Než EET, to radši důchod! Instalatéři, elektrikáři i kadeřnice přiznali obavy

Autor: ČTK, tva - 
16. 9. 2019
17:45

Zavedení další vlny elektronické evidence tržeb představuje pro více než polovinu oslovených řemeslníků, elektrikářů či kadeřníků komplikaci, se kterou si nevědí rady. Vyplývá to z průzkumu poskytovatele platebních systémů Dotykačka. Někteří respondenti se svěřili, že zvažují ukončení pracovní činnosti nebo plánují evidenci tržeb obcházet.

O rozšíření EET na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly, rozhodla Sněmovna v pátek. Spadat pod ní budou hlavně řemeslníci, ale třeba i advokáti, účetní, lékaři a taxikáři.

„V porovnání s předchozími vlnami nyní narážíme na mnohem výraznější bariéru. Zatímco v gastro provozech se s vydáváním účtenek tak nějak počítá a EET pro mnohé představuje jen formalitu, kterou se relativně snadno naučili plnit, nyní se má evidence tržeb začít vztahovat na profese, kde je praxe zcela odlišná. Například značná část kadeřnic funguje s nůžkami a papírovým diářem. Obsluha pokladního systému je upřímně děsí,“ uvedl výkonný ředitel Dotykačky Petr Menclík.

Obcházet EET se nevyplatí. Kontroloři jsou nepředvídatelní

Podobné je to i u dalších profesí, navíc všeobecná nevole ještě narůstá s vyšším věkem respondentů. „Mluvili jsme s několika instalatéry a elektrikáři na hranici důchodového věku, kteří dokonale rozumí svým oborům, ale zamrzli u tlačítkových telefonů a mají pocit, že i aplikace ve smartphonu bude zcela nad jejich možnosti, tudíž kvůli EET zvažují odchod do důchodu,“ dodal Menclík.

Ignorovat EET se podle Menclíka nevyplatí. „Zejména v některých oborech by se mohlo zdát, že evidenci tržeb bude možné obejít nevydáním účtenky. Z porušení zákona ovšem plynou značné sankce a kontroloři se můžou objevit kdekoli. Zrovna minulý týden byli i v Dotykačce,“ podotkl.

Rozšíření EET má nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Vláda předložila poslancům novelu loni v červnu. Její projednávání se prodlužovalo kvůli nesouhlasu opozice a jejím rozsáhlým projevům. Vláda a koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní.

Naopak předseda ODS Petr Fiala již dříve řekl, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, evidenci tržeb zruší. Předseda Pirátů Ivan Bartoš oznámil, že pokud Sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se Piráti na Ústavní soud.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

_zacotomame ( 16. září 2019 22:04 )

Myslím, že si pleteš EET s daňovým dokladem pro zákazníka. A pokud trváš na dokladu a řemeslník ti ho nechce vydat, prostě neplať. Dělal jsem to tak doposud a funguje to. Podnikal jsem hodně dlouho a účtařinu jsem měl vždy v pořádku. Totéž vyžaduji od protistrany. Je to jednoduché.

AIiAIice ( 16. září 2019 21:58 )

pindo82, proč sis nepozval nějakou velkou firmu a zval sis živnostníka, když na ně tak nadáváš? Chtěls ušetřit, co?

AIiAIice ( 16. září 2019 21:55 )

Jedna věc je přiznat elektronicky příjmy, druhá věc je, kompenzovat to patřičnými výdaji, které sníží rozdíl na miskách daňových vah. Např. hodinový manžel dá do nákladů téměř cokoli. Dnešní, i malý podnikatel má živnostenský list na 25 živností a umoří tak skoro všechno.

e.lesanova ( 16. září 2019 21:49 )

To je zase blábol...pokud zvládnou obsluhu mobilu, tak EET je na poloviční myšlenkové zátěži...jen dříve šlo u těchto profesí tzv. víc rovnou do kapes, pro klienty lépe, obzvláště u řemeslníků, kdy se leckdy ke špatně provedenému dílu nechtěli následně znát...

_zacotomame ( 16. září 2019 21:47 )

Pár otázek. Co je DVT2? Pokud máš na mysli Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2, tak to je DVB-T2. Proč sis nechal kroutit anténou? Pokud ti šlo DVB-T, musí ti jít i DVB-T2. Antena s tím nesouvisí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa