„Hrubý zásah do cti!“ Odvolaný šéf galerie Fajt chce od Staňka omluvu, hrozí soudem

Autor: ČTK - 
21. května 2019
14:41

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt požaduje po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) omluvu za údajně nepravdivé a zavádějící informace, které zveřejnilo ministerstvo kultury ve spojení s Fajtovým odvoláním. Vyplývá to z dopisu Fajtova advokáta ministerstvu kultury. Pokud tak ministerstvo neučiní, obrátí se Fajt na soud.

Ministerstvo kultury ctí principy nestranného a nezávislého vyšetřování ve věci podaného trestního oznámení na pana Fajta a nebude se mediální cestou k daným výrokům jeho právního zástupce nikterak vyjadřovat, aby nebyl ohrožen či zpochybněn průběh samotného vyšetřování,“ sdělila mluvčí ministerstva Martha Häckl. „Výsledky veřejnoprávního auditu, s jehož obsahem byl pan Fajt seznámen v průběhu kontrol a následného právního rozboru, zveřejní ministerstvo v nejbližších dnech,“ doplnila.

Staněk Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc odvolal v polovině dubna s odkazem na významná pochybení v hospodářské činnosti institucí, které spravovali. U Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Staněk měl ohrozit Fajtovo společenské a profesní postavení

Podle Fajtova advokáta Františka Vyskočila se veškeré důvody pro odvolání buď opírají o nepravdy, nebo „pravdivý skutkový základ komolí a vyvozují z něj nedovolené hodnotové soudy“. „Následkem takového jednání je hrubý zásah do cti klienta (Fajta), znevážení jeho jména a profesní reputace,“ uvedl Vyskočil. Ministrovi také vytýká to, že Fajtovi nebyl dán prostor se k pochybením vyjádřit a uvést je na pravou míru. „Přímo jste ohrozil možnost klienta se dále realizovat a uplatnit ve své profesi, protože jste ho veřejně, a to s nejširším možným zásahem, označil za osobu, která se dopustila při výkonu své funkce hrubých pochybení, která vedla k nutnosti jej okamžitě odvolat,“ uvedl v dopise. Staněk tím podle Vyskočila ohrozil Fajtovo postavení nejen ve společnosti a profesním prostředí v Česku, ale i v zahraničí, kde též působí.

„Tento dopis vnímejte jako předžalobní výzvu“

Vyzývá proto Staňka i ministerstvo kultury, aby se zdrželi výroků, které jsou nepravdivé či pravdu zkreslující a poškozují Fajtova práva. Nejpozději do sedmi dnů požaduje zveřejnění předepsané omluvy na webových stránkách ministerstva kultury. Pokud se Fajtovi morální satisfakce nedostane, je Vyskočil zmocněn postupovat soudní cestou. V případě, že by verbální útoky dále pokračovaly, bude Fajt bránit svoji čest cestou oznámení o podezření ze spáchání trestného činu pomluvy. „Tento dopis vnímejte jako předžalobní výzvu,“ uzavřel Vyskočil.

S odvoláním Fajta nesouhlasí zástupci kulturních institucí a umělci, sepsali petici za Staňkovo odvolání. Po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry Staněk minulý týden oznámil, že k 31. květnu rezignuje. V rezignačním dopise pochybení odmítl, za svými kroky si stojí a hovoří o štvavé kampani.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

petr12 ( 23. května 2019 10:57 )

santas!česko patří do evropy ale soudcovská mafie do Pakistánu!!

vont ( 22. května 2019 20:40 )

souhlas!👍

vont ( 22. května 2019 20:37 )

gabreta ( 21. května 2019 16:47 )

Kdy asi vyrazí do ulic demonstrovat proti odvolání Fajta "Milión chvilek pro hov*no"?

petr12 ( 21. května 2019 16:20 )

neskutečná umělecká špíná!! Fajt kvičí ako prasce ale zloděj je zloděj pokud vás někdo odhalí houfujete se jako krysy,­žumpa,­kavár­na,ná­městí,­akti­visti,­udava­či,tu­nelá­ři,zlo­ději,­kmot­ři,ne­plati­či daní,EET,senátoři politická pakáž opozice a hurá na náměstí protes­tovat­,špi­nit,lh­át vymáhat si svojí demokraciisajrajtu! ale že někdo zvitězil,vás nezajímá vy chcete jen jedno svuj názor,svojí pravdu i když je křivá,­zákeř­ná,zrud­ná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud