Prodejci stromků i pomlázek musí evidovat. Ve Sněmovně pokračuje maraton o změnách v EET

Autor: ČTK - 
31. května 2019
10:11

Poslanci pokračují v sérii několika stovek hlasování o pozměňovacích návrzích k vládní novele o rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) do dalších oborů podnikání. Je podle kuloárových informací možné, že se ani dnes závěrečnému hlasování o zákonu nedopracují. Uskutečnilo by se v takovém případě příští týden ve středu.

Rozhodování o pozměňovacích návrzích začalo v polovině tohoto týdne. Dnešní hlasovací maraton Sněmovna zahájila verdiktem o dvou úpravách, které ve středu nedopatřím přeskočila. Zamítla návrh Piráta Mikuláše Ferjenčíka, aby tržby nemuseli evidovat prodejci vánočních stromků a jmelí a velikonočních pomlázek a kraslic.

Už ve středu poslanci naopak podpořili v dílčím hlasování návrh rozpočtového výboru, podle kterého bude z EET osvobozen předvánoční prodej sladkovodních ryb. Druhý úvodní pozměňovací návrh patřil do série více než 770 úprav podaných ODS, které se týkají vyřazení oborů ekonomických činností podle úřední klasifikace z EET.

Poslanci konkrétně zamítli, aby pod evidenci tržeb nespadala výroba a zpracování ostatního skla včetně technického. Nyní pokračují v hlasování o dalších oborech ekonomických činností, zbývá jich kolem pěti stovek. Ani jednu dosud z EET poslanci nevyňali. Zpravodaj předlohy Jan Volný (ANO), který jednotlivé pozměňovací návrhy uvádí, si k pultu nechal opět přistavit stoličku, aby nemusel stát. Vymezená doba pro schvalování zákonů dnes končí ve 14:00. Předloha především rozšiřuje evidenci tržeb na ostatní obory, které jí dosud nepodléhaly, například na řemeslníky, zdravotnická zařízení nebo podnikatele v zemědělství.

Jde o reakci na verdikt ústavního soudu, který další vlny EET zrušil. Zatím platí hlavně pro obchod, restaurace a hotely. Části podnikatelů novela umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek, které si vyzvednou na finančním úřadu. Obsahuje i úpravy daně z přidané hodnoty.

Jednání o předloze provází rozsáhlá kritika opozičních stran. Opoziční poslanci například zpochybňovali dosavadní přínosy EET nebo budoucí rozšíření na řemeslníky. Zamítnutí návrhu ani zrušení elektronické evidence tržeb jako celku ale neprosadili. Koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní.

Video  Alena Schillerová vypráví příběhy výherců účtenkové loterie  - pal

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

josefostravak ( 1. června 2019 22:47 )

On už nás Babiš šidí od nepaměti, viz třeba privatizace Unipetrolu http­s://ww­w.res­pekt­.cz/ko­rupce/­dvoji-privatizace-unipetrolu

josefostravak ( 1. června 2019 17:22 )

ANO je naprosto nevolitelné, je celé nastalé korupcí, lží a demagogií.

Na Babiše padá jeden kostlivec a korupční stín za druhým. A že jich je, třeba
http­s://ww­w.eu­ro.cz­/byz­nys/ba­biso­va-mura-znalec-ktery-resil-prevzeti-lovochemie-dnes-pracuje-pro-agrofert-1337964

Pro toho, kdo má chvíli času doporučuji dokument MATRIX AB
http­s://ww­w.ces­kate­levi­ze.cz­/pora­dy/104­081110­09-cesky-zurnal­/21456­226260­0003-matrix-ab/

pooresh ( 31. května 2019 12:28 )

Nudis burane.Kdo lze a krade,do pekla se hrabe.A kdo krade a okrada pracujici lid?

pooresh ( 31. května 2019 12:24 )

Podal jsem navrh,aby i kazdy rybar-amater,vlastnik prutu delsiho 150cm,byl zarazen do povinne eet! Republiku si rozvracet nedame!

PPP150WW ( 31. května 2019 11:24 )

Líbí se mi ty diskuse prosaklé žluči a zlosti a bezmocí na skvělého premiéra p. Babiše, který jediný dává tuto rozkradenou republiku do pořádku a podsvincata co už nemůžou krást jako před tím jen žlucovite kvičí a vymýšlí intriky
Pan Zeman má ve všem 100% pravdu a podporu všech občanů ČR. Lůzu komediantskou, zlodejskou a kavarenskou nepocitam

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud