Protidrogová koordinátorka opsala třetinu bakalářky a diplomky? Piráti do ní pálí

Autor: ČTK, tva - 
20. 8. 2019
16:10

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina textů údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Podezření z plagiátorství se týká bakalářské práce s názvem Epidemiologie pohlavně přenosných nemocí, kterou Vedralová obhájila v roce 2001 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Podle specializovaných programů na odhalování plagiátů je zkopírováno nejméně 31 procent textu, uvedl server.

Diplomová práce ze studia managementu zdravotnictví, kterou v roce 2005 Vedralová završila své studium na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (UP), pak údajně vykazuje podobnosti s jinými dokumenty až ze 36 procent.

„Je to věc její etické zodpovědnosti“

Proč se její práce údajně doslova shoduje s jinými zdroji, Vedralová serveru nevysvětlila. „S ohledem na roky zpracování mých závěrečných prací a vámi uvedených informací nelze moje stanovisko poskytnout obratem,“ odpověděla Seznamu.

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila VedralováNárodní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

Zástupci obou vysokých škol v úterý řekli, že informace o plagiátorství prověří. „Určitě se tím budeme zabývat, i když ať tak či onak, sankcionovat teď už paní magistru nemůžeme. Je to spíše věc její etické odpovědnosti,“ uvedl proděkan 3. lékařské fakulty UK David Marx. Podle něj bude kontrola komplikovaná, protože práce není v elektronické podobě. Nejdřív se musí najít v depozitáři, pročítat ji odborníci začnou pravděpodobně příští týden. Kdy budou výsledky kontroly k dispozici, nechtěl Marx předvídat. Podobně se vyjádřila i mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Předchůdce Vedralové Vobořil s jejím výběrem nesouhlasil

Podnět k prověření obou prací Vedralové podal podle serveru poslanec Pirátů Tomáš Vymazal. Piráti kritizovali volbu Vedralové do čela odboru protidrogové politiky i na post protidrogové koordinátorky z důvodu nedostatečné odbornosti. Do funkce nastoupila poté, co místo z osobních důvodů po osmi letech opustil Jindřich Vobořil. S jejím výběrem do funkce také nesouhlasil.

Kvůli podezření z plagiátorství v diplomových pracích loni odstoupila z vlády bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu. Podobně jako Vedralová i oni své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

marmat ( 21. srpna 2019 10:20 )

dnes tady projde jen troll pooresh....za nadávky na prezidenta !!!

jebuto ( 20. srpna 2019 18:24 )

Pirátům by to moc slušelo někde v provozu. Je to svoloč feťácká nevychovaná. Nedej bože aby někdy vládli.

pooresh ( 20. srpna 2019 18:22 )

Kdo z vas videl vysved­ceni,­diplo­my,uz­nani rozvedcika Zemana?

marmat ( 20. srpna 2019 17:28 )

Mimo udávání toho moc nepředvedli !!! No za 100.000,- musí nějakou činnost vyvinout

houslista ( 20. srpna 2019 17:14 )

proč piráti jen prás­kají,­udáva­jí,u­bližu­jí přeci to není možné aby slušný politik žil jako estebák v 80letech totality

Zobrazit celou diskusi
Další videa