Přiznání ANO a ČSSD: Na rozšíření EET nebyly hlasy. Kalousek: Nedůstojné divadlo

Aktualizováno -
10. 9. 2019
21:50
Autor: Jakub Veinlich, Nikola Forejtová - 
10. 9. 2019
12:48

Rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) v úterý zamířilo do finále. K přehlasování senátního veta se poslanci ale nedostali, když si krátce před tím vzali pauzu nejprve zákonodárci ANO a pak i ČSSD. Poslanců ve vládním táboře nebylo dost, jak přiznali pro Blesk Zprávy Jaroslav Faltýnek (ANO) a Jan Chvojka (ČSSD). EET se má rozšířit na skupinu řemeslníků, Senát je proti. Opozice kritizovala, že novinka drobné živnostníky i lékaře odradí od praxe. A hlavně na venkově přijdou obyvatelé o důležité služby. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek rozpravu označil za nedůstojné divadlo.

K vrácenému zákonu se poslanci dostali v úterý krátce před tři čtvrtě na šest odpoledne. S úvodním slovem vystoupila za vládu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Která znovu apelovala na to, aby poslanci zákon opět schválili a přehlasovali veto Senátu. Zmínila, že pomocí EET se narovnává ekonomika, s tím ale opozice zásadně nesouhlasila. Další regulace podle řečníků určitě nepomohou narovnat prostředí. 

„Pomůžete tím nejen malým podnikatelům, jako jsou instalatéři a kadeřnice, ale také tím pomůžete našemu venkovu,“ hájil zamítavé stanovisko horní komory parlamentu senátor Herbert Pavera (TOP 09) a požádal poslance, aby i oni zákon odmítli.

Ministryně Alena Schillerová na schůzce Sněmovny po vládních prázdninách ukazuje grafy, které mají podpořit její tvrzení, že EET prospívá.Ministryně Alena Schillerová na schůzce Sněmovny po vládních prázdninách ukazuje grafy, které mají podpořit její tvrzení, že EET prospívá. | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

„Šikana živnostníků,“ hřímá opozice

„Vláda přichází se třetí a čtvrtou vlnou EET, která je šikanou pro drobné živnostníky,“ kritizovala předlohu poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová. Podobně se k „ekonomickému dítěti“ Andreje Babiše staví také šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek. „Tento zákon šikanuje a ztěžuje život drobným živnostníkům, a proto ho nepodpoříme,“ řekl na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu a předsednictva strany.

Podle Kovářové nejsou prokazatelné žádné pozitivní přínosy elektronické evidence tržeb. Negativní dopady vidí naopak v tom, že se z venkova vytrácí obchody a malé provozovny a že z EET nebudou vyjmuti drobní živnostníci, kteří mají tržby do jednoho milionu korun, a nejsou tedy plátci DPH.

Video Vít Rakušan (STAN) za navrhovatele omezení EET: Velké úniky jsou jinde. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

„Stát vypisuje dotační tituly, aby byly obchody a restaurace na vesnicích zachovány,“ kritizuje chování vlády Kovářová.

„TOP 09 v žádném případě nepodporuje nárůst daňového zatížení v České republice,“ odmítá zavedení EET i dalších daňových změn předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil. „Náš názor je dlouhodobý, jednoznačný,“ doplnil ho šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Naše země trpí nedostatkem řemeslníků, podobný problém je s lékaři, především ve vesnicích. Máme obavy, že se mnoho z nich na to vykašle, aby si kvůli pár korunám za posudky či drobné práce nemuseli pořizovat EET,“ doplnil argumenty k tomu, proč by negativní stanovisko Senátu mělo být podpořeno, Vojtěch Munzar z ODS.

Schillerová: Je mi líto ztraceného času

K hlasování se ale zákonodárci nedostali – nestihli ho do sedmi večer. Pauzu si totiž vzalo nejdřív hnutí ANO a nakonec o další přestávku požádala i ČSSD. 

„Řada koaličních poslanců a ministrů je na zahraniční cestě s panem prezidentem a pro přehlasování Senátu bylo potřeba aktivních 101 hlasů. Zvolili jsme jistotu, než aby byl návrh zablokován,“ uvedl pro Blesk Zprávy šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Nedělal bych z toho ale drama, věžím, že zákon schválíme ještě na této schůzi při nejbližší příležitosti,“ dodal.

„Co se týče ČSSD, někteří členové klubu jsou na zahraniční pracovní cestě, někteří – zrovna když se mělo hlasovat – dávali rozhovor do médií. Příště je třeba více sladit priority,“ zmínil předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Krátce poté, co bylo jasné, že se k hlasování Sněmovna nedostane, si vzal slovo Kalousek a celou rozpravu označil za „nedůstojné divadlo a důkaz neochoty poslanců pracovat“. Podle kuloárních informací koalice sháněla své poslance, aby zákon prošel.

„Samozřejmě mi je líto ztraceného času, ale nepřestávám být optimistkou a věřím tomu, že koaliční dohody na vládních prioritách platí,“ zareagovala pro Blesk Zprávy ministryně Alena Schillerová.

K EET by se měli zákonodárci dostat znovu za dva týdny, do té doby ANO a ČSSD zkusí získat podporu nezbytných 101 zákonodárců pro přehlasování veta.

Video Ministryně Schillerová (za ANO) odmítá návrh STAN, aby EET skončila pro neplátce DPH. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Senát odmítl vládní návrh novely zákona o EET v červenci. Nezamítl ale zákon jako celek. „Zákon směřuje k transparentnějšímu výběru daní v České republice,“ zdůvodnil podporu vládní předloze předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.  

Vláda svým návrhem reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu a rozšiřuje tak povinnosti mít EET i na další odvětví, jako jsou například malíři pokojů, truhláři, sklenáři, podnikatelé v zemědělství, zdravotnická zařízení nebo řemeslníci.

ODS několikrát deklarovala, že pokud se dostane k moci a bude mít dostatečný vliv, EET zruší.

Video Roman dostal pokutu 25 tisíc za 22 korun. Trafikantka zaúčtovala nákup pozdě, nic ale nezatajila. - Podnikatelské odbory

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

houslista ( 11. září 2019 17:18 )

horalysa!! Kalousek byl nejlepší ministr a ty jelito!

jardahl87 ( 11. září 2019 10:46 )

Na tom Rakušenovi ze STAN,je jasně vidět,že se vylíhnul z žabího pulce No nekup to ???

jardahl87 ( 11. září 2019 10:15 )

Ten Kalousek byl zase v tý sněmovně zlitej jako prase
Je to ubožák bez mozku,ale dobře zaučuje to vykulený hovado Rakušana !!!

houslista ( 11. září 2019 08:53 )

zloději,kmotři opozice at každý platí daně jako mi a není co řešit! Nebo at si platí ze svého léka­ře,zá­kroky,­opera­ce,vy­šetře­ní nechtějí duchody pak je to v pořádku. nechápu proč politici opozice bojují za neplatiče daní zloděj k zloději že ty ikono zlodějin Kalousku!!

77fugas- ( 11. září 2019 05:07 )

Zmizí na 100%!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa