Vojtěch „ryje“ do odborů a dupl si: 26 miliard navíc je nesmysl. Svoboda vidí frašku

Autor: for - 
8. září 2019
13:06

Zdravotnictví zkolabuje, varují odbory a přichází s pesimistickým scénařem, který počítá s krachem nemocnic a mohutným odchodem zaměstnanců. Se záštitou zdravotnických zařízení požadují po vládě dalších 26 miliard do rozpočtu. To je ale podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) nesmysl, který by položil rozpočet a nemocnice by přišly o peníze do budoucna a pojišťovny o nutné rezervy. Poslanec ODS Bohuslav Svoboda vidí současný spor jako frašku, kdy odbory zbytečně vyvolávají paniku a kdy se pak neřeší systémové věci. 

„Lékaři jsou přetížení, sestřičky pracují měsíčně i 22krát 12 hodinové směny. Odcházejí ze zdravotnictví do obchodů, jsou všude kromě nemocnic, protože tam jsou vytížení a přetažení,“ zmínila předsedkyně Odborového zdravotnického stavu Dagmar Žitníková v pořadu TV Prima Partie a varuje před kolapsem zdravotnictví. 

Žitníková se postavila do čela nemocnic a odborů a požaduje po ministerstvu zdravotnictví dalších 20 miliard do rozpočtu. „S vládou jsme se do roku 2014 vždycky dokázali dohodnout na tom, kolik peněz vyhradit do zdravotnictví. My nechceme peníze jen na platy, ale na zlepšení péče. Sanitky nemají kam dávat pacienty, nejsou sanitáři, je personální krize,“ vypočítává. 

S tím, že je ve zdravotnictví co napravovat, souhlasí nejen ministr, ale také poslanec za ODS a lékař Bohuslav Svoboda. Současný spor ale označil za frašku. „Není řešení přidávat. Tohle období je každoroční fraška. Dojdeme vždy ke sporu, že odbory chtějí víc - neřeknou proč -  a hrozí, že bude krize a dojde se k závěru, který nevychází z reality,“ uvedl oponoval Svoboda. 

Realita je podle něj taková, že se neřeší důležité systémové věci. „Je to polopravda,“ reagoval na Žitníkovou. „Ale kdo jde studovat medicínu, tak musí počítat s tím, že lidé nestonají jen v pracovní době. Stavy už se navýšily tak, aby to jakžtakž fungovalo a ten lékař měl za přesčasy náhradní volno. Ale není to jednoduché, když lékař, co zná pacienta a jeho stav, tam ráno není. Navíc ten lékař, který se konečně dostatečně kvalifikuje, jde jinam,“ vypočítal problémy.

Bohuslav Svoboda (ODS) je také lékařemBohuslav Svoboda (ODS) je také lékařem | Reprofoto TV Prima

Vojtěch: Nesmyslné lití peněz zdravotnictví položí

„Každému místu prospěje, když se do něj nalijí peníze, ale určitě ne, když se tak nestane systémově,“ dodal Svoboda a Vojtěch přikyvuje. 

„My vycházíme konceptuálně, není to slepé lití peněz, Chceme bonifikovat kvalitu péče, poprvé na rozdíl od předchozích let jdeme segment po segmentu. Velký pokrok co dřív nebyl,“ zmínil Vojtěch a opřel se odborářů. „Odbory říkají rozpusťme rezervy a bude ráj na zemi, ale ty peníze by se utratily a byla by teprve krize,“ dodal ministr. 

Vojtěcha nadzvedla ze židle částka, kterou odbory požadují, tedy 26 miliard korun. Ty jsou součástí rezerv zdravotních pojišťoven a do budoucna by podle ministra chyběly. Podle odhadů má jít do zdravotnictví v příštím roce 346 miliard korun.

Žitníková ale na financích trvá. „Ty peníze ale chtějí nemocnice, ne odbory. Každý den vám říkají, že je v nemocnicích krize a pokud jim nepomůžete, budou muset nemocnice ukončit služby. Pokrýváte nyní jen zadlužené nemocnice, ale je potřeba pomáhat i ostatním,“ opřela se do koaličního ministra předsedkyně. 

Kolaps podle ní pomalu přichází. Stejného názoru je podle Žitníkové i Evropská Unie, která předvídá, že pokud se koncept českého zdravotnictví nezmění, tak nám hrozí v roce 2030 katastrofa. 

Základem je nyní podle Vojtěcha i Svobody vzdělávání. „Je naivní představa, že peníze vyřeší personální krizi. Navyšujeme teď o 15 % vzdělávací zdravotnická zařízení. Potřebujeme, aby se studenti naučili, kvalifikovali a pak zůstali,“ uvedl Vojtěch a dodal, že je nutné podporovat dobré lékaře, které musíme adekvátně odměňovat. 

Předsedkyni také obvinil ze šíření poplašné zprávy, když uvedla, že je málo zařízení pro léčbu nádorových onemocnění. Na konec si dupnul, že rezervy nerozpustí. 

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marmat ( 9. září 2019 14:54 )

Největší odborová centrála - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) - má nyní o zhruba 27 tisíc členů více než v roce 2015. Celkem sdružuje přes 310 tisíc zaměstnanců, říká mluvčí svazu Jana Kašparová. .... A to vščetně řetězců H+M, Amazon....najděme si nemoc­nice­....zd­ravot­nictví­....

marmat ( 9. září 2019 14:31 )

Odbory choděj, vydíraj, kverulujou....je to jejich popu­listic­ký/ne­reál­ný program....
letitá zvyklost, zasloužit si vynikající platy !kolik vlastně je DNES lidí.registrovaných v odborech?Za kolik chudáků to bojují!? Žádná sestřička, ani lékař Vám neřeknou,že mají MÁLO peněz....leda kolegů na střídání !!!

hejhej ( 8. září 2019 19:13 )

Zdravotnictví začalo pomalu kolabovat po r.1990, kdy ministři zdrav. tačali vymýšlet nesmysly. Celé je to o špatném systému. Zdravotnictví jenom řvou, že mají málo peněz - už jsou trapni.
Jak to dělali lékaři a sestry před r.1989, kdy měli opravdu nízké platy, bylo jich mnoho méně než je nyní na každém odd.

oxyx ( 8. září 2019 16:59 )

Takových starostí a marmat otravuje premiéra
http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/vi­te-ja-jsem-se-spatne-vdala-s-cim-vsim-se-zeny-sveruji-premieru-babisovi-78340?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp

trkic ( 8. září 2019 16:53 )

Kde byly ty kujvy odbarářský, když ředitel Homolky ukradl 50 mega, to samý starej Neučesaný, nebo Pancová s Kottem na Kladně, kradou ve dne v noci a debilní odbory řvou dejte nám peníze je jich málo. Tak jestli si každej ředitel přikrade 50 mega tak se nedivím.😠

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud