Zemanův kancléř zapil syna a potíže bývalé firmy ho nezajímají: Přijdou o 1,4 milionu?

Autor: jt, ČTK - 
19. 8. 2019
14:21

Dotaci 1,4 milionu korun bude možná vracet firma, kterou spoluvlastnil hradní kancléř Vratislav Mynář (52). Peníze dostala na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě, jenže děla nemají z čeho vyrábět sníh. Úřady totiž zakázaly vybudovat nádrž na vodu. Mynář, který nedávno oslavil narození druhého syna Viktorka a má tak příjemnější starosti novopečeného tatínka, Blesku vzkázal, že záležitosti kolem jeho bývalé firmy ho nezajímají. Potíží kolem Mynáře se však objevilo v minulosti více.

Stejně jako v Osvětimanech, kde Vratislav Mynář vybudoval lyžařský areál, chtěl mít vlek i na Hodonínsku. Jenže jak zjistila MF Dnes, Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) bude za areál chtít peníze zpátky.

Mynářova bývalá firma prý nesplnila pětiletou lhůtu udržitelnosti dotací. V Nové Lhotě totiž vedení Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty zatrhlo vybudování nádrže na vodu pro sněžná děla. Firma přitom dostala od Unie na nákup děl, osvětlení a dalších věcí 2 miliony. „SZIF bude zahajovat řízení o vrácení dotace na dva projekty,“ řekla MF Dnes mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Zpět by chtěli dostat 1,2 milionu na vybudování čerpací stanice a 200 tisíc na stožáry pro osvětlení svahu. Areál totiž zeje prázdnotou.

Kancléř: Nezajímá mě to

Co na to samotný kancléř? „Ve společnosti Ski-Moravia už 6 let nemám podíl, netuším, co se v ní děje, a nezajímá mě, co dělá a co řeší. Nemám se tak k čemu vyjádřit. Na redaktora (MF Dnes, pozn. red.) jsem již před časem podal trestní oznámení za jeho lživé články,“ napsal Blesku v SMS.

Mynář ale společnost v době, kdy dotaci dostala, spoluvlastnil a svůj podíl přepsal až v roce 2013 na současného starostu Osvětiman Aleše Pfeffera. A ještě v roce 2017 ve svém majetkovém přiznání kancléř uvedl, že mu společnost Ski-Moravia dluží přes 1,7 milionu korun.

Mynář dnes řeší příjemnější záležitosti. Stal se podruhé otcem - po synovi Vratislavovi se raduje z druhého přírůstku do rodiny. Manželka Alex mu totiž porodila syna Viktora. Reagovat však musel i na další kauzu - týkající se firmy, ve které jeho jméno figuruje i dnes.

Pokuta za splašky a spekulace kolem penzionu

Server iRozhlas.cz totiž přišel se zjištěním, že firma hradního kancléře vypouštěla asi 3,5 roku bez povolení splaškovou vodu do říčky Hruškovice právě u sjezdovky v Osvětimanech. Pochybení odhalila Česká inspekce životního prostředí, firmu pokutovala částkou 40 tisíc korun, nízkou částku úřad zdůvodnil tím, že šlo o malý zdroj vypouštění odpadní vody a nebylo prokázáno havarijní zhoršení kvality povrchových vod.

„V médiích se objevilo, že vypouštím odpad do řeky. Zaprvé v Osvětimanech žádná řeka není, žiju tam dvacet let a momentálně je to vyschlá strouha. A co se týká pokuty. Ano, došlo tam řekněme ke šlendriánu ze strany vedení mé firmy,“ reagoval Mynář pro Český rozhlas. Zdůraznil také, že výkonné funkce ve svých firmách převedl po vstupu na Pražský hrad na jiné osoby, a podobné záležitosti proto řeší jednatel firmy. Pokuta ho bude proto zajímat na konci roku, až bude kontrolovat ekonomickou bilanci firmy, řekl.

Hradní kancelář štvou „fake news“

Později Kancelář prezidenta republiky vydala prohlášení, ve kterém reportáž ČT označila za „fake news“. Pokuta byla podle KPR udělena za to, že firmě skončila platnost desetiletého povolení.

„V době nedávné kontroly bylo o prodloužení povolení již požádáno, ale ještě nenabylo právní moci,“ uvedla KPR. Úřad zdůraznil, že pokuta nebyla udělena Mynářovi, ale jeho firmě. „Všechny rozpory kvality vypouštěné vody vždy byly a jsou zcela v pořádku, vypuštěná voda nikterak neškodí životnímu prostředí a jedná se o naprosto běžný postup u staveb, ke kterým nevede veřejná kanalizace,“ dodala KPR.

Problematický rybník

Podnikáním Mynáře v Osvětimanech se úřady zabývají i v jiných případech. Server týdeníku Respekt před časem uvedl, že hradní kancléř musí zaplatit pokutu 50 000 korun za načerno postavený rybník v Osvětimanech. Na jeho stavbu nezískal potřebná povolení. Mohl dostat pokutu až milion korun. Mynář z rybníku v Osvětimanech, v nichž je místním zastupitelem, také částečně zasněžuje vlastní sjezdovku. Ani na to podle ČT nemá povolení.

Na oficiálním účtu Pražského hradu pak letos na jaře popíral spekulace pro změnu kolem jeho penzionu v Osvětimanech. Reportéři ČT v dubnu uvedli, že vznikl díky veřejným penězům, dotace ale provázejí pochybnosti. To Mynář odmítl ve videu nazvaném „Pravda o ,Mynářově‘ penzionu“, ve kterém ukazuje penzion, vlek i přilehlý srub.

Další Mynářovy patálie

Od doby, co se stal Vratislav Mynář kancléřem prezidenta Miloše Zemana (74), na něj vychází věci, s kterými se moc nechlubí.

BEZPEČNOSTNÍ PROVĚRKA: O bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné usiloval léta. Národní bezpečnostní úřad ale řekl: ne!

Video Hradní kancléř stáhl žalobu kvůli prověrce: „Nedůvěřuje soudům“, oznámil mluvčí prezidenta - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

VILA ZA HUBIČKU: V roce 2015 si kancléř koupil za 5,5 milionu korun vilu v pražských Strašnicích. Prý podezřele levně, navíc od právníka spojeného s pražskými lobbisty.

MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ: Po nástupu do funkce odmítal zveřejňovat majetková přiznání. Začal až v roce 2017 po rozhodnutí soudu.

OVLIVŇOVÁNÍ JUSTICE: Podle některých lidí z justice se je měl snažit na různých schůzkách ovlivňovat. Prezident se ho zastal s tím, že šlo jen o tlumočení názoru.

Video Kamarádství Witovské s manželkou Zemanova nejbližšího: Konflikt zájmů? - Studio Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

pooresh ( 19. srpna 2019 19:26 )

Spoluzaci ho budou tlouct,a hodne! Tedy jestli Mynar brzy neutece do Ciny.

pooresh ( 19. srpna 2019 19:24 )

PufkaFor,ty nejsi Pufka,ty ses Mynar,vopravdickej Mynar,a doma chodis prasaku v zenskym pradle! Tuhle hnusnou rodinu nema nikdo rad!

pooresh ( 19. srpna 2019 19:20 )

Jake potize? Zaplati to stat,proc by se mel zinyrovat.

anonym01 ( 19. srpna 2019 19:08 )

EFKA? HLOUBEJI BY TO NEŠLO? ČOUHAJ ŠPIČKY

anonym01 ( 19. srpna 2019 19:05 )

KLUKOVI PŘEJU HODNĚ ZDRAVÍ A JAKO SPRÁVNÁ KMOTRA MU PŘEJU ABY NEBIL DEBYL JAKO ZDEJŠÍ DISK.432 JE- DOST ! JOOO A NEBYL ŠPINA JAKO JEHO OTEC. SNAD Z NEJ VYROSTE NORMALNI FRAJER.

Zobrazit celou diskusi
Další videa