K incidentu došlo 20. března v pražské Raiffensenbank na Václavském náměstí v paláci Astra, kde si maminka Lucie zašla vyřídit finanční nezbytnosti. Po chvíli čekání ve frontě vyžadovala její dcerka mléko, a tak ji žena začala kojit. To se ale nelíbilo místní ostraze, která ji upozornila, aby se „zahalila a přestala exhibovat“, nebo ji z místa vyvede.

Chování ostrahy vyvolalo na sociálních sítích hotovou melu, a tak banka zaslala mamince omluvný dopis. „Je mi velmi líto, že k události došlo. Vzhledem k tomu, že se jedná o prostředí finanční instituce, je vytvářeno spíše konzervativní prostředí. Obvykle se jako vhodné řešení jeví najít diskrétní prostor, kde lze neodkladné úkony učinit,“ zní ve vyjádření ombudsmanky banky. 

To rozlítilo známého českého milardáře, matematika a bigamistu Karla Janečka„Jako muž, který je hluboce přesvědčen o důležitosti kojení dětí a který má hluboký respekt ke kojícím matkám (chápu zároveň, že ne každá žena může kojit), jsem minulý týden poslal oficiální dopis generálnímu řediteli,“ napsal na svém facebooku Janeček k fotografii, na které je se svou (jak jinak než kojící) partnerkou Liliou Khousnoutdinovou(30).

Jeho dopis adresoval přímo generálnímu řediteli banky. „Kojení vnímáme jako zcela přirozený proces a jeho omezování jako diskriminaci a porušování základních lidských práv. Podporujeme kojení zcela přizpůsobené požadavkům dětí, tedy kdekoli, kdykoli a do jakého věku dítěte je potřeba,“ vyjadřuje se v dopise Janeček.

„Očekávám, že chování zaměstnanců banky bude vždy zdvořilé a nediskriminující a nikdy by se nemělo uchýlit ke snižování lidské důstojnosti a sebehodnoty klientů, zvláště ne hlasitými osobně napadajícími urážkami odkazujícími na exhibicionismus a podobné patologické jevy. Paradoxně, faktická společenská nebezpečnost podobných patologických jevů je jejich příměrem k aktu kojení radikálně snižována,“ pokračuje známý milovník mnohoženství. 

V dopise dále žádal o nové oficiální vyjádření, protože předchozí omluva podle něj byla nedostatečná. Na závěr řediteli navrhl, aby zvážil celkovou prioritizaci maminek s malými dětmi, aby se po kojení nemusely vracet zpátky na konec fronty. „Není přijatelné, aby byl kdokoliv pohoršován kojením na veřejnosti. Neměli bychom v civilizované zemi spíše podporovat toleranci a pochopení?“ ukončuje svůj dopis Janeček, který je známý svými sklony k bigamiii. 

VIDEO: Exkluzivně! Druhá Janečkova manželka Lilia o porodu ve vaně a péči miliardáře

Video
délka: 00:35.78

Exkluzivně! Druhá Janečkova manželka Lilia o porodu ve vaně a péči miliardáře Tereza Kühnelová

Fotogalerie
47 fotografií