Zdravotníci chtějí 20 miliard, u Vojtěcha narazili. Ministr zmínil nátlak a kolaps

Autor: ČTK - 
5. 9. 2019
16:48

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se s odbory a zástupci nemocnic, pacientů a dalších organizací neshodl na přidání peněz do zdravotnictví pro příští rok. Chtěli více peněz na platy, pro nemocnice a domácí péči. Obě strany to řekly po dnešním jednání zdravotnické tripartity na ministerstvu zdravotnictví. Peníze se podle organizací sdružených v tzv. krizový štáb českého zdravotnictví mají vzít z rezerv zdravotních pojišťoven. Pojišťovny pro příští rok navrhly meziroční navýšení 25 miliard korun, odbory chtějí 45 miliard. Podle odhadů bude příští rok pro zdravotní péči 346 miliard korun.

Všechny segmenty zdravotnictví pro příští rok rostou. Včetně nemocnic a domácí péče,“ řekl novinářům ministr. Protest organizací označil za „nátlak lidí, kteří si nevyjednali, co si představovali“. Rozpuštění poloviny rezerv zdravotních pojišťoven podle něj není možné. „Pokud rozpustíme polovinu rezerv, musíme je doplnit, protože se úhrady navýší, nebo systém zkolabuje,“ dodal. Ze zákona mají pojišťovny povinnost držet na účtech částku odpovídající téměř čtyřem dnům péče o jejich klienty. Nyní je na účtech zhruba 56 miliard korun.

Peníze na zdravotnictví pro následující rok se podle odhadů ekonomiky rozdělují na základě jednání zdravotních pojišťoven se zástupci 14 segmentů zdravotní péče. Většina segmentů dohody podepsala. Pro příští rok by mělo být k dispozici 346 miliard korun, více než polovina půjde do nemocnic.

V každé české nemocnici se dnes porušuje zákoník práce a zaměstnanci jsou přetěžováni,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Právě striktní dodržování zákoníku práce chtějí lékaři a sestry v nemocnicích, kteří podle zákona nesmějí stávkovat, použít jako formu protestu. Dalšími mají být cesty po regionech, které začnou v pondělí 9. září v Orlové na Karvinsku. Pro tuto část kampaně si podle Žitníkové najaly odbory PR agenturu. Podobně postupoval Lékařský odborový klub v letech 2010 a 2011 u kampaně Děkujeme, odcházíme. Krizový štáb také očekává příští týden termín jednání s premiérem.

Součástí „krizového štábu“ je Asociace českých a moravských nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, Česká lékařská komora, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, Svaz pacientů ČR, Charita ČR, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Asociace domácí péče ČR, Česká asociace sester, sekce domácí péče, Rada seniorů ČR, Gratia futurum 913, Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů ČR.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

flesch2z ( 7. září 2019 18:45 )

Naše zdravotnictví je dnes na úrovni před první světovou, dokonce už máme zpět i spalničky, tyfus, choleru... a spoustu nových chorob. Komouši to vymýtili a vstupem do EU se nám všechno špatné vrátilo i přibylo. Taková je EU.

flesch2z ( 7. září 2019 18:36 )

A tomu Husainovi v nemocnici IKEM přeji, aby ho trefil infarkt a nikdy se z toho nevylízal. Tenhle Sadám bez jakéhokoliv vyšetření a poslechu srdce, řekl že pacient je naprosto zdravý. Pacient, který prodělal operaci srdce a bere léky, který podle kardiologů má jít co nejdřív na ablazi a později na reoperaci. Takové máme dnes zdravotnictví. Všude cizojazyčný mudr. amatér.

flesch2z ( 7. září 2019 18:27 )

Jen Vojtěchovi a těm cizojazyčným "lékařům" amatérům z fakultky v OV-Porubě přeji, aby si polámali všechny hnáty. To v jakém stavu je tamní ortopedie, tak to tu bylo naposledy před první světovou.

snehuIak ( 5. září 2019 21:42 )

Spíš hrabe tobě. Běž se vycpat s tou slátaninou. Aspoň že sis jako jednu z mnoha přezdívek dal papoušek. Vystihuje tě to v celé kráse hnido. Děláš nám pravičákům ostudu.

hejhej ( 5. září 2019 19:41 )

To, že chybí sestry není jen o penězích, ale systému.
Před r.1989 sestrám stačila 4 letá škola s maturitou a postrgrad.studium pro speciální praciviště. Pak " chytré" hlavy začali vymýšlet, aby sestry měly VŠ a nyní máte výsledek.
Sestra nepotřebuje, pokud je řádná výuka na škole a praxe během studia VŠ. Nyní jsou sestry s tituly BC, Mgr a neumějí aní píchnout injekci. Naprosto zdevastované zdravotnictví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa