Zaorálkův den D: Chyby má, do Vídeňské opery se ale hodí, míní Horáček

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
27. srpna 2019
06:10

Lubomír Zaorálek (ČSSD) byl častován mnoha přízvisky. Prezident Miloš Zeman jej dříve nazval „líným tlučhubou“, v Sobotkově vládě byl ministrem zahraničí, za komunismu obávaným dramaturgem. A v úterý odpoledne se stane ministrem kultury. Exkandidát na prezidenta, textař Michal Horáček se shoduje s exministrem kultury Vítězslavem Jandákem v tom, že Zaorálek je také filozof. A právě schopnost filozofovat je podle nich výhrou při komunikování s umělci. Horáček Blesk Zprávám řekl, že Zaorálek má sice řadu nedostatků, nevidí ale důvod, proč by se nehodil do Vídeňské opery i do vlády.

Pro Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je úterý dnem D. Prezident Miloš Zeman jej ve čtvrt na dvě jmenuje novým ministrem kultury. Krátce poté jeho funkci posvětí premiér Andrej Babiš. Ve Strakově akademii by se Zaorálek měl objevit příští týden. 

„Pan Zaorálek má řadu nedostatků, ale to lze prohlásit o kterémkoli člověku. Je však nejen někdejší ministr zahraničí, ale také akademicky vzdělaný filozof. Nevidím žádný důvod, proč by se nehodil pro návštěvu Vídeňské opery, i když to určitě není největší úkol, který bude muset vyřešit,“ řekl Blesk Zprávám exkandidát na prezidentské křeslo Michal Horáček na dotaz, zdali se nový kandidát hodí nejen do resortu, ale i do Vídeňské opery. 

V souvislosti s Vídeňskou operou se o kandidátech na post ministra kultury mluví od té doby, co Babiš uvedl, že místopředsedu ČSSD Michala Šmardu by tam vidět nechtěl.  „Nedokážu si vůbec představit, že bych pana Šmardu představoval ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři nebo že bych v Národní galerii říkal francouzskému prezidentovi Macronovi, že tento pán je ministr kultury České republiky,“ uvedl premiér. 

Video  Babiš po dovolené: Se Šmardou ve vládě nebudu.  - Velké zprávy TV Prima

Zaorálek filozofem, co umí naslouchat

Blesk Zprávy se vyptávaly exkandidáta na postavení hlavy státu, jaký by měl být ministr kultury. „Především by měl mít schopnost vnímat, co česká kultura potřebuje. Intenzivně naslouchat jejím aktérům, a pak vytyčovat cesty k nápravě nedostatků. Hlavně to ovšem uskutečňovat,“ uvedl Horáček. 

Horáček se shoduje s exministrem kultury a hercem Vítězslavem Jandákem, že je Zaorálek filozofem a právě podle Jandáka je to neocenitelná vlastnost pro šéfa takového resortu, jako je ministerstvo kultury. 

„Luboš bude lepším ministrem kultury, než ministrem zahraničních věcí. Tam jsem k němu měl velké připomínky jako poslanec a myslím si, že kultura bude jeho parketa. Má vztah k mnoha umělcům, jak se říká, pravdoláskařského typu. Myslím si, že ho budou mít rádi,“ řekl Jandák Blesk Zprávám.

Jandák se se Zaorálkem setkal už při natáčení seriálu Velké sedlo. Sice s ním, jakožto s dramaturgem, nepřišel tolik do styku, uvedl ale, že se jej na place trochu báli. Zároveň zdůrazňuje, že se jedná o filozofa, nebude tak mít problém s umělci najít společnou řeč. 

Zeman Zaorálka kritizoval, nyní má na něj prosbu

Horáček zmínil, že si nemyslí, že by nominaci Zaorálka provázela vládní krize, jako tomu bylo u kandidáta ČSSD Michala Šmardy, což se ukázalo jako pravdivá předpověď. Zaorálek si po necelém týdnu od vyhlášení nominace převezme klíč od ministerstva kultury.

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech Lubomíra Zaorálka (ČSSD). (26. 8. 2019)Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech Lubomíra Zaorálka (ČSSD). (26. 8. 2019) | Twitter J. Ovčáčka

Dříve jej ale prezident kritizoval a označoval za „líného tlučhubu“, nyní se ale vyslovil s prosbou. Hlava státu vyjádřila přání, aby se Zaorálek věnoval hlavně chátrajícím památkám. Podle nového ministra kultury neměl Zeman s jeho nominací žádný problém. 

Nominaci ohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček minulý týden poté, co se kandidatury na ministra kultury vzdal Šmarda. Toho odmítl Zeman jmenovat a poté se k jeho námitkám přidal i Babiš. Exministr zahraničí ve funkci nahradí Staňka, který v čele ministerstva skončil k 31. červenci.

Vyřešit by se tak měl spor o ministra kultury, který trval přes čtvrt roku a během kterého podle některých ústavních právníků prezident porušoval ústavu. Zeman se pohyboval mimo ústavu i podle Hamáčka. Naopak Babiš tvrzení, že byla porušena ústava, odmítá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 27. srpna 2019 19:00 )

idioti jste vsichni! ČESKÁ ŠLECHTA A JEŠTĚ PIRÁTI MOŽNÁ, ALE OSTATNI JE HOVADO VEDLE HOVADA. LHAR A PODVODNIK VCETNE HRADU! LIDOVCI JAKBYSMET. VYHUBILI TO CO SE ZIVILO HRABOSEMA. MINISTERSTVO ZEMEDELSTVI. HNUS!

salto ( 27. srpna 2019 18:08 )

Horáček..., Horáček... Jó už vím, to je ten známý valchař. Je pěkné mít svůj názor

anonym01 ( 27. srpna 2019 16:29 )

dotace berou jen zebraci a nenažranci. nevychovanci a šupáci!

anonym01 ( 27. srpna 2019 16:26 )

http­s://ww­w.re­flex­.cz/cl­anek­/zpet­ne-zrcat­ko/971­74/ha­macek-na-cerveny-hradek-ruda-kacenka-dava-lekce-z-demokracie-sve-hrnky-uz-maji-i-ovcacek-a-kajinek.html

tomik007 ( 27. srpna 2019 12:30 )

Za oralek i Horatchek zamnouka

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud