Mynářovy schůzky se soudci? Nestandardní, tvrdí státní zástupce, porušení zákona ale nevidí

Autor: ČTK, lan - 
17. 5. 2019
16:16

Státní zástupce Jan Lelek neshledal setkání hradního kancléře Vratislava Mynáře se soudci jako trestná. Počínání kancléře ale označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců. Státní zástupce svým verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která záležitost prověřovala. Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřovala podle dřívějších informací tři trestní oznámení na Mynáře, která se týkala možných zásahů do nezávislosti soudu. Policisté podle Lelka dospěli k závěru, že nejsou důvody k zahájení trestního řízení.

„Státní zástupce postup policejního orgánu přezkoumal a shledal jej věcně správným,“ uvedl Lelek. Neshledal tak důvody k zahájení úkonů trestního řízení.

Lelek podotkl, že schůzky Mynáře se soudci, které se uskutečnily s vědomím Zemana, lze sice označit za nestandardní, nelze však bez dalšího dovozovat jeho trestní odpovědnost. Státní zástupce poznamenal, že ne každý projevený zájem o soudem projednávanou věc musí být trestným činem zasahování do nezávislosti soudu.

Nedopustili se soudci trestného činu?

Policisté a státní zástupce také posuzovali, jestli se soudci nedopustili trestného činu, když schůzky s Mynářem neoznámili. „Byť postup soudců nelze považovat s ohledem na prodlevu a formu prezentace jejich tvrzení za vhodný, nebyly shledány důvody k dovozování jejich trestní odpovědnosti,“ uvedl Lelek.

 

Dodal, že část Zemanova jednání byla spojena s výkonem jeho funkce v souvislosti s jeho pravomocemi v oblasti soudní moci. Za výkon své funkce ale není prezident podle ústavy odpovědný. „Vyvozovat jinou než trestněprávní odpovědnost ve vztahu k prezidentu republiky orgánům činným v trestním řízení nepřísluší,“ podotkl Lelek.

Hrozily by mu až tři roky vězení

Jedno z trestních oznámení podal advokát a senátor Václav Láska (SEN 21). Mynář se podle něj opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu, za který by kancléři hrozilo až tříleté vězení.

Senátor se odvolává na mediální články a rozhovory se soudci, kteří uvedli, že se je Hrad snažil ovlivnit v konkrétních kauzách.

Mynář v minulosti přiznal, že v Zemanově zastoupení konzultoval s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách.

Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.

 

satanas ( 18. května 2019 09:21 )

Tos asi jeste nevidel Ritti­ga,,mi­mocho­dem, nevidels nekde tu pulmiliardu co nanej a dalsiho Dvoraka usila Media? Fakt plati, co Dvorak, to LUMP, ale nevinnej?

tomik007 ( 17. května 2019 22:36 )

SLIZ z nej opravdu odkapava

junkiexl ( 17. května 2019 21:02 )

Neco tak slizkeho a nechutneho uz jen od pohledu se jen tak nevidi. Kdyby byla vyhlasena soutez “ Mistr sveta v odpudivosti” tak by Mynar a Bures obsadili prvni misto.

anonym01 ( 17. května 2019 20:36 )

spravnej švejk.

tomik007 ( 17. května 2019 20:08 )

Je fakt ze to kluci rozjeli jako KSC v 50 letech (zatim krome poprav)...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa