Bývalý elitní detektiv Šlachta odchází do civilu. Stál u kauzy Nagyová, končí náhle

Aktualizováno -
4. 9. 2019
10:35
Autor: ČTK - 
4. 9. 2019
09:42

Šéf pátrací sekce Generálního ředitelství cel a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta odchází do civilu. Informaci webu Lidovky.cz potvrdila mluvčí celníků Martina Kaňková. Šlachta podle ní nyní důvody odchodu komentovat nechce, nesouvisejí ale s jeho pozicí v celní správě.

„Je to pravda, pan Šlachta sdělil, že má své důvody k odchodu, v současné době důvody nebude komentovat. Nesouvisí to s pozicí v celní správě,“ řekla Kaňková.

Podle serveru Šlachta ve funkci skončí k 30. listopadu. Centralizovaný útvar pátrání, který vede, působí pod Generálním ředitelstvím cel tři roky. Minulý týden na tiskové konferenci Šlachta prezentoval výsledky činnosti útvaru za loňský rok.

Šlachta ve funkci ředitele ÚOOZ nahradil v lednu 2008 Jana Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra. Pod jeho vedením vedl úřad řadu vyšetřování. Zabýval se mimo jiné případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Uskutečnil i zátah proti přívržencům krajní pravice.

Nejvíce pozornosti získal ÚOOZ vedený Šlachtou v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.

Rozruch vzbudily i zásahy ÚOOZ v případech, ve kterých figurovali policisté. V říjnu 2015 útvar zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých kauz a úniky informací z trestních spisů. V květnu 2016 útvar obvinil po zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi, podezřelé z neoprávněného předávání informací z trestních řízení.

Šlachtův přechod k celníkům sklidil kritiku

Od policie Šlachta odešel v červnu 2016 po více než čtvrtstoletí služby, na protest proti plánované reorganizaci policejních útvarů a vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu; reorganizace vyústila v roztržku ve vládní koalici. Podle závěrů vyšetřovací komise k reorganizaci policejních útvarů z února 2017 se neprokázalo, že cílem reorganizace bylo odstranit Šlachtu, omezení činnosti policejních útvarů či zabránění vyšetřování některých kauz.

O tom, že Šlachta zamířil před třemi roky mezi celníky, se spekulovalo dlouho, konkrétní nabídku dostal začátkem srpna 2016 od tehdejší náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Podle ní se spolupráce se zkušeným policistou nabízela kvůli rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.

Nástup Šlachty k celníkům kritizovaly v roce 2016 opoziční strany kvůli údajně blízkému vztahu Šlachty s tehdejším ministrem financí (a nynějším premiérem) Andrejem Babišem (ANO), pod nějž celníci spadají. Babiš tehdy vazbu na kriminalistu vyloučil, celní správa ho podle něj oslovila kvůli jeho zkušenostem.

Jako šéf pátrací sekce generálního ředitelství Celní správy se třeba loni podílel na vyšetřování případu nelegálního nakládání se zvířaty, kdy celníci a policisté nalezli při domovních prohlídkách tělo čerstvě zastřeleného tygra, produkty z tygrů i kůže velkých šelem.

Letos celníci oznámili, že loni zaznamenali na Letišti Václava Havla zvýšený počet poštovních zásilek, které obsahovaly drogy. Podle Šlachty se tato trestná činnost proti roku 2015 téměř zdvojnásobila.

Video Prezident Miloš Zeman o policejní blamáži při konci vlády Petra Nečase - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 5. září 2019 09:36 )

SLACHTA BYL NAPOJEN NA VYCHODNI MAFII . NENI DIVU ZE POMAHAL I BABISOVI A PROTOPOPOVEJ, PROTOPOPOVA JEMU. NAM SE TA RUDA LUZA ZVRHLA A DELA REVOLUCI. BENESOVA SI Z DUCHODCOVSKYCH BACKOR VYSLAPLA ABY JIM POMAHALA ? JEN AT SI ZKUSI ODVOLAT PAVLA ZEMANA A JEHO TYM! TO PALERMO HRADU NEPROJDE. LIDE ZATIM NEDEMONSTRUJI, CEKAJI TRPELIVE.

anonym01 ( 5. září 2019 09:32 )

SLOUZIL BABISOVI A VYCHODNI MAFII! ČTETEh­ttps:/­/www­.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/mo­nitor­/A-politicka-scena-se-otrese-v-zakladech-Vime-proc-odesel-Robert-Slachta-do-civilu-Dva-mesice-to-bylo-temer-statni-tajemstvi-594878

victor1 ( 5. září 2019 09:18 )

Neúplatní specialisté odcházejí a úplatné swině zástávají.

titan33 ( 4. září 2019 17:15 )

ofinka je srandovní, pokud na ní bude trvat tak bude mít šlehu jak vypelichanej mistr basů

junkiexl ( 4. září 2019 16:23 )

Ta jeho ofinka je srandovni. To mu jeste nikdo nerekl, ze ma uces jako ultragiga buran? Slama me netrci z bot, ale z hlavy. Smesna figurka vyzadujici respekt.

Zobrazit celou diskusi
Další videa