má, dá se říci, neomezenou kompetenci, koho si prostřednictvím prezidenta do vlády nominuje a koho prostřednictvím prezidenta z vlády odstraní, zdůraznil šéf Ústavního soudu takzvaný kancléřský princip české ústavy.

Otálení Zemana není podle něj v souladu s ústavním pořádkem. „Vím, že je (Zeman) nečinný... A ta nečinnost není v souladu s ústavním pořádkem,“ řekl Rychetský v rozhlase. Právě fakt, že ústava neukládá v této věci prezidentovi žádnou lhůtu, čím argumentuje Zeman, podle Rychetského znamená, že hlava státu nemá prostor pro úvahy a má tuto povinnost splnit bez zbytečného odkladu. V tomto bodě je ústava nekompromisní,“ dodal.

Kvůli výměně ministra kultury se dnes v poledne sešli na zámku v Lánech Zeman s Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

houslista ( 6. července 2019 08:44 )

osinek!!jednoduché nemá nasrá.o v hlavě jako ty umí,je chytrý,maká a nekrade!!!

pooresh ( 5. července 2019 18:47 )

Nezapomen Faltynka a firmu Kapsch! Nejak to kuci ututlali!

osinek ( 5. července 2019 15:28 )

Co to blábolíš "neinformovaný houslisto"?
Jak a kdy přišel Andy čerpač (prý velký bojovník proti korupci?) k obrovskému majetku?!? Vysvětli to!!
Ekonomický časopis Forbes, který každoročně sestavuje "řebříček " dolarových miliardářů ve světě loni uvedl, že A.Babiš za 5 let fungování ve vládě zvýšil svůj majetek více než dvojnásobně?!?
To je výkon. Dle některých investigativních novinářů, Andy tak zabodoval neboť mu vydatně pomáhali ministři za Hnutí ANO, zejména ti, kteří spolurozhodují o dotacích a investičních pobídkách!
Proč se otíráš o předsedu Ústavního soudu Rychetského nebo o profesora Kiselu (v Česku prý největší odborník na ústavní právo)?
Viróza z Hradu nesahá těmto respektovaným odborníkům ani po kotníky

pooresh ( 5. července 2019 13:28 )

Soudjuzi,ja jsem si dnes musel znovu prohlednout vynikajici fotocku Mildy Zemanu,a zadam,aby toto umelecke dilo bylo urceno jako oficialni portret prezidenta republiky! Vcetne postovni znamky.Dokonalost sama,jako zivej.

houslista ( 5. července 2019 11:34 )

zde máte výsledek třiceti let Havlova špinavého převratu,demokracie jen pro poli­tiky,­tune­láře,­mafi­e,kmo­try,zl­oděje,­křivá­ky!!! Politici do zvolení Babiše jen kradli,rabovali ve stovkách miliard! jednou levice pak pravice udělali na sebe ty,ty,ty,zákony neplatili,státní zástupci,soudy se proměnili v mafii,policie kryla kmotry ustavu brali jako zbytečnost,senát jako dobré bidlo pro netáh­la,ne­mehla,­trafi­ky!!Dr­ahoš Fischer atd!!­Zlodě­ji,od­kláně­či milionu,miliard byly povyšování kdo ohalil zloděje byl zatra­cován­,haně­ni,pos­tiho­váni,­odvo­lává­ni!! Kde byl Rych­etský­,Kyse­la,atd když se zde politici ODS TOP KDU,­CSSD,O­DA,véč­kaři,­zele­ní chrochtali ve stovkách mili­ard,o­jebá­vali,­ožebra­čova­li rodi­ny,dě­ti,duc­hodce,­psa,koč­ku.Pa­ne rychetský a další chytrolíni kde byl ustávní pořádek v prde.i!! jako skorumpovaní politici.

Zobrazit celou diskusi
Další videa