Řemeslníci kvůli rozšíření EET vyhrožují zdražením. Kde si připlatíme?

 • Autor: Jakub Tomek,Tomáš Belica - 
  17. 6. 2019
  06:20

  Další vlna elektronické evidence tržeb (EET) prošla začátkem června Sněmovnou. Týkat se bude jak drobných řemeslníků, tak třeba advokátů nebo účetních. Vláda si libuje, že teď už pro všechny podnikatele budou platit stejná pravidla. Jenže... Blesk zjišťoval, jak takový rozmach EET dopadne na jejich zákazníky.

 • 1.EET i pro chov velbloudů

  Schválení třetí a čtvrté vlny předcházelo rozhodování o více než 800 pozměňovacích návrzích převážně z řad ODS. Ta jich k hlasování předložila rekordních 775 a poslanci o každém z nich hlasovali postupně. Jednalo se hlavně o různé výjimky. Kvůli tomu tak prošly i bizarní návrhy jako například, že EET bude podléhat kosmická doprava nebo chov velbloudů…

  Část evidence off-line

  Pro běžného Čecha je ale podstatnější, že tržby budou muset nově elektronicky evidovat také řemeslníci, advokáti či lékaři. Například živnostníkům, kteří budou mít problém s připojením k internetu, slibuje vláda úlevu tím, že by mohli místo toho vydávat speciální papírové účtenky. Jenže to nesmí mít roční tržby vyšší než 600 tisíc korun.

  „Je to dobrá zpráva pro narovnání podnikatelského prostředí. Bude platit pro všechny bez rozdílu,“ libovala si ministryně financí Alena Schillerová (55, za ANO). Nejen podle opozice jde ale o šikanu drobných živnostníků a evidence tržeb může být likvidační třeba pro hudební festivaly.

  Do rozšíření EET se trochu bizarně dostal i chov velbloudůDo rozšíření EET se trochu bizarně dostal i chov velbloudů | pro Aha! – Bohuna Mikulicová

 • 2.Lékaři a zubaři

  Podle České lékařské komory může novinka kvůli nutnosti pořídit si patřičné vybavení zdražit lékařské posudky nebo potvrzení. Podle mluvčího komory Michala Sojky je zavedení hloupost. „Snažili jsme se přesvědčit vládu, že pro lékaře, kteří mají většinu bezhotovostních příjmů od zdravotních pojišťoven, zavedení nemá smysl,“ řekl Blesku.

  Komora také upozornila, že může dojít k odchodu starších lékařů z oboru. „Myslím, že je to vyžene z praxe, protože e-neschopenka, e-recept a EET je pro ně smrtící koktejl, a náhrada za ně není,“ dodal Sojka.

 • 3.Řemeslníci

  Například kadeřnice, kosmetičky, opraváři obuvi, instalatéři, krejčí nebo opraváři aut. Ti, pokud jejich roční tržby nepřesáhnou 600 tisíc korun, nebudou muset mít připojení k internetu a využívat budou moci speciální papírové účtenky.

  Jenže co když utrží více a chtě nechtě se budou muset do systému připojit? To by podle šéfky Asociace malých a středních podniků Evy Svobodové mohl být problém hlavně u starších řemeslníků.

  A i když prý není důvod, aby řemeslníci kvůli EET své služby zdražovali, Svobodová nevylučuje, že někteří tak učiní. A my to nejspíš budeme muset překousnout. „Protože poptávka po řemeslech je u spotřebitelů i firem enormní,“ sdělila Svobodová Blesku.

  EET se bude nově týkat i kadeřnicEET se bude nově týkat i kadeřnic | Foto Aha!: Martin Pekárek

 • 4.Zemědělci

  Koupit pytel brambor podél silnice nebo přímo u zemědělců může být příští rok problém. Alespoň to Blesku řekl šéf Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Dojít může podle Stehlíka na to, že sedláci svou úrodu budou prodávat jen velkoobchodně a s prodejem napřímo zákazníkům skoncují.

  Největší riziko pak prý hrozí u oblíbených farmářských trhů. „Řeklo se, že na prodeje kaprů se EET nebude vztahovat, protože by to v těch podmínkách bylo obtížné, tak tady je to podobné. Je to prostě další přítěž pro lidi, kteří tam své produkty prodávají. A je otázka, jestli záměrem celého tohoto opatření není, aby se tento drobný prodej dostal pod střechu nějaké velké nákupní organizace,“ dodal.

  Prodej zeleniny a ovoce u silnic může kvůli EET skončitProdej zeleniny a ovoce u silnic může kvůli EET skončit | Jitka Pecharová

 • 5.Advokáti a účetní

  Advokáti a účetní, kteří přijímají za poskytnuté služby hotovost, budou spadat do EET také. Ceny služeb by to však podle České advokátní komory nemělo zvednout.

  „Nepředpokládáme, že by se výše nákladů na provoz evidence tržeb jakkoli zásadně promítla do ceny právních služeb, byť k tomu může v jednotlivých případech smluvní odměny dojít,“ napsala Blesku mluvčí komory Iva Chaloupková.

 • 6.Výjimka pro kapry

  Evidence tržeb se nakonec nebude týkat předvánočního prodeje sladkovodních ryb. Speciální pokladnu nakonec nebudou muset používat ani domovy pro seniory nebo zařízení pro lidi se zdravotním postižením.

  Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Horní komora ale pravděpodobně normu pošle zpátky do Sněmovny. Předpokládá se, že EET začne platit na jaře příštího roku.

  Výjimku z EET dostal předvánoční prodej sladkovodních rybVýjimku z EET dostal předvánoční prodej sladkovodních ryb | ara

 • 7.Změní se i DPH

  S evidencí tržeb schválili poslanci i změny v DPH. Do nejnižší, desetiprocentní, sazby se přesune vodné a stočné, stravovací služby, pečovatelské služby nebo úklidové práce.

  A stejné to bude i s opravami oděvů, obuvi, kol nebo kosmetickými a kadeřnickými službami, které byly dosud v sazbě 21 procent. Do nejnižší sazby se přesune také točené pivo.

 • 8.Živnostníci: Zdražení i konec s profesí

  Každý den na jiném místě, zakázky se jen hrnou. Malíř-natěrač Bronislav Kmenta (33) z Hodonína neví, kde mu hlava stojí. Když ale přijde řeč na internet a EET, zakaboní se.

  „Považuji to za zbytečnost, byrokracii. Zákazníkům dám fakturu, peníze putují převodem na účet. Platím sociální a zdravotní, vše je přehledné. A hlídá mi to i účetní,“ popisuje.

  Ví, že ji EET nemine, ale zatím je kadeřnice Ivana Palisová (46) v klidu. „Ještě jsem neměla vůbec čas zjišťovat, co vše to obnáší. Ale neschvaluji to,“ říká. Salon má ve Zlíně již 22 let, a jak říká, v elektronické evidenci tržeb nevidí žádný smysl.

  „Proč já, jako jedinec, který se stará o maminku (85) a tři syny, bych to měla mít? Měli by řešit spíše větší podnikatele než nás, malé,“ míní. Přestože prý pracuje od rána do večera, výdělek je tak na uživení.

  „Neschvaluji to. Platím nájem, sociální a zdravotní pojištění, internet v mobilu. Když to vše sečtu, tak jaká bude konečná cena? Budu muset zdražit, takže nakonec to odnesou jako vždy obyčejní lidé, mí dlouholetí zákazníci,“ dodává.

  Celý život opravuje lidem v Liberci a okolí havárie vody, odpadů nebo topení. Nikdy ale Petra Součka (52) nenapadlo, že by ve své dodávce musel vozit počítač, aby mohl vystavovat účtenky. A není s tím smířený ani teď.

  „Jak to budu dělat? Budu nosit trubky a vercajk a k tomu ještě nějaký počítač? Nebo ho budu nechávat v autě, kde je v létě 50 stupňů a v zimě mrzne?“ říká a otázek má víc než odpovědí.

  Potom mávne rukou a rezignovaně dodá: „Vůbec nevím, jak to budu dělat, protože já a internet se nesnášíme, takže to někdo z nás dvou nepřežije. Možná se nechám někde zaměstnat.“ Peněz bude mít podle svých slov stejně, ale nebude se otravovat zbytečnou byrokracií.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tulipan ( 18. června 2019 09:06 )

Praha kolébka zlodě­ju,tu­nelá­řu,kmo­tru,ma­fie,u­dava­ču,o­pozi­ce,se­náto­ru nikdy neplatila daně jen zbytek státu a proto na náměstích vidíte jen jmenované jako elitu národa i s uměleckou svoloč vše pod vedením nedostudované jitrice Minářem.Já jsem s menšího města a mně vést na náměstí obecný blb a ještě po tom dementovi opakovat jeho primityvní hesla tak si o mně budou lidé myslet že mi jeblo a vám pražákum ne že jen jeblo ale jste ubožáci,ovce bé bé Mináře!!!!

anonym01 ( 17. června 2019 22:09 )

TAKOVOU RADOST VAM NEUDELAM. BRAT DO ZAJECICH BEZ BOJE! TATO ZEME JE NASE. NAS VSECH NE PREDREVOLUCNIM BURANU! SI ZAPAMATUJ !

Rudolf Tvrdon ( 17. června 2019 20:46 )

Stoji to pár korun to slavný eet, obejdu to kdy chci a jak chci. Tak nevím co řešit??? Pracuji s tím už 2 roky a žádný problém nevidím. Nechápu proč se toho někdo boji

marmat ( 17. června 2019 19:44 )

Opravdu EET dostalo všechny hospodské, sdodavatele i personál na Václavák....Umělci měli rovněž "podivuhodné" smlouvy...pokud nějaké.... Proto z 90% Letná !!!

marmat ( 17. června 2019 19:41 )

roko: je to už tak napružený...že si najde každá/ý slevy....jako v Albertu

Zobrazit celou diskusi
Další videa